511
edits
m (Misspelling error) |
No edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{|width="100%" align ="center" style="background:#{{water color light}}; -moz-border-round: 3em; border: 8px solid #{{water color }}; margin-top:1em;" | |||
!| | |||
<span style="color:#fff;"></span> | |||
|-align="center" | |||
| | |||
{{CharInfobox| | {{CharInfobox| | ||
color={{water color}} | | color={{water color}} | | ||
Line 160: | Line 167: | ||
==Pages== | ==Pages== | ||
[[User:Riox-Ibui/N (anime)|N (anime)]]; [[User:Riox-Ibui/FavPokéBox|FavPokéBox]]; [[User:Riox-Ibui/Bulba League|Bulba League]]; [[User:Riox-Ibui/Anime Team Predictions|Anime Team Predictions]] | [[User:Riox-Ibui/N (anime)|N (anime)]]; [[User:Riox-Ibui/FavPokéBox|FavPokéBox]]; [[User:Riox-Ibui/Bulba League|Bulba League]]; [[User:Riox-Ibui/Anime Team Predictions|Anime Team Predictions]] ; [[User:Riox-Ibui/Teams|Teams]] | ||
==Game Teams== | |||
===[[Pokemon Red and Green]]=== | |||
{{Party | |||
|color={{red color}} | |||
|headcolor={{green color light}} | |||
|bordercolor={{blue color dark}} | |||
|sprite=VSBlue.png | |||
|prize=1 [[BP]] | |||
|class=Pokémon Trainer | |||
|name=Riox-Ibui | |||
|game=Pokemon Red and Green | |||
|location=Cerulean City | |||
|pokemon=6 | |||
|pokemon1={{Pokémon | |||
|gen=1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=009 | |||
|pokemon=Togetic | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
|ability=Torrent | |||
|held= | |||
|move1= | |||
|move2= | |||
|move3= | |||
|move4=}} | |||
|pokemon2={{Pokémon | |||
|gen=1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=018 | |||
|pokemon=Pidgeot | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Normal | |||
|type2=Flying | |||
|ability=Keen Eye | |||
|held= | |||
|move1= | |||
|move2= | |||
|move3= | |||
|move4=}} | |||
|pokemon3={{Pokémon | |||
|gen=1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=036 | |||
|pokemon=Clefable | |||
|gender=female | |||
|level=50 | |||
|type1=Normal | |||
|ability=Cute Charm | |||
|held= | |||
|move1= | |||
|move2= | |||
|move3= | |||
|move4=}} | |||
|pokemon4={{Pokémon | |||
|gen=1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=131 | |||
|pokemon=Lapras | |||
|gender=female | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
|type2=Ice | |||
|ability= | |||
|held= | |||
|move1= | |||
|move2= | |||
|move3= | |||
|move4=}} | |||
|pokemon5={{Pokémon | |||
|gen=1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=071 | |||
|pokemon=Victreebel | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Grass | |||
|type2=Poison | |||
|ability= | |||
|held= | |||
|move1= | |||
|move2= | |||
|move3= | |||
|move4=}} | |||
|pokemon6={{Pokémon | |||
|gen=1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=065 | |||
|pokemon=Alacazam | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Psychic | |||
|ability= | |||
|held= | |||
|move1= | |||
|move2= | |||
|move3= | |||
|move4=}} | |||
}} | |||
===[[Pokemon Gold]]=== | |||
{{Party | |||
|color={{gold color}} | |||
|headcolor={{silver color light}} | |||
|bordercolor={{crystal color}} | |||
|sprite=EthanChallenge.png | |||
|prize=1 [[BP]] | |||
|class=Pokémon Master | |||
|name=Riox-Ibui | |||
|game=Gold | |||
|location=Goldenrod City | |||
|pokemon=6 | |||
|pokemon1={{Pokémon | |||
|gen=2 | |||
|game=Gold | |||
|ndex=157 | |||
|pokemon=Typhlosion | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Fire | |||
}} | |||
|pokemon2={{Pokémon | |||
|gen=2 | |||
|game=Gold | |||
|ndex=018 | |||
|pokemon=Pidgeot | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Normal | |||
|type2=Flying | |||
}} | |||
|pokemon3={{Pokémon | |||
|gen=2 | |||
|game=Gold | |||
|ndex=154 | |||
|pokemon=Meganium | |||
|gender=female | |||
|level=50 | |||
}} | |||
|pokemon4={{Pokémon | |||
|gen=2 | |||
|game=Gold | |||
|ndex=160 | |||
|pokemon=Feraligatr | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
}} | |||
|pokemon5={{Pokémon | |||
|gen=2 | |||
|game=Gold | |||
|ndex=176 | |||
