27,085
edits
Conanfan1412 (talk | contribs) (New page: =Anime= Image:001.pngImage:001.pngImage:006.pngImage:006.pngImage:007.pngImage:007.pngImage:012.pngImage:015.pngImage:018.pngImage:020.png[[Image:02...) |
m (redirects...) |
||
(2 intermediate revisions by one other user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
=Anime= | =Anime= | ||
[[Image:001.png]][[Image: | {|border="1" style="border: 1px solid #000; border-collapse: collapse;" width=300px cellspacing="0" | ||
| align=center | [[Image:001.png]]<br>[[Ash's Bulbasaur]] | |||
| align=center | [[Image:003 f.png]]<br>[[May's Venusaur]] | |||
| align=center | [[Image:006.png]]<br>[[Ash's Charizard]] | |||
| align=center | [[Image:006.png]]<br>[[Jessie's Charizard]] | |||
| align=center | [[Image:007.png]]<br>[[Ash's Squirtle]] | |||
| align=center | [[Image:008.png]]<br>[[May's Wartortle]] | |||
| align=center | [[Image:012.png]]<br>[[Ash's Butterfree]] | |||
| align=center | [[Image:015.png]]<br>[[Ash's Beedrill]] | |||
| align=center | [[Image:018.png]]<br>[[Ash's Pidgeot]] | |||
| align=center | [[Image:020.png]]<br>[[Ash's Raticate]] | |||
| align=center | [[Image:024.png]]<br>[[Jessie's Arbok]] | |||
| align=center | [[Image:025.png]]<br>[[Ash's Pikachu]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:037.png]]<br>[[Brock's Vulpix]] | |||
| align=center | [[Image:048.png]]<br>[[Tracey's Venonat]] | |||
| align=center | [[Image:052.png]]<br>[[Meowth (Team Rocket)]] | |||
| align=center | [[Image:054.png]]<br>[[Misty's Psyduck]] | |||
| align=center | [[Image:057.png]]<br>[[Ash's Primeape]] | |||
| align=center | [[Image:058.png]]<br>[[James's Growlithe]] | |||
| align=center | [[Image:071.png]]<br>[[James's Victreebel]] | |||
| align=center | [[Image:071.png]]<br>[[James's second Victreebel]] | |||
| align=center | [[Image:074.png]]<br>[[Brock's Geodude]] | |||
| align=center | [[Image:087.png]]<br>[[Dewgong (Cerulean Gym)]] | |||
| align=center | [[Image:089.png]]<br>[[Ash's Muk]] | |||
| align=center | [[Image:090.png]]<br>[[Jessie's Shellder]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:093.png]]<br>[[Ash's Haunter]] | |||
| align=center | [[Image:099.png]]<br>[[Ash's Kingler]] | |||
| align=center | [[Image:108.png]]<br>[[Jessie's Lickitung]] | |||
| align=center | [[Image:110.png]]<br>[[James's Weezing]] | |||
| align=center | [[Image:116.png]]<br>[[Misty's Horsea]] | |||
| align=center | [[Image:118.png]]<br>[[Misty's Goldeen]] | |||
| align=center | [[Image:119.png]]<br>[[Ash's Seaking]] | |||
| align=center | [[Image:119.png]]<br>[[Misty's Seaking]] | |||
| align=center | [[Image:120.png]]<br>[[Misty's Staryu]] | |||
| align=center | [[Image:121.png]]<br>[[Misty's Starmie]] | |||
| align=center | [[Image:123.png]]<br>[[Tracey's Scyther]] | |||
| align=center | [[Image:128.png]]<br>[[Ash's Tauros]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:129.png]]<br>[[Jessie's Magikarp]] | |||
| align=center | [[Image:130.png]]<br>[[James's Gyarados]] | |||
| align=center | [[Image:130.png]]<br>[[Misty's Gyarados]] | |||
| align=center | [[Image:131.png]]<br>[[Ash's Lapras]] | |||
| align=center | [[Image:143.png]]<br>[[Ash's Snorlax]] | |||
| align=center | [[Image:153.png]]<br>[[Ash's Bayleef]] | |||
| align=center | [[Image:155.png]]<br>[[Ash's Cyndaquil]] | |||
| align=center | [[Image:158.png]]<br>[[Ash's Totodile]] | |||
| align=center | [[Image:164 s.png]]<br>[[Ash's Noctowl]] | |||
