42,647
edits
Line 85: | Line 85: | ||
===Gym battles=== | ===Gym battles=== | ||
Ash | Ash battles the following [[Gym]] [[Gym Leader|Leaders]]: | ||
{| class="roundy" style="background: #{{colorschemelight|Kanto}}; text-align: center" | |||
|- | |||
! class="roundytl" style="background-color: #{{colorschemedark|Kanto}}" | Badge | |||
! style="background-color: #{{colorschemedark|Kanto}}" | Opponent | |||
! style="background-color: #{{colorschemedark|Kanto}}" | Epicode | |||
! class="roundytr" style="background-color: #{{colorschemedark|Kanto}}; width: 20px" | Result | |||
|- style="background: #{{rock color light}}" | |||
| rowspan=2 | {{badge|Boulder}} | |||
| rowspan=2 | {{an|Brock}} | |||
| rowspan=2 | [[EP005]] | |||
| style="color:#{{red color dark}}" | '''Defeat''' | |||
|- style="background: #{{rock color light}}" | |||
| style="color:#{{green color dark}}" | '''Rewarded''' | |||
|- style="background: #{{water color light}}" | |||
| {{badge|Cascade}} | |||
| {{an|Misty}} | |||
| [[EP007]] | |||
| style="color:#{{green color dark}}" | '''Rewarded''' | |||
|- style="background: #{{electric color light}}" | |||
| rowspan=2 | {{badge|Thunder}} | |||
| rowspan=2 | [[Lt. Surge]] | |||
| rowspan=2 | [[EP014]] | |||
| style="color:#{{red color dark}}" | '''Defeat''' | |||
|- style="background: #{{electric color light}}" | |||
| style="color:#{{green color dark}}" | '''Victory''' | |||
|- style="background: #{{psychic color light}}" | |||
| rowspan=3 | {{badge|Marsh}} | |||
| rowspan=3 | [[Sabrina]] | |||
| [[EP022]] | |||
| style="color:#{{red color dark}}" | '''Forfeit''' | |||
|- style="background: #{{psychic color light}}" | |||
| rowspan=2 | [[EP024]] | |||
| style="color:#{{red color dark}}" | '''Forfeit''' | |||
|- style="background: #{{psychic color light}}" | |||
| style="color:#{{green color dark}}" | '''Victory''' | |||
|- style="background: #{{grass color light}}" | |||
| {{badge|Rainbow}} | |||
| [[Erika]] | |||
| [[EP026]] | |||
| style="color:#{{green color dark}}" | '''Rewarded''' | |||
|- | |||
| class="roundybl" style="background-color: #{{poison color light}}"; | {{badge|Soul}} | |||
| style="background: #{{poison color light}}" | [[Koga]] | |||
| style="background: #{{poison color light}};" | [[EP032]] | |||
| class="roundybr" style="color:#{{green color dark}}; background-color: #{{poison color light}}" | '''Victory''' | |||
|} | |||
==Episodes== | ==Episodes== |