|pokemon=Togetic | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Normal | |||
|type2=Flying | |||
}} | |||
|pokemon6={{Pokémon | |||
|gen=2 | |||
|game=Gold | |||
|ndex=197 | |||
|pokemon=Umbreon | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Dark | |||
}} | |||
}} | |||
===[[Pokemon Ruby]]=== | |||
{{Party | |||
|color={{sapphire color light}} | |||
|headcolor={{emerald color light}} | |||
|bordercolor={{ruby color}} | |||
|sprite=E Brendan Back.png | |||
|prize=1 [[BP]] | |||
|class=Pokémon Master | |||
|name=Riox-Ibui | |||
|game=Ruby | |||
|location=Goldenrod City | |||
|pokemon=6 | |||
|pokemon1={{Pokémon | |||
|gen=3 | |||
|game=Ruby | |||
|ndex=260 | |||
|pokemon=Swampert | |||
|gender=female | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
|type2=Ground | |||
}} | |||
|pokemon2={{Pokémon | |||
|gen=3 | |||
|game=Ruby | |||
|ndex=336 | |||
|pokemon=Seviper | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Poison | |||
}} | |||
|pokemon3={{Pokémon | |||
|gen=3 | |||
|game=Ruby | |||
|ndex=350 | |||
|pokemon=Milotic | |||
|gender=female | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
}} | |||
|pokemon4={{Pokémon | |||
|gen=3 | |||
|game=Ruby | |||
|ndex=342 | |||
|pokemon=Crawdaunt | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
|type2=dark | |||
}} | |||
|pokemon5={{Pokémon | |||
|gen=3 | |||
|game=Ruby | |||
|ndex=334 | |||
|pokemon=Altaria | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Dragon | |||
|type2=Flying | |||
}} | |||
|pokemon6={{Pokémon | |||
|gen=3 | |||
|game=Ruby | |||
|ndex=321 | |||
|pokemon=Wailord | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
}} | |||
}} | |||
===[[Pokemon Diamond]]=== | |||
{{Party | |||
|color={{pearl color}} | |||
|headcolor={{ diamond color}} | |||
|bordercolor={{platinum color}} | |||
|sprite=Pt Lucas Intro.png | |||
|prize=1 [[BP]] | |||
|class=Pokémon Master | |||
|name=Alex | |||
|game=Diamond | |||
|location= City | |||
|pokemon=6 | |||
|pokemon1={{Pokémon | |||
|gen=4 | |||
|game=Diamond | |||
|ndex=395 | |||
|pokemon=Empoleon | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
|type2=Steel | |||
}} | |||
|pokemon2={{Pokémon | |||
|gen=4 | |||
|game=Diamond | |||
|ndex=442 s | |||
|pokemon=Spiritomb | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Ghost | |||
|type2=Dark | |||
}} | |||
|pokemon3={{Pokémon | |||
|gen=4 | |||
|game=Diamond | |||
|ndex=389 | |||
|pokemon=Torterra | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Grass | |||
|type2=Ground | |||
}} | |||
|pokemon4={{Pokémon | |||
|gen=4 | |||
|game=Diamond | |||
|ndex=461 m | |||
|pokemon=Weavile | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Dark | |||
|type2=Ice | |||
}} | |||
|pokemon5={{Pokémon | |||
|gen=4 | |||
|game=Diamond | |||
|ndex=468 | |||
|pokemon=Togekiss | |||
|gender=female | |||
|level=50 | |||
|type1=Normal | |||
|type2=Flying | |||
}} | |||
|pokemon6={{Pokémon | |||
|gen=4 | |||
|game=Diamond | |||
|ndex=473 f | |||
|pokemon=Mamoswine | |||
|gender=female | |||
|level=50 | |||
|type1=Ice | |||
|type2=Ground | |||
}} | |||
}} | |||
===[[Pokemon Black]]=== | |||
{{Party | |||
|color={{black color light}} | |||
|headcolor={{white 2 color }} | |||
|bordercolor={{white color}} | |||
|sprite=VSN.png | |||
|prize=1 [[BP]] | |||
|class=Pokémon Master | |||
|name=Riox-Ibui | |||
|game=Ruby | |||
|location=Nuvema Town | |||
|pokemon=6 | |||
|pokemon1={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black | |||
|ndex=503 | |||
|pokemon=Samurott | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
}} | |||
|pokemon2={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black | |||
|ndex=521 m | |||
|pokemon=Unfezant | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Normal | |||
|type2=Flying | |||
}} | |||
|pokemon3={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black | |||
|ndex=510 | |||
|pokemon=Liepard | |||
|gender=female | |||
|level=50 | |||
|type1=Dark | |||
}} | |||
|pokemon4={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black | |||
