2,362
edits
Line 151: | Line 151: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
{{learnset intro|Celebi}} | |||
==By leveling up== | ==By leveling up== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | {| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
Line 159: | Line 160: | ||
! [[Generation IV]] | ! [[Generation IV]] | ||
|- | |- | ||
| Previous || {{m|Leech Seed}}<br>{{m|Confusion}}<br>{{m|Heal Bell}}<br>{{m|Recover}} || {{m|Leech Seed}}<br>{{m|Confusion}}<br>{{m|Heal Bell}}<br>{{m|Recover}} || {{m|Leech Seed}}<br>{{m|Confusion}}<br>{{m|Heal Bell}}<br>{{m|Recover}} | | Previous || {{m|Leech Seed}}<br>'''{{m|Confusion}}'''<br>{{m|Heal Bell}}<br>{{m|Recover}} || {{m|Leech Seed}}<br>'''{{m|Confusion}}'''<br>{{m|Heal Bell}}<br>{{m|Recover}} || {{m|Leech Seed}}<br>'''{{m|Confusion}}'''<br>{{m|Heal Bell}}<br>{{m|Recover}} | ||
|- | |- | ||
| 10 || {{m|Safeguard}} || {{m|Safeguard}} || {{m|Safeguard}} | | 10 || {{m|Safeguard}} || {{m|Safeguard}} || {{m|Safeguard}} | ||
|- | |- | ||
| 19 || || || {{m|Magical Leaf}} | | 19 || || || '''{{m|Magical Leaf}}''' | ||
|- | |- | ||
| 20 || {{m|Ancientpower}} || {{m|Ancientpower}} || | | 20 || {{m|Ancientpower}} || {{m|Ancientpower}} || | ||
Line 191: | Line 192: | ||
==By TM/HM== | ==By TM/HM== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM03 || {{M|Curse}} || {{M|Water Pulse}} || {{M|Water Pulse}} | |||
|- | |||
| TM04 || || {{M|Calm Mind}} || {{M|Calm Mind}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{M|Toxic}} || {{M|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM09 || {{M|Psych Up}} || || | |||
|- | |||
| TM10 || {{M|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| TM12 || {{M|Sweet Scent}} || || | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Snore}} || || | |||
|- | |||
| TM15 || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} | |||
|- | |||
| TM16 || || {{M|Light Screen}} || {{M|Light Screen}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM19 || '''{{M|Giga Drain}}''' || '''{{M|Giga Drain}}''' || '''{{M|Giga Drain}}''' | |||
|- | |||
| TM20 || {{M|Endure}} || {{M|Safeguard}} || {{M|Safeguard}} | |||
|- | |||
| TM21 || {{M|Frustration}} || {{M|Frustration}} || {{M|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM22 || '''{{M|Solarbeam}}''' || '''{{M|Solarbeam}}''' || '''{{M|Solarbeam}}''' | |||
|- | |||
| TM27 || {{M|Return}} || {{M|Return}} || {{M|Return}} | |||
|- | |||
| TM29 || '''{{M|Psychic}}''' || '''{{M|Psychic}}''' || '''{{M|Psychic}}''' | |||
|- | |||
| TM30 || {{M|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} | |||
|- | |||
| TM31 || {{M|Mud-Slap}} || || | |||
|- | |||
| TM32 || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM33 || || {{M|Reflect}} || {{M|Reflect}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || {{M|Shock Wave}} || {{M|Shock Wave}} | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || || | |||
|- | |||
| TM37 || {{M|Sandstorm}} || {{M|Sandstorm}} || {{M|Sandstorm}} | |||
|- | |||
| TM39 || {{M|Swift}} || || | |||
|- | |||
| TM40 || {{M|Defense Curl}} || {{M|Aerial Ace}} || {{M|Aerial Ace}} | |||
|- | |||
| TM42 || '''{{M|Dream Eater}}''' || {{M|Facade}} || {{M|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || {{M|Detect}} || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM48 || || {{M|Skill Swap}} || {{M|Skill Swap}} | |||
|- | |||
| TM50 || {{M|Nightmare}} || || | |||
|- | |||
| TM53 || || || '''{{M|Energy Ball}}''' | |||
|- | |||
| TM56 || || || {{M|Hurl}} | |||
|- | |||
| TM57 || || || {{M|Charge Beam}} | |||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
|- | |||
| TM62 || || || {{M|Silver Wind}} | |||
| TM68 || || || {{M|Giga Impact}} | |||
|- | |||
| TM70 || || || {{M|Flash}} | |||
|- | |||
| TM73 || || || {{M|Thunder Wave}} | |||
|- | |||
| TM75 || || || {{M|Swords Dance}} | |||
|- | |||
| TM76 || || || {{M|Stealth Rock}} | |||
|- | |||
| TM77 || || || {{M|Psych Up}} | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM85 || || || '''{{M|Dream Eater}}''' | |||
|- | |||
| TM86 || || || '''{{M|Grass Rope}}''' | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM89 || || || {{M|Somersault}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| TM92 || || || {{M|Trick Room}} | |||
|- | |||
| HM01 || || {{M|Cut}} || {{M|Cut}} | |||
|- | |||
| HM05 || {{M|Flash}} || {{M|Flash}} || | |||
|} | |||
==By breeding== | ==By breeding== | ||
==By tutoring== | ==By tutoring== |
edits