2,362
edits
Line 100: | Line 100: | ||
Dark= 100 }} | Dark= 100 }} | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
==By leveling up== | {{intro template|learnset intro|Slugma}} | ||
==By TM/HM== | |||
==By [[Level|leveling up]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| Start || {{M|Smog}} || {{M|Yawn}}<BR>{{M|Smog}} || {{M|Yawn}}<BR>{{M|Smog}} | |||
|- | |||
| 8 || '''{{M|Ember}}''' || '''{{M|Ember}}''' || '''{{M|Ember}}''' | |||
|- | |||
| 11 || || || ''{{M|Rock Throw}}'' | |||
|- | |||
| 15 || ''{{M|Rock Throw}}'' || ''{{M|Rock Throw}}'' || | |||
|- | |||
| 16 || || || {{M|Harden}} | |||
|- | |||
| 22 || {{M|Harden}} || {{M|Harden}} || | |||
|- | |||
| 23 || || || {{M|Recover}} | |||
|- | |||
| 26 || || || ''{{M|Ancientpower}}'' | |||
|- | |||
| 29 || {{M|Amnesia}} || {{M|Amnesia}} || | |||
|- | |||
| 31 || || || {{M|Amnesia}} | |||
|- | |||
| 36 || '''{{M|Flamethrower}}''' || '''{{M|Flamethrower}}''' || | |||
|- | |||
| 38 || || || '''{{M|Smoke Erupt}}''' | |||
|- | |||
| 41 || || || ''{{M|Rock Slide}}'' | |||
|- | |||
| 43 || ''{{M|Rock Slide}}'' || ''{{M|Rock Slide}}'' || | |||
|- | |||
| 46 || || || {{M|Body Slam}} | |||
|- | |||
| 50 || {{M|Body Slam}} || {{M|Body Slam}} || | |||
|- | |||
| 53 || || || '''{{M|Flamethrower}}''' | |||
|- | |||
| 56 || || || {{M|Land Power}} | |||
|}</CENTER> | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM03 || {{m|Curse}} || || | |||
|- | |||
| TM04 || {{M|Rollout}} || || | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM08 || {{M|Rock Smash}} || || | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Snore}} || || | |||
|- | |||
| TM16 || || {{M|Light Screen}} || {{M|Light Screen}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Endure}} || || | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{m|Return}} || {{m|Return}} || {{m|Return}} | |||
|- | |||
| TM31 || {{M|Mud Slap}} || || | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM33 || || {{M|Reflect}} || {{M|Reflect}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || || | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || '''{{M|Flamethrower}}''' || '''{{M|Flamethrower}}''' | |||
|- | |||
| TM38 || '''{{M|Fire Blast}}''' || '''{{M|Fire Blast}}''' || '''{{M|Fire Blast}}''' | |||
|- | |||
| TM39 || || || ''{{M|Rock Tomb}}'' | |||
|- | |||
| TM40 || {{M|Defense Curl}} || || | |||
|- | |||
| TM42 || || {{m|Facade}} || {{m|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM50 || || '''{{M|Overheat}}''' || '''{{M|Overheat}}''' | |||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM61 || || || {{M|Will-O-Wisp}} | |||
|- | |||
| TM78 || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM80 || || || ''{{M|Rock Slide}}'' | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM06 || || {{M|Rock Smash}} || {{M|Rock Smash}} | |||
|} | |||
</CENTER> | |||
==By breeding== | ==By breeding== | ||
==By tutoring== | ==By tutoring== |
edits