2,362
edits
Fabu-Vinny (talk | contribs) m (→In side games) |
|||
Line 131: | Line 131: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
{{learnset intro|Mudkip}} | {{intro template|learnset intro|Mudkip}} | ||
==By [[level|leveling up]]== | ==By [[level|leveling up]]== | ||
Line 138: | Line 138: | ||
! [[Level]] | ! [[Level]] | ||
! [[Generation III]] | ! [[Generation III]] | ||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |- | ||
| Start || {{M|Tackle}}<br>{{M|Growl}} | | Start || {{M|Tackle}}<br>{{M|Growl}} || {{M|Tackle}}<br>{{M|Growl}} | ||
|- | |- | ||
| 6 || {{M|Mud-Slap}} | | 6 || ''{{M|Mud-Slap}}'' || ''{{M|Mud Slap}}'' | ||
|- | |- | ||
| 10 || '''{{M|Water Gun}}''' | | 10 || '''{{M|Water Gun}}''' || '''{{M|Water Gun}}''' | ||
|- | |- | ||
| 15 || {{M|Bide}} | | 15 || {{M|Bide}} || {{M|Bide}} | ||
|- | |- | ||
| 19 || {{M|Foresight}} | | 19 || {{M|Foresight}} || {{M|Forsight}} | ||
|- | |- | ||
| 24 || {{M|Mud Sport}} | | 24 || {{M|Mud Sport}} || {{M|Mud Sport}} | ||
|- | |- | ||
| 28 || {{M|Take Down}} | | 28 || {{M|Take Down}} || {{M|Take Down}} | ||
|- | |- | ||
| 33 || '''{{M|Whirlpool}}''' | | 33 || '''{{M|Whirlpool}}''' || '''{{M|Whirlpool}}''' | ||
|- | |- | ||
| 37 || {{M|Protect}} | | 37 || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} | ||
|- | |- | ||
| 42 || '''{{M|Hydro Pump}}''' | | 42 || '''{{M|Hydro Pump}}''' || '''{{M|Hydro Pump}}''' | ||
|- | |- | ||
| 46 || {{M|Endeavor}} | | 46 || {{M|Endeavor}} || {{M|Endeavor}} | ||
|} | |} | ||
Line 167: | Line 168: | ||
! Number | ! Number | ||
! [[Generation III]] | ! [[Generation III]] | ||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |- | ||
| TM03 || '''{{M|Water Pulse}}''' | | TM03 || '''{{M|Water Pulse}}''' || '''{{M|Water Pulse}}''' | ||
|- | |- | ||
| TM06 || {{M|Toxic}} | | TM06 || {{M|Toxic}} || {{M|Toxic}} | ||
|- | |- | ||
| TM07 || {{M|Hail}} | | TM07 || {{M|Hail}} || {{M|Hail}} | ||
|- | |- | ||
| TM10 || {{M|Hidden Power}} | | TM10 || {{M|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} | ||
|- | |- | ||
| TM13 || {{M|Ice Beam}} | | TM13 || {{M|Ice Beam}} || {{M|Ice Beam}} | ||
|- | |- | ||
| TM14 || {{M|Blizzard}} | | TM14 || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} | ||
|- | |- | ||
| TM17 || {{M|Protect}} | | TM17 || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} | ||
|- | |- | ||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} | | TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | ||
|- | |- | ||
| TM21 || {{M|Frustration}} | | TM21 || {{M|Frustration}} || {{M|Frustration}} | ||
|- | |- | ||
| TM23 || {{M|Iron Tail}} | | TM23 || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} | ||
|- | |- | ||
| TM27 || {{M|Return}} | | TM27 || {{M|Return}} || {{M|Return}} | ||
|- | |- | ||
| TM28 || {{M|Dig}} | | TM28 || ''{{M|Dig}}'' || ''{{M|Dig}}'' | ||
|- | |- | ||
| TM32 || {{m|Double Team}} | | TM32 || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} | ||
|- | |- | ||
| TM39 || {{M|Rock Tomb}} | | TM39 || {{M|Rock Tomb}} || {{M|Rock Tomb}} | ||
|- | |- | ||
| TM42 || {{M|Facade}} | | TM42 || {{M|Facade}} || {{M|Facade}} | ||
|- | |- | ||
| TM43 || {{M|Secret Power}} | | TM43 || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | ||
|- | |- | ||
| TM44 || {{M|Rest}} | | TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | ||
|- | |- | ||
| TM45 || {{M|Attract}} | | TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM58 || || {{M|Endure}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM78 || || {{M|Entice}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM80 || || {{M|Rock Slide}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM82 || || {{M|Sleep Talk}} | ||
|- | |- | ||
| HM08 || '''{{M|Dive}}''' | | TM83 || || {{M|Nature Blessing}} | ||
|- | |||
| TM87 || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM03 || '''{{M|Surf}}''' || '''{{M|Surf}}''' | |||
|- | |||
| HM04 || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} | |||
|- | |||
| HM06 || {{M|Rock Smash}} || {{M|Rock Smash}} | |||
|- | |||
| HM07 || '''{{M|Waterfall}}''' || '''{{M|Waterfall}}''' | |||
|- | |||
| HM08 || '''{{M|Dive}}''' || | |||
|} | |} | ||
Line 249: | Line 265: | ||
* {{M|Endure}} | * {{M|Endure}} | ||
* {{M|Mud-Slap}} | * ''{{M|Mud-Slap}}'' | ||
* {{M|Body Slam}} | * {{M|Body Slam}} |
edits