| align=center | [[Image:169.png]]<br>[[Brock's Crobat]] | |||
| align=center | [[Image:176.png]]<br>[[Misty's Togetic]] | |||
| align=center | [[Image:183.png]]<br>[[Tracey's Marill]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:185.png]]<br>[[Brock's Sudowoodo]] | |||
| align=center | [[Image:186.png]]<br>[[Misty's Politoed]] | |||
| align=center | [[Image:187.png]]<br>[[James's Hoppip]] | |||
| align=center | [[Image:202.png]]<br>[[Jessie's Wobbuffet]] | |||
| align=center | [[Image:205.png]]<br>[[Brock's Forretress]] | |||
| align=center | [[Image:208.png]]<br>[[Brock's Steelix]] | |||
| align=center | [[Image:214.png]]<br>[[Ash's Heracross]] | |||
| align=center | [[Image:222.png]]<br>[[Misty's Corsola]] | |||
| align=center | [[Image:232.png]]<br>[[Ash's Donphan]] | |||
| align=center | [[Image:246.png]]<br>[[Ash's Larvitar]] | |||
| align=center | [[Image:254.png]]<br>[[Ash's Sceptile]] | |||
| align=center | [[Image:257.png]]<br>[[May's Blaziken]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:259.png]]<br>[[Brock's Marshtomp]] | |||
| align=center | [[Image:267.png]]<br>[[May's Beautifly]] | |||
| align=center | [[Image:269.png]]<br>[[Jessie's Dustox]] | |||
| align=center | [[Image:272.png]]<br>[[Brock's Ludicolo]] | |||
| align=center | [[Image:277.png]]<br>[[Ash's Swellow]] | |||
| align=center | [[Image:298.png]]<br>[[Misty's Azurill]] | |||
| align=center | [[Image:300.png]]<br>[[May's Skitty]] | |||
| align=center | [[Image:306.png]]<br>[[James's Aggron]] | |||
| align=center | [[Image:324.png]]<br>[[Ash's Torkoal]] | |||
| align=center | [[Image:331.png]]<br>[[James's Cacnea]] | |||
| align=center | [[Image:336.png]]<br>[[Jessie's Seviper]] | |||
| align=center | [[Image:341.png]]<br>[[Ash's Corphish]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:358.png]]<br>[[James's Chimecho]] | |||
| align=center | [[Image:362.png]]<br>[[Ash's Glalie]] | |||
| align=center | [[Image:370.png]]<br>[[Misty's Luvdisc]] | |||
| align=center | [[Image:388.png]]<br>[[Ash's Grotle]] | |||
| align=center | [[Image:390.png]]<br>[[Ash's Chimchar]] | |||
| align=center | [[Image:393.png]]<br>[[Dawn's Piplup]] | |||
| align=center | [[Image:397.png]]<br>[[Ash's Staravia]] | |||
| align=center | [[Image:417.png]]<br>[[Dawn's Pachirisu]] | |||
| align=center | [[Image:418.png]]<br>[[Ash's Buizel]] | |||
| align=center | [[Image:424 f.png]]<br>[[Dawn's Ambipom]] | |||
| align=center | [[Image:427.png]]<br>[[Dawn's Buneary]] | |||
| align=center | [[Image:439.png]]<br>[[James's Mime Jr.]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:440.png]]<br>[[Brock's Happiny]] | |||
| align=center | [[Image:446.png]]<br>[[May's Munchlax]] | |||
| align=center | [[Image:453.png]]<br>[[Brock's Croagunk]] | |||
| align=center | [[Image:455.png]]<br>[[James's Carnivine]] | |||
| align=center | [[Image:471.png]]<br>[[May's Glaceon]] | |||
| align=center | [[Image:472.png]]<br>[[Ash's Gliscor]] | |||
| align=center | [[Image:473.png]]<br>[[Dawn's Mamoswine]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | | |||
| align=center | | |||
| align=center | | |||
| align=center | | |||
|} | |||
=Special Manga= | |||
{|border="1" style="border: 1px solid #000; border-collapse: collapse;" width=300px cellspacing="0" | |||
| align=center | [[Image:003.png]]<br>[[Saur|Red's Venusaur]] | |||
| align=center | [[Image:006.png]]<br>[[Green's Charizard]] | |||
| align=center | [[Image:009.png]]<br>[[Blasty|Blue's Blastoise]] | |||
