755
edits
mNo edit summary |
|||
Line 702: | Line 702: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
{{right clear}} | |||
{| width="100%" | |||
|- | |||
| | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Pikachu | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Pikachu | |||
|gender=both | |||
|type1=Electric | |||
|ndex=025 | |||
|level=20 | |||
|held=Light Ball | |||
|move1=Thunderbolt | |||
|move1type=Electric | |||
|move2=Thunder Wave | |||
|move2type=Electric | |||
|move3=Strength | |||
|move3type=Normal | |||
|move4=Toxic | |||
|move4type=Poison}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Nidoking | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Nidoking | |||
|gender=both | |||
|type1=Poison | |||
|type2=Ground | |||
|ndex=034 | |||
|level=20 | |||
|held=Berry | |||
|move1=Earthquake | |||
|move1type=Ground | |||
|move2=Surf | |||
|move2type=Water | |||
|move3=Blizzard | |||
|move3type=Ice | |||
|move4=ThunderPunch | |||
|move4type=Electric}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Wigglytuff | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Wigglytuff | |||
|gender=both | |||
|type1=Normal | |||
|ndex=040 | |||
|level=20 | |||
|held=Pink Bow | |||
|move1=Headbutt | |||
|move1type=Normal | |||
|move2=Psych Up | |||
|move2type=Normal | |||
|move3=Psychic | |||
|move3type=Psychic | |||
|move4=Swagger | |||
|move4type=Normal}} | |||
|} | |||
{{-}} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Wigglytuff | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Wigglytuff | |||
|gender=both | |||
|type1=Normal | |||
|ndex=040 | |||
|level=20 | |||
|held=Gold Berry | |||
|move1=Fire Blast | |||
|move1type=Fire | |||
|move2=Attract | |||
|move2type=Normal | |||
|move3=Blizzard | |||
|move3type=Ice | |||
|move4=Hyper Beam | |||
|move4type=Normal}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Arcanine | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Arcanine | |||
|gender=both | |||
|type1=Fire | |||
|ndex=059 | |||
|level=20 | |||
|held=BrightPowder | |||
|move1=Flamethrower | |||
|move1type=Fire | |||
|move2=Roar | |||
|move2type=Normal | |||
|move3=Iron Tail | |||
|move3type=Steel | |||
|move4=Hyper Beam | |||
|move4type=Normal}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Alakazam | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Alakazam | |||
|gender=both | |||
|type1=Psychic | |||
|ndex=065 | |||
|level=20 | |||
|held=Berry Juice | |||
|move1=Psychic | |||
|move1type=Psychic | |||
|move2=Toxic | |||
|move2type=Poison | |||
|move3=ThunderPunch | |||
|move3type=Electric | |||
|move4=Psych Up | |||
|move4type=Normal}} | |||
|} | |||
{{-}} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Exeggutor | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Exeggutor | |||
|gender=both | |||
|type1=Grass | |||
|type2=Psychic | |||
|ndex=103 | |||
|level=20 | |||
|held=Leftovers | |||
|move1=Psychic | |||
|move1type=Psychic | |||
|move2=Toxic | |||
|move2type=Poison | |||
|move3=Hyper Beam | |||
|move3type=Normal | |||
|move4=Dream Eater | |||
|move4type=Psychic}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Hitmonchan | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Hitmonchan | |||
|gender=male | |||
|type1=Fighting | |||
|ndex=107 | |||
|level=20 | |||
|held=Gold Berry | |||
|move1=Mega Punch | |||
|move1type=Normal | |||
|move2=Ice Punch | |||
|move2type=Ice | |||
|move3=Fire Punch | |||
|move3type=Fire | |||
<!--|move4= | |||
|move4type=-->}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Starmie | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Starmie | |||
|type1=Water | |||
|type2=Psychic | |||
|ndex=121 | |||
|level=20 | |||
|held=Gold Berry | |||
|move1=Surf | |||
|move1type=Water | |||
|move2=Recover | |||
|move2type=Normal | |||
|move3=Psychic | |||
|move3type=Psychic | |||
|move4=Psych Up | |||
|move4type=Normal}} | |||
|} | |||
{{-}} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Tauros | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Tauros | |||
|gender=both | |||
|type1=Normal | |||
|ndex=128 | |||
|level=20 | |||
|held=BrightPowder | |||
|move1=Hyper Beam | |||
|move1type=Normal | |||
|move2=Blizzard | |||
|move2type=Ice | |||
|move3=Earthquake | |||
|move3type=Ground | |||
|move4=Thunderbolt | |||
|move4type=Electric}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Gyarados | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Gyarados | |||
|gender=both | |||
|type1=Water | |||
|type2=Flying | |||
|ndex=130 | |||
