105
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 83: | Line 83: | ||
| align="right" style="background:#{{crystal color dark}}" | {{color|{{crystal color light}}|99{{tt|*|100 for Mewtwo}}}} | | align="right" style="background:#{{crystal color dark}}" | {{color|{{crystal color light}}|99{{tt|*|100 for Mewtwo}}}} | ||
| colspan="2" style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Sky Attack|{{flying color dark}}}}''' | | colspan="2" style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Sky Attack|{{flying color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{psychic color light}}" | '''{{mcolor| | | style="background:#{{psychic color light}}" | '''{{mcolor|Psystrike|{{psychic color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| colspan="4" style="background:#{{crystal color dark}}; color: #{{crystal color light}}; {{roundybottom|5px}}"| <small>Moves in '''bold''' are {{color2|{{crystal color light}}|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | | colspan="4" style="background:#{{crystal color dark}}; color: #{{crystal color light}}; {{roundybottom|5px}}"| <small>Moves in '''bold''' are {{color2|{{crystal color light}}|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | ||
|}{{-}} | |}{{-}} | ||
{{triostats|crystal|150|Mewtwo|psychic|106|110|90|154|90|130|249|Lugia|flying|106|90|130|90|154|110|250|Ho-Oh|fire|106|130|90|110|154|90}} | |||
==First Ubers moveset== | ==First Ubers moveset== | ||
Line 333: | Line 335: | ||
| style="background:#{{ghost color light}}" | '''{{mcolor|Shadow Ball|{{ghost color dark}}}}''' | | style="background:#{{ghost color light}}" | '''{{mcolor|Shadow Ball|{{ghost color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|9F77FF| | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|9F77FF|75}} | ||
| colspan="3" style="background:#{{ground color light}}" | {{mcolor|Earth Power|{{ground color dark}}}} | | colspan="3" style="background:#{{ground color light}}" | {{mcolor|Earth Power|{{ground color dark}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
Line 339: | Line 341: | ||
| colspan="3" style="background:#{{fighting color light}}" | {{mcolor|Aura Sphere|{{fighting color dark}}}} | | colspan="3" style="background:#{{fighting color light}}" | {{mcolor|Aura Sphere|{{fighting color dark}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|9F77FF| | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|9F77FF|85}} | ||
| colspan="3" style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Outrage|{{dragon color dark}}}}''' | | colspan="3" style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Outrage|{{dragon color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |||
| rowspan="3" align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|9F77FF|90}} | |||
| colspan="3" style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Trick Room|{{psychic color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| colspan="3" style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Wonder Room|{{psychic color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| colspan="3" style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Magic Room|{{psychic color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|9F77FF|100}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|9F77FF|100}} | ||
Line 382: | Line 391: | ||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Icy Wind|{{ice color dark}}}}''' | | style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Icy Wind|{{ice color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Icicle Crash|{{ice color dark}}}}''' | | style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Icicle Crash|{{ice color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor| | | style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Frost Breath|{{ice color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|25}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|25}} | ||
Line 508: | Line 517: | ||
| colspan="3" style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Extrasensory|{{psychic color dark}}}} | | colspan="3" style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Extrasensory|{{psychic color dark}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB| | | align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|45}} | ||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Reflect|{{psychic color dark}}}}'' | | style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Reflect|{{psychic color dark}}}}'' | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Light Screen|{{psychic color dark}}}}'' | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Safeguard|{{normal color dark}}}}'' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB| | | align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|51}} | ||
| | | style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Heal Bell|{{normal color dark}}}}'' | ||
| style="background:#{{steel color light}}" | ''{{mcolor|Metal Sound|{{steel color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Screech|{{normal color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB| | | align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|55}} | ||
| | | colspan="3" style="background:#{{flying color light}}" | ''{{mcolor|Air Slash|{{flying color dark}}}}'' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|71}} | | align="right" style="background:#{{flying color dark}}" | {{color|CEBFFB|71}} |
edits