1,151
edits
(→Names: Added Czech from volumes 1-14) |
|||
Line 468: | Line 468: | ||
|From ''{{game3|Red and Green|Pokémon Red|s}}'' | |From ''{{game3|Red and Green|Pokémon Red|s}}'' | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|English, Brazilian Portuguese,<br>Latin American Spanish, Vietnamese | |English, Czech, Brazilian Portuguese,<br>Latin American Spanish, Vietnamese | ||
|Red | |Red | ||
|From ''{{game3|Red and Blue|Pokémon Red|s}}'' | |From ''{{game3|Red and Blue|Pokémon Red|s}}'' | ||
Line 520: | Line 520: | ||
|zh_yue=戰鬥者 ''{{tt|Jindaujé|Fighter}}'' | |zh_yue=戰鬥者 ''{{tt|Jindaujé|Fighter}}'' | ||
|zh_cmn=戰鬥者 ''{{tt|Zhàndòuzhě|Fighter}}'' {{tt|*|Taiwan}}<br>战斗之人 ''{{tt|Zhàndǒu-zhī Rén|Fighter}}'' {{tt|*|Mainland China}} | |zh_cmn=戰鬥者 ''{{tt|Zhàndòuzhě|Fighter}}'' {{tt|*|Taiwan}}<br>战斗之人 ''{{tt|Zhàndǒu-zhī Rén|Fighter}}'' {{tt|*|Mainland China}} | ||
|cs=Přemožitel | |||
|it={{tt|Combattente|Fighter}} | |||
|ko=싸우는 자 ''Ssauneun Ja'' | |ko=싸우는 자 ''Ssauneun Ja'' | ||
|pt_br=O Lutador | |pt_br=O Lutador | ||
|es_eu=Luchador | |es_eu=Luchador | ||
|vi=Người chiến đấu | |vi=Người chiến đấu | ||
}} | }} | ||
Line 559: | Line 560: | ||
|ディグ ''Dig'' | |ディグ ''Dig'' | ||
|From {{tt|ディグダ ''Digda''|Diglett}} | |From {{tt|ディグダ ''Digda''|Diglett}} | ||
|- style="background:#FFF" | |||
|Czech | |||
|Dig | |||
|From ''{{p|Diglett}}'' | |||
|}{{-}} | |}{{-}} | ||
Line 571: | Line 576: | ||
|サン ''San'' | |サン ''San'' | ||
|From {{tt|サンド ''Sand''|Sandshrew}} | |From {{tt|サンド ''Sand''|Sandshrew}} | ||
|- style="background:#FFF" | |||
|Czech | |||
|Sand | |||
|From ''{{p|Sandshrew}}'' | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|Brazilian Portuguese | |Brazilian Portuguese | ||
Line 587: | Line 596: | ||
|クラ ''Cra'' | |クラ ''Cra'' | ||
|From {{tt|クラブ ''Crab''|Krabby}} | |From {{tt|クラブ ''Crab''|Krabby}} | ||
|- style="background:#FFF" | |||
|Czech | |||
|Kra | |||
|From ''{{p|Krabby}}'' | |||
|}{{-}} | |}{{-}} | ||
edits