10,040
edits
No edit summary |
(→Galar: completing table) |
||
Line 250: | Line 250: | ||
! rowspan="2" style="background: #{{galar color light}}; {{roundytl|5px}}" | Pokémon | ! rowspan="2" style="background: #{{galar color light}}; {{roundytl|5px}}" | Pokémon | ||
! colspan="5" style="background: #{{galar color light}}" | Normal form | ! colspan="5" style="background: #{{galar color light}}" | Normal form | ||
! colspan=" | ! colspan="6" style="background: #{{galar color light}}; {{roundytr|5px}}" | Galarian form | ||
|- style="background: #{{galar color light}}" | |- style="background: #{{galar color light}}" | ||
! Image | ! Image | ||
Line 262: | Line 262: | ||
! Height | ! Height | ||
! Weight | ! Weight | ||
!Notes | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|{{p|Meowth}} | |{{p|Meowth}} | ||
Line 271: | Line 272: | ||
|[[File:052Meowth-Galar.png|150px|Galarian Meowth]] | |[[File:052Meowth-Galar.png|150px|Galarian Meowth]] | ||
|{{typecolor|Steel}} | |{{typecolor|Steel}} | ||
| | |{{a|Pickup}} or {{a|Tough Claws}}<br>{{a|Unnerve}} (Hidden) | ||
| | |1'04"<br>(0.4 m) | ||
| | |16.5 lbs.<br>(7.5 kg) | ||
|Evolves into {{p|Perrserker}} | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|{{p|Ponyta}} | |{{p|Ponyta}} | ||
|[[File:077Ponyta.png|150px|Ponyta]] | |[[File:077Ponyta.png|150px|Ponyta]] | ||
|{{typecolor|Fire}} | |{{typecolor|Fire}} | ||
|{{a|Run Away}} or | |{{a|Run Away}} or {{a|Flash Fire}}<br>{{a|Flame Body}} (Hidden) | ||
|3'03"<br/>(1.0 m) | |3'03"<br/>(1.0 m) | ||
|66.1 lbs.<br/>(30.0 kg) | |66.1 lbs.<br/>(30.0 kg) | ||
|[[File:077Ponyta-Galar.png|150px|Galarian Ponyta]] | |[[File:077Ponyta-Galar.png|150px|Galarian Ponyta]] | ||
|{{typecolor|Psychic}} | |{{typecolor|Psychic}} | ||
|{{a|Run Away}} or<br>{{a| | |{{a|Run Away}} or {{a|Pastel Veil}}<br>{{a|Anticipation}} (Hidden) | ||
|2'07"<br/>(0.8 m) | |2'07"<br/>(0.8 m) | ||
|52.9 lbs.<br/>(24.0 kg) | |52.9 lbs.<br/>(24.0 kg) | ||
| | |||
|- style="background:#FFF" | |||
|{{p|Rapidash}} | |||
|[[File:078Rapidash.png|150px|Rapidash]] | |||
|{{typecolor|Fire}} | |||
|{{a|Run Away}} or {{a|Flash Fire}}<br>{{a|Flame Body}} (Hidden) | |||
|5'07"<br>(1.7 m) | |||
|209.4 lbs.<br>(95.0 kg) | |||
|[[File:078Rapidash-Galar.png|150px|Galarian Rapidash]] | |||
|{{typecolor|Psychic}}{{typecolor|Fairy}} | |||
|{{a|Run Away}} or {{a|Pastel Veil}}<br>{{a|Anticipation}} (Hidden) | |||
|5'07"<br>(1.7 m) | |||
|176.4 lbs.<br>(80.0 kg) | |||
| | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|{{p|Farfetch'd}} | |{{p|Farfetch'd}} | ||
Line 295: | Line 311: | ||
|[[File:083Farfetch'd-Galar.png|150px|Galarian Farfetch'd]] | |[[File:083Farfetch'd-Galar.png|150px|Galarian Farfetch'd]] | ||
|{{typecolor|Fighting}} | |{{typecolor|Fighting}} | ||
| | |{{a|Steadfast}}<br>{{a|Scrappy}} (Hidden) | ||
| | |2'07"<br>(0.8 m) | ||
| | |92.6 lbs.<br>(42.0 kg) | ||
| Evolves into {{p|Sirfetch'd}} | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|{{p|Weezing}} | |{{p|Weezing}} | ||
Line 307: | Line 324: | ||
|[[File:110Weezing-Galar.png|150px|Galarian Weezing]] | |[[File:110Weezing-Galar.png|150px|Galarian Weezing]] | ||
|{{typecolor|Poison}}{{typecolor|Fairy}} | |{{typecolor|Poison}}{{typecolor|Fairy}} | ||
|{{a|Levitate}} or<br>{{a| | |{{a|Levitate}} or {{a|Neutralizing Gas}}<br>{{a|Misty Surge}} (Hidden) | ||
|9'10"<br/>(3.0 m) | |9'10"<br/>(3.0 m) | ||
|35.3 lbs.<br/>(16.0 kg) | |35.3 lbs.<br/>(16.0 kg) | ||
| | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|{{p|Mr. Mime}} | |{{p|Mr. Mime}} | ||
Line 319: | Line 337: | ||
|[[File:122Mr._Mime-Galar.png|150px|Galarian Mr. Mime]] | |[[File:122Mr._Mime-Galar.png|150px|Galarian Mr. Mime]] | ||
|{{typecolor|Ice}}{{typecolor|Psychic}} | |{{typecolor|Ice}}{{typecolor|Psychic}} | ||
| | |{{a|Vital Spirit}} or {{a|Screen Cleaner}}<br>{{a|Ice Body}} | ||
| | |4'07"<br>(1.4 m) | ||
| | |125.2 lbs.<br>(56.8 kg) | ||
| Evolves into {{p|Mr. Rime}} | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|{{p|Corsola}} | |{{p|Corsola}} | ||
Line 331: | Line 350: | ||
|[[File:222Corsola-Galar.png|150px|Galarian Corsola]] | |[[File:222Corsola-Galar.png|150px|Galarian Corsola]] | ||
|{{typecolor|Ghost}} | |{{typecolor|Ghost}} | ||
| | |{{a|Weak Armor}}<br>{{a|Cursed Body}} (Hidden) | ||
| | |2'00"<br>(0.6 m) | ||
| | |1.1 lbs.<br>(0.5 kg) | ||
|Evolves into {{p|Cursola}} | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|{{p|Zigzagoon}} | |{{p|Zigzagoon}} | ||
Line 343: | Line 363: | ||
|[[File:263Zigzagoon-Galar.png|150px|Galarian Zigzagoon]] | |[[File:263Zigzagoon-Galar.png|150px|Galarian Zigzagoon]] | ||
|{{typecolor|Dark}}{{typecolor|Normal}} | |{{typecolor|Dark}}{{typecolor|Normal}} | ||
|{{a|Pickup}} or {{a|Gluttony}} | |{{a|Pickup}} or {{a|Gluttony}}<br>{{a|Quick Feet}} (Hidden) | ||
|1'04" (0.4 m) | |1'04" (0.4 m) | ||
|38.6 lbs.<br/>(17.5 kg) | |38.6 lbs.<br/>(17.5 kg) | ||
| | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|{{p|Linoone}} | |{{p|Linoone}} | ||
Line 355: | Line 376: | ||
|[[File:264Linoone-Galar.png|150px|Galarian Linoone]] | |[[File:264Linoone-Galar.png|150px|Galarian Linoone]] | ||
|{{typecolor|Dark}}{{typecolor|Normal}} | |{{typecolor|Dark}}{{typecolor|Normal}} | ||
|{{a|Pickup}} or {{a|Gluttony}} | |{{a|Pickup}} or {{a|Gluttony}}<br>{{a|Quick Feet}} (Hidden) | ||
|1'08" (0.5 m) | |1'08" (0.5 m) | ||
|71.7 lbs.<br/>(32.5 kg) | |71.7 lbs.<br/>(32.5 kg) | ||
| Evolves into {{p|Obstagoon}} | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|{{p|Darumaka}} | |{{p|Darumaka}} | ||
Line 367: | Line 389: | ||
|[[File:554Darumaka-Galar.png|150px|Galarian Darumaka]] | |[[File:554Darumaka-Galar.png|150px|Galarian Darumaka]] | ||
|{{typecolor|Ice}} | |{{typecolor|Ice}} | ||
| | |{{a|Hustle}}<br>{{a|Inner Focus}} (Hidden) | ||
| | |2'04"<br>(0.7 m) | ||
|88.2 lbs.<br>(40.0 kg) | |||
| | | | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
Line 379: | Line 402: | ||
|[[File:555Darmanitan-Galar.png|150px|Galarian Darmanitan]] | |[[File:555Darmanitan-Galar.png|150px|Galarian Darmanitan]] | ||
|{{typecolor|Ice}} | |{{typecolor|Ice}} | ||
| | |{{a|Gorilla Tactics}}<br>{{a|Zen Mode}} (Hidden) | ||
| | |5'07"<br>(1.7 m) | ||
|264.6 lbs.<br>(120.0 kg) | |||
| | | | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
Line 392: | Line 416: | ||
|{{typecolor|Ground}}{{typecolor|Ghost}} | |{{typecolor|Ground}}{{typecolor|Ghost}} | ||
|{{a|Wandering Spirit}} | |{{a|Wandering Spirit}} | ||
| | |1'08"<br>(0.5 m) | ||
| | |3.3 lbs.<br>(1.5 kg) | ||
| Evolves into {{p|Runerigus}} | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|{{p|Stunfisk}} | |{{p|Stunfisk}} | ||
Line 403: | Line 428: | ||
|[[File:618Stunfisk-Galar.png|150px|Galarian Stunfisk]] | |[[File:618Stunfisk-Galar.png|150px|Galarian Stunfisk]] | ||
|{{typecolor|Ground}}{{typecolor|Steel}} | |{{typecolor|Ground}}{{typecolor|Steel}} | ||
| | |{{a|Mimicry}} | ||
| | |2'04"<br>(0.7 m) | ||
|45.2 lbs.<br>(20.5 kg) | |||
| | | | ||
|} | |} |