336
edits
mNo edit summary |
|||
Line 127: | Line 127: | ||
! Game | ! Game | ||
! [[Generation III]] | ! [[Generation III]] | ||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |- | ||
| Start || {{M|Growl}}<br>{{M|Water Gun}} | | Start || {{M|Growl}}<br>'''{{M|Water Gun}}''' || {{M|Growl}}<br>'''{{M|Water Gun}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | 6 || || {{M|Supersonic}} | ||
|- | |- | ||
| | | 7 || {{M|Supersonic}} || | ||
|- | |- | ||
| | | 11 || || '''{{M|Wing Attack}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | 13 || '''{{M|Wing Attack}}''' || | ||
|- | |- | ||
| | | 16 || || {{M|Mist}} | ||
|- | |- | ||
| 55 || {{M|Agility}} | | 19 || || '''{{M|Water Pulse}}''' | ||
|- | |||
| 21 || {{M|Mist}} || | |||
|- | |||
| 24 || || {{M|Quick Attack}} | |||
|- | |||
| 29 || || {{M|Roost}} | |||
|- | |||
| 31 || {{M|Quick Attack}} || | |||
|- | |||
| 34 || || {{M|Pursuit}} | |||
|- | |||
| 37 || || {{M|Agility}} | |||
|- | |||
| 42 || || '''{{M|Aerial Ace}}''' | |||
|- | |||
| 43 || {{M|Pursuit}} || | |||
|- | |||
| 47 || || '''{{M|Air Slash}}''' | |||
|- | |||
| 55 || {{M|Agility}} || | |||
|} | |} | ||
===By [[Technical Machine|TM]]=== | |||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM03 || '''{{M|Water Pulse}}''' || '''{{M|Water Pulse}}''' | |||
|- | |||
| TM06 || {{M|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || {{M|Hail}} || {{M|Hail}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{M|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Ice Beam}} || {{M|Ice Beam}} | |||
|- | |||
| TM14 || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM21 || {{M|Frustration}} || {{M|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{M|Return}} || {{M|Return}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Shock Wave}} || {{M|Shock Wave}} | |||
|- | |||
| TM40 || '''{{M|Aerial Ace}}''' || '''{{M|Aerial Ace}}''' | |||
|- | |||
| TM42 || {{M|Facade}} || {{M|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM46 || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} | |||
|- | |||
| TM47 || {{M|Steel Wing}} || {{M|Steel Wing}} | |||
|- | |||
| TM51 || || {{M|Roost}} | |||
|- | |||
| TM55 || || '''{{M|Brine}}''' | |||
|- | |||
| TM58 || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM78 || || {{M|Captivate}} | |||
|- | |||
| TM82 || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || {{M|Natural Gift}} | |||
|- | |||
| TM87 || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM88 || || '''{{M|Pluck}}''' | |||
|- | |||
| TM89 || || {{M|U-Turn}} | |||
|- | |||
| TM90 || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM02 || || '''{{M|Fly}}''' | |||
|- | |||
| HM05 || || {{M|Defog}} | |||
|- | |||
==Side game data== | ==Side game data== |
edits