2,209
edits
No edit summary |
|||
Line 12: | Line 12: | ||
[[Image:XDresearcher.PNG|frame|Image from [[Pokémon XD: Gale of Darkness]]]] | [[Image:XDresearcher.PNG|frame|Image from [[Pokémon XD: Gale of Darkness]]]] | ||
|} | |} | ||
==Trainer List== | |||
===Pokémon Gold/Silver/Crystal=== | |||
{| class="expandable" {{bluetable|background: white; width: 100%}} | |||
|- style="background: #ccf;" | |||
! Name | |||
! Pokémon | |||
|- | |||
| Scientist Jed | |||
| lv.20 Magnemite, lv.20 Magnemite, lv.20 Magnemite | |||
|- | |||
| Scientist Marc | |||
| lv.27 Magnemite, lv.27 Magnemite, lv.27 Magnemite | |||
|- | |||
| Scientist Mitch | |||
| lv.24 Ditto | |||
|- | |||
| Scientist Rich | |||
| lv.30 Porygon | |||
|- | |||
| Scientist Ross | |||
| lv.22 Koffing, lv.22 Koffing | |||
|} | |||
===Pokémon FireRed/LeafGreen=== | |||
{| class="expandable" {{bluetable|background: white; width: 100%}} | |||
|- style="background: #ccf;" | |||
! Name | |||
! Pokémon | |||
|- | |||
| Scientist Beau | |||
| lv.26 Magneton, lv.26 Koffing, lv.26 Weezing, lv.26 Magnemite | |||
|- | |||
| Scientist Braydon | |||
| lv.33 Magnemite, lv.33 Magneton, lv.33 Voltorb | |||
|- | |||
| Scientist Connor | |||
| lv.26 Grimer, lv.26 Weezing, lv.26 Koffing, lv.26 Weezing | |||
|- | |||
| Scientist Ed | |||
| lv.28 Voltorb, lv.28 Koffing, lv.28 Magneton | |||
|- | |||
| [[Scientist Gideon]] | |||
| lv.46 Voltorb, lv.46 Electrode, lv.46 Magnemite, lv.46 Magneton, lv.46 Porygon | |||
|- | |||
| Scientist Ivan | |||
| lv.34 Magnemite, lv.34 Electrode | |||
|- | |||
| Scientist Jerry | |||
| lv.28 Magnemite, lv.28 Voltorb, lv.28 Magneton | |||
|- | |||
| Scientist Jose | |||
| lv.29 Electrode, lv.29 Weezing | |||
|- | |||
| Scientist Joshua | |||
| lv.29 Electrode, lv.29 Muk | |||
|- | |||
| Scientist Parker | |||
| lv.29 Grimer, lv.29 Electrode | |||
|- | |||
| Scientist Rodney | |||
| lv.33 Electrode | |||
|- | |||
| Scientist Taylor | |||
| lv.25 Voltorb, lv.25 Koffing, lv.25 Magneton, lv.25 Magnemite, lv.25 Koffing | |||
|- | |||
| Scientist Ted | |||
| lv.29 Electrode, lv.29 Weezing | |||
|- | |||
| Scientist Travis | |||
| lv.29 Magnemite, lv.29 Koffing | |||
|} | |||
===Pokémon Diamond/Pearl=== | |||
{| class="expandable" {{bluetable|background: white; width: 100%}} | |||
|- style="background: #ccf;" | |||
! Name | |||
! Pokémon | |||
|- | |||
| Scientist Darrius | |||
| lv.37 Kadabra | |||
|- | |||
| Scientist Emilio | |||
| lv.23 Kadabra | |||
|- | |||
| Scientist Fredrick | |||
| lv.35 Kadabra, lv.35 Kadabra | |||
|- | |||
| Scientist Shaun | |||
| lv.19 Abra, lv.19 Kadabra <br> lv.30 Kadabra, lv.28 Kadabra <br> lv.40 Kadabra, lv.36 Kadabra <br> lv.53 Alakazam, lv.53 Alakazam | |||
|- | |||
| Scientist Stefano | |||
| lv.21 Kadabra | |||
|- | |||
| Scientist Travon | |||
| lv.15 Kadabra | |||
|} | |||
==In other languages== | ==In other languages== |
edits