2,362
edits
Line 113: | Line 113: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
{{learnset intro|Poochyena}} | |||
==By leveling up== | |||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{dark color}};" | |||
! Level | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| 22 || {{m|Roar}} || {{m|Roar}} | |||
|- | |||
| 27 || {{m|Swagger}} || {{m|Swagger}} | |||
|- | |||
| 32 || {{m|Scary Face}} || '''{{M|Repeat}}''' | |||
|- | |||
| 37 || {{m|Take Down}} || {{m|Scary Face}} | |||
|- | |||
| 42 || {{m|Taunt}} || {{m|Taunt}} | |||
|- | |||
| 47 || '''{{m|Crunch}}''' || {{M|Freeze}} | |||
|- | |||
| 52 || '''{{m|Thief}}''' || {{m|Take Down}} | |||
|- | |||
| 57 || || '''{{M|Thief}}''' | |||
|- | |||
| 62 || || '''{{M|Ambush}}''' | |||
|} | |||
Level -- - | ==By TM/HM== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{dark color}};" | |||
! Level | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM05 || {{M|Roar}} || {{M|Roar}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{M|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{M|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| TM12 || {{M|Taunt}} || {{M|Taunt}} | |||
|- | |||
| TM15 || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM21 || {{M|Frustration}} || {{M|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM23 || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{M|Return}} || {{M|Return}} | |||
|- | |||
| TM28 || {{M|Dig}} || {{M|Dig}} | |||
|- | |||
| TM30 || {{M|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM41 || {{M|Torment}} || {{M|Torment}} | |||
|- | |||
| TM42 || {{M|Facade}} || {{M|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM46 || '''{{M|Thief}}''' || '''{{M|Thief}}''' | |||
|- | |||
| TM49 || {{M|Snatch}} || {{M|Snatch}} | |||
|- | |||
| TM58 || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM63 || || {{M|Freeze}} | |||
|- | |||
| TM66 || || '''{{M|Quick Revenge}}''' | |||
|- | |||
| TM68 || || {{M|Giga Attack}} | |||
|- | |||
| TM78 || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM79 || || '''{{M|Dark Pulse}}''' | |||
|- | |||
| TM82 || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM87 || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM04 || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} | |||
|- | |||
| HM06 || {{M|Rock Smash}} || {{M|Rock Smash}} | |||
|} | |||
==Special moves== | |||
=Evolution= | =Evolution= |
edits