|level=20 | |||
|held=MiracleBerry | |||
|move1=Dragon Rage | |||
|move1type=Dragon | |||
|move2=Thunderbolt | |||
|move2type=Electric | |||
|move3=Fire Blast | |||
|move3type=Fire | |||
|move4=Hyper Beam | |||
|move4type=Normal}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Lapras | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Lapras | |||
|gender=both | |||
|type1=Water | |||
|type2=Ice | |||
|ndex=131 | |||
|level=20 | |||
|held=Gold Berry | |||
|move1=Blizzard | |||
|move1type=Ice | |||
|move2=Psychic | |||
|move2type=Psychic | |||
|move3=Thunderbolt | |||
|move3type=Electric | |||
|move4=Confuse Ray | |||
|move4type=Ghost}} | |||
|} | |||
{{-}} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Aerodactyl | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Aerodactyl | |||
|gender=both | |||
|type1=Rock | |||
|type2=Flying | |||
|ndex=142 | |||
|level=20 | |||
|held=Gold Berry | |||
|move1=Dragon Rage | |||
|move1type=Dragon | |||
|move2=Hyper Beam | |||
|move2type=Normal | |||
|move3=Earthquake | |||
|move3type=Ground | |||
|move4=Rest | |||
|move4type=Psychic}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Azumarill | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Azumarill | |||
|gender=both | |||
|type1=Water | |||
|ndex=184 | |||
|level=20 | |||
|held=Mystic Water | |||
|move1=Surf | |||
|move1type=Water | |||
|move2=Attract | |||
|move2type=Normal | |||
|move3=Blizzard | |||
|move3type=Ice | |||
|move4=Rain Dance | |||
|move4type=Water}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Quagsire | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Quagsire | |||
|gender=both | |||
|type1=Water | |||
|type2=Ground | |||
|ndex=195 | |||
|level=20 | |||
|held=Quick Claw | |||
|move1=Surf | |||
|move1type=Water | |||
|move2=Amnesia | |||
|move2type=Psychic | |||
|move3=Earthqake | |||
|move3type=Ground | |||
|move4=Rain Dance | |||
|move4type=Water}} | |||
|} | |||
{{-}} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Umbreon | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Umbreon | |||
|gender=both | |||
|type1=Dark | |||
|ndex=197 | |||
|level=20 | |||
|held=Leftovers | |||
|move1=Mud-Slap | |||
|move1type=Ground | |||
|move2=Attract | |||
|move2type=Normal | |||
|move3=Toxic | |||
|move3type=Poison | |||
|move4=Protect | |||
|move4type=Normal}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Steelix | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Steelix | |||
|gender=both | |||
|type1=Steel | |||
|type2=Ground | |||
|ndex=208 | |||
|level=20 | |||
|held=Gold Berry | |||
|move1=Iron Tail | |||
|move1type=Steel | |||
|move2=Swagger | |||
|move2type=Normal | |||
|move3=Earthquake | |||
|move3type=Ground | |||
|move4=Roar | |||
|move4type=Normal}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Scizor | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Scizor | |||
|gender=both | |||
|type1=Bug | |||
|type2=Steel | |||
|ndex=212 | |||
|level=20 | |||
|held=Focus Band | |||
|move1=Steel Wing | |||
|move1type=Steel | |||
|move2=Toxic | |||
|move2type=Poison | |||
|move3=Sandstorm | |||
|move3type=Rock | |||
<!--|move4= | |||
|move4type=-->}} | |||
|} | |||
{{-}} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Heracross | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Heracross | |||
|gender=both | |||
|type1=Bug | |||
|type2=Fighting | |||
|ndex=214 | |||
|level=20 | |||
|held=Focus Band | |||
|move1=Megahorn | |||
|move1type=Bug | |||
|move2=Endure | |||
|move2type=Normal | |||
|move3=Earthquake | |||
|move3type=Ground | |||
|move4=Reversal | |||
|move4type=Fighting}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Miltank | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Miltank | |||
|gender=female | |||
|type1=Normal | |||
|ndex=241 | |||
|level=20 | |||
|held=King's Rock | |||
|move1=Earthquake | |||
|move1type=Ground | |||
|move2=Surf | |||
|move2type=Water | |||
|move3=Thunder | |||
|move3type=Electric | |||
|move4=Attract | |||
|move4type=Normal}} | |||
|} | |||
{| align="left" | |||
! colspan="2" | Blissey | |||
|- align="center" | |||
| | |||
{{Pokémon/2 | |||
|game=Crystal | |||
|pokemon=Blissey | |||
|gender=female | |||
|type1=Normal | |||
|ndex=242 | |||
|level=20 | |||
|held=BrightPowder | |||
|move1=Psychic | |||
|move1type=Psychic | |||
|move2=Counter | |||
|move2type=Fighting | |||
|move3=Submission | |||
|move3type=Fighting | |||
|move4=Softboiled | |||
|move4type=Normal}} | |||
|} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
edits