|ndex=530 | |||
|pokemon=Excadrill | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Ground | |||
|type2=Steel | |||
}} | |||
|pokemon5={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black | |||
|ndex=609 | |||
|pokemon=Chandelure | |||
|gender=female | |||
|level=50 | |||
|type1=Ghost | |||
|type2=Fire | |||
}} | |||
|pokemon6={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black | |||
|ndex=537 | |||
|pokemon=Seismitoad | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
|type2=Ground | |||
}} | |||
}} | |||
====[[Pokemon Black and White 2]]==== | |||
{{Party | |||
|color={{black 2 color }} | |||
|headcolor={{white 2 color }} | |||
|bordercolor={{white color dark}} | |||
|sprite=VSCheren 2.png | |||
|prize=1 [[BP]] | |||
|class=Pokémon Master | |||
|name=Riox-Ibui | |||
|game=Black 2 | |||
|location=Aspertia City | |||
|pokemon=6 | |||
|pokemon1={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black 2 | |||
|ndex=503 | |||
|pokemon=Samurott | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
}} | |||
|pokemon2={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black 2 | |||
|ndex=545 | |||
|pokemon=Scolipede | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Bug | |||
|type2=Poison | |||
}} | |||
|pokemon3={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black 2 | |||
|ndex=581 | |||
|pokemon=Swanna | |||
|gender=female | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
|type2=Flying | |||
}} | |||
|pokemon4={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black 2 | |||
|ndex=571 | |||
|pokemon=Zoroark | |||
|gender=female | |||
|level=50 | |||
|type1=Dark | |||
}} | |||
|pokemon5={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black 2 | |||
|ndex=637 | |||
|pokemon=Volcarona | |||
|gender=female | |||
|level=50 | |||
|type1=Bug | |||
|type2=Fire | |||
}} | |||
|pokemon6={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black 2 | |||
|ndex=635 | |||
|pokemon=Hydreigon | |||
|gender=male | |||
|level=50 | |||
|type1=Dark | |||
|type2=Dragon | |||
}} | |||
}} | |||
===[[Pokemon X and Y]]=== | |||
===[[Tag Battle]]=== | |||
{{Party | |||
|tag=yes | |||
|color={{dark color}} | |||
|bordercolor={{dark color dark}} | |||
|headcolor={{dark color light}} | |||
|color1={{water color}} | |||
|bordercolor1={{water color dark}} | |||
|headcolor1={{water color light}} | |||
|bordercolor2={{steel color dark}} | |||
|color2={{steel color}} | |||
|headcolor2={{steel color light}} | |||
|class=Pokemon Master | |||
|name={{color2|000000|User:Riox-Ibui|Riox Ibui}} | |||
|sprite=Spr BW N.png | |||
|class2=Pokemon Master | |||
|name2={{color2|000000|User:Dennou Zenshi|Dennou Zenshi}} | |||
|sprite2=Spr_BW_Cyclist_M.png | |||
|game=B2W2 | |||
|location=Higaki City | |||
|prize={{pokedollar}} | |||
|pokemon=2 | |||
|pokemon1={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black | |||
|ndex=503 | |||
|pokemon=Samurott | |||
|level=50 | |||
|gender=male | |||
|type1=Water | |||
|ability=Torrent | |||
|move1=Megahorn|move1type=Bug|move1cat=Physical | |||
|move2=Hydro Pump|move2type=Water|move2cat=Special | |||
|move3=Razor Shell |move3type=Water|move3cat=Physical | |||
|move4=Hydro Cannon|move4type=Water|move4cat=Special}} | |||
|pokemon2={{Pokémon | |||
|gen=5 | |||
|game=Black | |||
|ndex=306 | |||
|pokemon=Aggron | |||
|level=50 | |||
|gender=male | |||
|type1=Steel | |||
|type2=Rock | |||
|ability=Sturdy | |||
|move1=Iron Defense|move1type=Steel|move1cat=Status | |||
|move2=Power Gem|move2type=Rock|move2cat=Special | |||
|move3=Smack Down|move3type=Rock|move3cat=Physical | |||
|move4=Mud-Slap|move4type=Ground|move4cat=Special}} | |||
}} | |||
==Other== | ==Other== | ||
{{-}} | {{-}} | ||
Line 176: | Line 731: | ||
|- | |- | ||
| style="{{roundybottom|5px}} background: #{{dark color light}}" colspan="7" | {{color|{{dark color light}}|!}} | | style="{{roundybottom|5px}} background: #{{dark color light}}" colspan="7" | {{color|{{dark color light}}|!}} | ||
|} | |||
|} | |} |
edits