| align=center | [[Image:012.png]]<br>[[Red (Special)#Status unknown|Red's Butterfree]] | |||
| align=center | [[Image:012.png]]<br>[[Yellow (Special)#Pokémon|Yellow's Butterfree]] | |||
| align=center | [[Image:013.png]]<br>[[Blue (Special)#Status Unknown|Blue's Weedle]] | |||
| align=center | [[Image:013.png]]<br>[[Gold (Special)#At home|Gold's Weedle]] | |||
| align=center | [[Image:014.png]]<br>[[Gold (Special)#At home|Gold's Kakuna]] | |||
| align=center | [[Image:018.png]]<br>[[Green (Special)#In Box at Viridian Gym|Green's Pidgeot]] | |||
| align=center | [[Image:020.png]]<br>[[Yellow (Special)#Pokémon|Yellow's Raticate]] | |||
| align=center | [[Image:022.png]]<br>[[Red (Special)#Status unknown|Red's Fearow]] | |||
| align=center | [[Image:025.png]]<br>[[Pika|Red's Pikachu]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:025 f.png]]<br>[[Chuchu|Yellow's Pikachu]] | |||
| align=center | [[Image:027.png]]<br>[[Red (Special)#In box|Red's Sandshrew]] | |||
| align=center | [[Image:027.png]]<br>[[Gold (Special)#At home|Gold's Sandshrew]] | |||
| align=center | [[Image:031.png]]<br>[[Red (Special)#Status unknown|Red's Nidoqueen]] | |||
| align=center | [[Image:031.png]]<br>[[Blue (Special)#On Hand|Blue's Nidoqueen]] | |||
| align=center | [[Image:033.png]]<br>[[Red (Special)#In box|Red's Nidorino]] | |||
| align=center | [[Image:034.png]]<br>[[Red (Special)#Status unknown|Red's Nidoking]] | |||
| align=center | [[Image:036.png]]<br>[[Clefy|Blue's Clefable]] | |||
| align=center | [[Image:038.png]]<br>[[Green (Special)#In Box at Viridian Gym|Green's Ninetales]] | |||
| align=center | [[Image:040.png]]<br>[[Blue (Special)#On Hand|Blue's Wigglytuff]] | |||
| align=center | [[Image:043.png]]<br>[[Gold (Special)#At home|Gold's Oddish]] | |||
| align=center | [[Image:047.png]]<br>[[Red (Special)#Status unknown|Red's Parasect]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:047.png]]<br>[[Crystal (Special)#On hand|Crystal's Parasect]] | |||
| align=center | [[Image:049.png]]<br>[[Green (Special)#Status Unknown|Green's Venomoth]] | |||
| align=center | [[Image:050.png]]<br>[[Red (Special)#In box|Red's Diglett]] | |||
| align=center | [[Image:055.png]]<br>[[Green (Special)#On hand|Green's Golduck]] | |||
| align=center | [[Image:059.png]]<br>[[Green (Special)#In Box at Viridian Gym|Green's Arcanine]] | |||
| align=center | [[Image:059.png]]<br>[[Crystal (Special)#On hand|Crystal's Arcanine]] | |||
| align=center | [[Image:062.png]]<br>[[Poli|Red's Poliwrath]] | |||
| align=center | [[Image:063.png]]<br>[[Blue (Special)#In Box|Blue's Abra]] | |||
| align=center | [[Image:065.png]]<br>[[Green (Special)#In Box at Viridian Gym|Green's Alakazam]] | |||
| align=center | [[Image:068.png]]<br>[[Green (Special)#On hand|Green's Machamp]] | |||
| align=center | [[Image:069.png]]<br>[[Red (Special)#Status unknown|Red's Bellsprout]] | |||
| align=center | [[Image:070.png]]<br>[[Red (Special)#Status unknown|Red's Weepinbell]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:071.png]]<br>[[Red (Special)#Status unknown|Red's Victreebel]] | |||
| align=center | [[Image:076.png]]<br>[[Yellow (Special)#Pokémon|Yellow's Golem]] | |||
| align=center | [[Image:078.png]]<br>[[Platina (Special)#On hand|Platina's Rapidash]] | |||
| align=center | [[Image:085.png]]<br>[[Yellow (Special)#Pokémon|Yellow's Dodrio]] | |||
| align=center | [[Image:096.png]]<br>[[Gold (Special)#At home|Gold's Drowzee]] | |||
