19,286
edits
mNo edit summary |
m (→Names) |
||
Line 48: | Line 48: | ||
| From 浜菜 ''hamana'' ({{wp|Crambe maritima|sea kale}}) or 浜梨 ''hamanasu'' ({{wp|Rosa rugosa|rugosa rose}}). | | From 浜菜 ''hamana'' ({{wp|Crambe maritima|sea kale}}) or 浜梨 ''hamanasu'' ({{wp|Rosa rugosa|rugosa rose}}). | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| English | | English, Spanish | ||
| Roseanne | | Roseanne | ||
| From ''{{wp|rose}}''. | |||
|- style="background:#FFF;" | |||
| French | |||
| Rose | |||
| From ''rose''. | | From ''rose''. | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| German | |||
| Roxana | |||
| From ''rosen'' (rose). | |||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Italian | |||
| Rosabella | |||
| From ''rosa'' (rose). | |||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Korean | |||
| 해당 ''Haedang'' | |||
| From 해당화 (海棠花) ''haedanghwa'', {{wp|Rosa rugosa|rugosa rose}}. | |||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | |||
| 濱名 ''Bīnmíng'' | |||
| From the name 浜名 ''hamana''. | |||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} |