400
edits
No edit summary |
(→Intro) |
||
Line 35: | Line 35: | ||
| {{p|Blastoise}} | | {{p|Blastoise}} | ||
| [[Blasty]] | | [[Blasty]] | ||
| Pokémon Adventures | | [[Pokémon Adventures]] | ||
| [[Green (Adventures)|Green]] | | [[Green (Adventures)|Green]] | ||
| align="right" | English | | align="right" | English | ||
Line 62: | Line 62: | ||
| Yellow | | Yellow | ||
| align="right" | [[Chuang Yi]] | | align="right" | [[Chuang Yi]] | ||
|- | |||
| {{p|Pidgey}} | |||
| [[Orville]] | |||
| [[EP211|Pokémon anime]] | |||
| [[Wilbur]] | |||
| align="right" | English | |||
|- | |- | ||
| {{p|Raticate}} | | {{p|Raticate}} | ||
Line 206: | Line 212: | ||
| Yellow | | Yellow | ||
| align="right" | Chuang Yi | | align="right" | Chuang Yi | ||
|- | |||
| {{p|Tangela}} | |||
| Angela | |||
| Pokémon Adventures | |||
| [[Erika]] | |||
| align="right" | English | |||
|- | |||
| {{p|Seaking}} | |||
| Charles | |||
| Pokémon Adventures | |||
| [[Wallace]] | |||
| align="right" | English | |||
|- | |- | ||
| {{p|Gyarados}} | | {{p|Gyarados}} | ||
Line 249: | Line 267: | ||
| align="right" | English | | align="right" | English | ||
|- | |- | ||
| Snorlax | |||
| Lax | | Lax | ||
| Pokémon Adventures | | Pokémon Adventures | ||
Line 278: | Line 296: | ||
| Jasmine | | Jasmine | ||
| align="right" | Engish | | align="right" | Engish | ||
|- | |||
| {{p|Slugma}} | |||
| Meg | |||
| Pokémon Anime | |||
| [[Flannery]] | |||
| align="right" | English | |||
|- | |||
| {{p|Magcargo}} | |||
| Mag | |||
| Pokémon Anime | |||
| Flannery | |||
| align="right" | English | |||
|- | |- | ||
| {{p|Pupitar}} | | {{p|Pupitar}} | ||
Line 283: | Line 313: | ||
| Pokémon anime | | Pokémon anime | ||
| Ritchie | | Ritchie | ||
| align="right" | English | |||
|- | |||
| {{p|Mightyena}} | |||
| [[Nana]] | |||
| Pokémon anime | |||
| [[Ruby (Adventures)|Ruby]] | |||
| align="right" | English | | align="right" | English | ||
|- | |- | ||
Line 290: | Line 326: | ||
| Ritchie | | Ritchie | ||
| align="right" | English | | align="right" | English | ||
|- | |||
| {{p|Kirlia}} | |||
| Rara | |||
| Pokémon Adventures | |||
| Ruby | |||
| align="right" | English | |||
|- | |||
| Kirlia | |||
| Ruru | |||
| Pokémon Adventures | |||
| Ruby | |||
| align="right" | Chuang Yi | |||
|- | |- | ||
| {{p|Skitty}} | | {{p|Skitty}} | ||
| Delcatty | |||
| Pokémon Ruby and Sapphire | | Pokémon Ruby and Sapphire | ||
| A girl in [[Fortree City]] | | A girl in [[Fortree City]] | ||
| align="right" | English | |||
|- | |||
| {{p|Delcatty}} | |||
| [[Kiki]] | |||
| Pokémon Adventures | |||
| Ruby | |||
| align="right" | English | |||
|- | |||
| Delcatty | |||
| Coco | |||
| Pokémon Adventures | |||
| Ruby | |||
|align="right" | Chuang Yi | |||
|- | |||
| {{p|Whiscash}} | |||
| Phillip | |||
| Pokémon Adventures | |||
| Wallace | |||
| align="right" | English | |||
|- | |||
| {{p|Sealeo}} | |||
| Richard | |||
| Pokémon Adventures | |||
| Wallace | |||
| align="right" | English | | align="right" | English | ||
|- | |- | ||
Line 307: | Line 379: | ||
| Pokémon anime | | Pokémon anime | ||
| [[Daisy (anime)|Daisy]] | | [[Daisy (anime)|Daisy]] | ||
| align="right" | English | |||
|- | |||
| Luvdisc | |||
| Elizabeth | |||
| Pokémon Adventures | |||
| Wallace | |||
| align="right" | English | | align="right" | English | ||
|- | |- |
edits