| align=center | [[Image:098.png]]<br>[[Gold (Special)#At home|Gold's Krabby]] | |||
| align=center | [[Image:102.png]]<br>[[Red (Special)#Status unknown|Red's Exeggcute]] | |||
| align=center | [[Image:102.png]]<br>[[Gold (Special)#At home|Gold's Exeggcute]] | |||
| align=center | [[Image:103.png]]<br>[[Green (Special)#In Box at Viridian Gym|Green's Exeggutor]] | |||
| align=center | [[Image:104.png]]<br>[[Crystal (Special)#In box|Crystal's Cubone]] | |||
| align=center | [[Image:107.png]]<br>[[Crystal (Special)#On hand|Crystal's Hitmonchan]] | |||
| align=center | [[Image:108.png]]<br>[[Gold (Special)#At home|Gold's Lickitung]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:112.png]]<br>[[Green (Special)#On hand|Green's Rhydon]] | |||
| align=center | [[Image:113.png]]<br>[[Gold (Special)#At home|Gold's Chansey]] | |||
| align=center | [[Image:117.png]]<br>[[Yellow (Special)#Released|Yellow's Seadra]] | |||
| align=center | [[Image:122.png]]<br>[[Crystal (Special)#On hand|Crystal's Mr. Mime]] | |||
| align=center | [[Image:130.png]]<br>[[Gyara|Red's Gyarados]] | |||
| align=center | [[Image:130 s.png]]<br>[[Red Gyarados#In the manga|Silver's Gyarados]] | |||
| align=center | [[Image:131.png]]<br>[[Green (Special)#Formerly Owned|Green's Lapras]] | |||
| align=center | [[Image:132.png]]<br>[[Blue's Ditto]] | |||
| align=center | [[Image:139.png]]<br>[[Yellow (Special)#Pokémon|Yellow's Omastar]] | |||
| align=center | [[Image:142.png]]<br>[[Aero|Red's Aerodactyl]] | |||
| align=center | [[Image:143.png]]<br>[[Lax (Special)|Red's Snorlax]] | |||
| align=center | [[Image:144.png]]<br>[[Blue (Special)#Status Unknown|Blue's Articuno]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:145.png]]<br>[[Blue (Special)#Status Unknown|Blue's Zapdos]] | |||
| align=center | [[Image:146.png]]<br>[[Blue (Special)#Status Unknown|Blue's Moltres]] | |||
| align=center | [[Image:154.png]]<br>[[Mega|Crystal's Meganium]] | |||
| align=center | [[Image:157.png]]<br>[[Explotaro|Gold's Typhlosion]] | |||
| align=center | [[Image:160.png]]<br>[[Silver's Feraligatr]] | |||
| align=center | [[Image:170.png]]<br>[[Gold (Special)#Formerly owned|Gold's Chinchou]] | |||
| align=center | [[Image:172.png]]<br>[[Gold (Special)#On hand|Gold's Pichu]] | |||
| align=center | [[Image:175.png]]<br>[[Gold (Special)#In box|Gold's Togepi]] | |||
| align=center | [[Image:178.png]]<br>[[Crystal (Special)#On hand|Crystal's Xatu]] | |||
| align=center | [[Image:185.png]]<br>[[Gold (Special)#On hand|Gold's Sudowoodo]] | |||
| align=center | [[Image:186.png]]<br>[[Poltaro|Gold's Politoed]] | |||
| align=center | [[Image:190.png]]<br>[[Ataro|Gold's Aipom]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:192.png]]<br>[[Gold (Special)#On hand|Gold's Sunflora]] | |||
| align=center | [[Image:196.png]]<br>[[Vui|Red's Espeon]] | |||
| align=center | [[Image:198.png]]<br>[[Gold (Special)#Status unknown|Gold's Murkrow]] | |||
| align=center | [[Image:198.png]]<br>[[Silver (Special)#On Hand|Silver's Murkrow]] | |||
| align=center | [[Image:210.png]]<br>[[Blue (Special)#On Hand|Blue's Granbull]] | |||
| align=center | [[Image:212.png]]<br>[[Green (Special)#On hand|Green's Scizor]] | |||
| align=center | [[Image:215.png]]<br>[[Silver (Special)#On Hand|Silver's Sneasel]] | |||
| align=center | [[Image:217.png]]<br>[[Silver (Special)#On Hand|Silver's Ursaring]] | |||
| align=center | [[Image:223.png]]<br>[[Gold (Special)#On hand|Gold's Remoraid]] | |||
