52,557
edits
m (→LGPE) |
m (→LGPE) |
||
Line 655: | Line 655: | ||
| 태주 ''Taeju'' | | 태주 ''Taeju'' | ||
| From 주 (走) ''ju'' (run) and 피카츄 ''Pikachu'' | | From 주 (走) ''ju'' (run) and 피카츄 ''Pikachu'' | ||
|- style="background:#FFF" | |||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) | |||
| 小驅 / 小驱 ''Xiǎo Qū'' | |||
| rowspan="2" | From Japanese 駆ける ''kakeru'' | |||
|- style="background:#FFF" | |||
| Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |||
| 小驅 ''Síu Kēui'' | |||
|} | |} | ||