2,209
edits
(→Names) |
No edit summary |
||
Line 150: | Line 150: | ||
| French | | French | ||
| Rachid | | Rachid | ||
|From racine | | From ''racine'', root, or ''arachid'', peanut. | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| German | | German | ||
| Benny | | Benny | ||
| | | | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Italian | |||
| Spighetto | |||
| From ''spiga'', ear of corn. | |||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Spanish | | Spanish | ||
| Millo | | Millo | ||
| From ''millo'', maize, or ''tomillo'', {{wp|thyme}}. | | From ''millo'', maize, or ''tomillo'', {{wp|thyme}}. | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) |
edits