| align=center | [[Image:226.png]]<br>[[Gold (Special)#On hand|Gold's Mantine]] | |||
| align=center | [[Image:230.png]]<br>[[Silver (Special)#On Hand|Silver's Kingdra]] | |||
| align=center | [[Image:233.png]]<br>[[Green (Special)#On hand|Green's Porygon2]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:238.png]]<br>[[Crystal (Special)#On hand|Crystal's Smoochum]] | |||
| align=center | [[Image:122.png]]<br>[[Emerald (Special)#On hand|Emerald's Mr. Mime]] | |||
| align=center | [[Image:143.png]]<br>[[Emerald (Special)#On hand|Emerald's Snorlax]] | |||
| align=center | [[Image:185.png]]<br>[[Emerald (Special)#On hand|Emerald's Sudowoodo]] | |||
| align=center | [[Image:226.png]]<br>[[Emerald (Special)#On hand|Emerald's Mantine]] | |||
| align=center | [[Image:232.png]]<br>[[Sapphire (Special)#On hand|Sapphire's Donphan]] | |||
| align=center | [[Image:251.png]]<br>[[Ruby (Special)#Released|Ruby's Celebi]] | |||
| align=center | [[Image:254.png]]<br>[[Emerald's Sceptile]] | |||
| align=center | [[Image:257.png]]<br>[[Toro|Sapphire's Blaziken]] | |||
| align=center | [[Image:260.png]]<br>[[Zuzu|Ruby's Swampert]] | |||
| align=center | [[Image:262.png]]<br>[[Nana|Ruby's Mightyena]] | |||
| align=center | [[Image:281.png]]<br>[[Ruby (Special)#On hand|Ruby's Kirlia]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:301.png]]<br>[[Ruby (Special)#On hand|Ruby's Delcatty]] | |||
| align=center | [[Image:306.png]]<br>[[Rono|Sapphire's Aggron]] | |||
| align=center | [[Image:311.png]]<br>[[Ruby (Special)#Status unknown|Ruby's Plusle]] | |||
| align=center | [[Image:312.png]]<br>[[Sapphire (Special)#Status unknown|Sapphire's Minun]] | |||
| align=center | [[Image:315.png]]<br>[[Wally#In the Pokémon Special manga|Wally's Roselia]] | |||
| align=center | [[Image:321.png]]<br>[[Sapphire (Special)#At Sea|Sapphire's Wailord]] | |||
| align=center | [[Image:330.png]]<br>[[Wally#In the Pokémon Special manga|Wally's Flygon]] | |||
| align=center | [[Image:332.png]]<br>[[Wally#In the Pokémon Special manga|Wally's Cacturne]] | |||
| align=center | [[Image:350.png]]<br>[[Ruby (Special)#On hand|Ruby's Milotic]] | |||
| align=center | [[Image:351.png]]<br>[[Ruby (Special)#On hand|Ruby's Castform]] | |||
| align=center | [[Image:352.png]]<br>[[Wally#In the Pokémon Special manga|Wally's Kecleon]] | |||
| align=center | [[Image:356.png]]<br>[[Emerald (Special)#On hand|Emerald's Dusclops]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Image:357.png]]<br>[[Sapphire (Special)#On hand|Sapphire's Tropius]] | |||
| align=center | [[Image:369.png]]<br>[[Sapphire (Special)#At Sea|Sapphire's Relicanth]] | |||
| align=center | [[Image:389.png]]<br>[[Diamond (Special)#On hand|Diamond's Torterra]] | |||
| align=center | [[Image:392.png]]<br>[[Pearl (Special)#On hand|Pearl's Infernape]] | |||
| align=center | [[Image:395.png]]<br>[[Platina (Special)#On hand|Platina's Empoleon]] | |||
| align=center | [[Image:405.png]]<br>[[Pearl (Special)#On hand|Pearl's Luxray]] | |||
| align=center | [[Image:410.png]]<br>[[Diamond (Special)#On hand|Diamond's Shieldon]] | |||
| align=center | [[Image:428.png]]<br>[[Platina (Special)#On hand|Platina's Lopunny]] | |||
| align=center | [[Image:441.png]]<br>[[Pearl (Special)#On hand|Pearl's Chatot]] | |||
| align=center | [[Image:446.png]]<br>[[Diamond (Special)#On hand|Diamond's Munchlax]] | |||
| align=center | [[Image:463.png]]<br>[[Diamond (Special)#On hand|Diamond's Lickilicky]] | |||
| align=center | | |||
|} |
edits