336
edits
Line 155: | Line 155: | ||
{{learnset intro|Raticate}} | {{learnset intro|Raticate}} | ||
===By [[Level|leveling up]]=== | ===By [[Level|leveling up]]=== | ||
{| border=" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | {| align="center" | ||
! | |- | ||
![[Generation II]] | | valign="top" |<!--Gen I--> | ||
![[Generation III]] | {| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
![[Generation IV]] | |- style="background: #{{normal color}};" | ||
! colspan="3" | [[Generation I]] | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="4" | Start || '''{{m|Tackle}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Tail Whip}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Quick Attack}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| '''{{M|Hyper Fang}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 27 || {{M|Focus Energy}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 41 || '''{{M|Super Fang}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="5" | Start || '''{{m|Tackle}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Tail Whip}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Quick Attack}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| '''{{M|Hyper Fang}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{M|Focus Energy}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 30 || {{M|Pursuit}} || {{ic|Dark}} | |||
|- | |||
| 40 || '''{{M|Super Fang}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="5" | Start || '''{{m|Tackle}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Tail Whip}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Quick Attack}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| '''{{M|Hyper Fang}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{M|Focus Energy}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 30 || {{M|Pursuit}} || {{ic|Dark}} | |||
|- | |||
| 40 || '''{{M|Super Fang}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 50 || {{M|Endeavor}} || {{ic|Normal}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |- | ||
| | | rowspan="9" | Start || '''{{m|Tackle}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| {{m|Tail Whip}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| | | '''{{m|Quick Attack}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| {{M|Focus Energy}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| | | {{M|Bite}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| {{M|Pursuit}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| | | '''{{M|Hyper Fang}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{M|Swords Dance}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{M|Sucker Punch}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | 20 || {{M|Scary Face}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | 24 || {{m|Crunch}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | 29 || {{m|Assurance}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |||
| 34 || '''{{M|Super Fang}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 39 || '''{{M|Double-Edge}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 44 || {{M|Endeavor}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
===By [[TM]]/[[HM]]=== | ===By [[TM]]/[[HM]]=== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | {| align="center" | ||
|- style="background: #{{normal color}};" | |- | ||
! | | valign="top" |<!--Gen I--> | ||
![[ | {| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
![[ | |- style="background: #{{normal color}};" | ||
![[ | ! colspan="3" | [[Generation I]] | ||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| [[TM08]] || '''{{m|Body Slam}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM09]] || '''{{m|Take Down}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM10]] || '''{{m|Double-Edge}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM11]] || {{m|Bubblebeam}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |- | ||
| | | [[TM12]] || {{m|Water Gun}} || {{ic|Water}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM14]] || {{M|Blizzard}} || {{ic|Ice}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM15]] || '''{{M|Hyper Beam}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM20]] || '''{{m|Rage}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM24]] || {{m|Thunderbolt}} || {{ic|Electric}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM25]] || {{m|Thunder}} || {{ic|Electric}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM28]] || {{m|Dig}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM31]] || {{m|Mimic}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM34]] || {{m|Bide}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM39]] || '''{{m|Swift}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM40]] || '''{{m|Skull Bash}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM50]] || {{M|Substitute}} || {{ic|Normal}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | [[TM02]] || '''{{m|Headbutt}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM03]] || {{m|Curse}} || {{ic|Unknown}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM05]] || {{M|Roar}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM08]] || {{M|Rock Smash}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM11]] || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM13]] || '''{{M|Snore}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM14]] || {{m|Blizzard}} || {{ic|Ice}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM15]] || '''{{M|Hyper Beam}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM16]] || {{m|Icy Wind}} || {{ic|Ice}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM20]] || {{m|Endure}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM21]] || '''{{m|Frustration}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM23]] || {{m|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM25]] || {{m|Thunder}} || {{ic|Electric}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM27]] || '''{{m|Return}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM28]] || {{m|Dig}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM30]] || {{m|Shadow Ball}} || {{ic|Ghost}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM31]] || {{m|Mud-Slap}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM34]] || {{M|Swagger}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM35]] || {{M|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM39]] || '''{{M|Swift}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM40]] || {{m|Defense Curl}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM46]] || {{m|Thief}} || {{ic|Dark}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | [[TM05]] || {{M|Roar}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM11]] || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM12]] || {{m|Taunt}} || {{ic|Dark}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM13]] || {{m|Ice Beam}} || {{ic|Ice}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM14]] || {{M|Blizzard}} || {{ic|Ice}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM15]] || '''{{M|Hyper Beam}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |||
| [[TM18]] || {{m|Rain Dance}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[TM21]] || '''{{m|Frustration}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM23]] || {{m|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} | |||
|- | |||
| [[TM24]] || {{m|Thunderbolt}} || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM25]] || {{m|Thunder}} || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM27]] || '''{{m|Return}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM28]] || {{m|Dig}} || {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| [[TM30]] || {{m|Shadow Ball}} || {{ic|Ghost}} | |||
|- | |||
| [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM34]] || {{m|Shock Wave}} || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM42]] || '''{{m|Facade}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM43]] || '''{{M|Secret Power}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM46]] || {{M|Thief}} || {{ic|Dark}} | |||
|- | |||
| [[HM01]] || '''{{M|Cut}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[HM04]] || '''{{M|Strength}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[HM06]] || {{m|Rock Smash}} || {{ic|Fighting}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |||
| [[TM05]] || {{M|Roar}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM11]] || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM12]] || {{m|Taunt}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM13]] || {{m|Ice Beam}} || {{ic|Ice}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM14]] || {{M|Blizzard}} || {{ic|Ice}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM15]] || '''{{M|Hyper Beam}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM18]] || {{m|Rain Dance}} || {{ic|Water}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM21]] || '''{{m|Frustration}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM23]] || {{m|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM24]] || {{m|Thunderbolt}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM25]] || {{m|Thunder}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM27]] || '''{{m|Return}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM28]] || {{m|Dig}} || {{ic|Ground}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM30]] || {{m|Shadow Ball}} || {{ic|Ghost}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM34]] || {{m|Shock Wave}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM42]] || '''{{m|Facade}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM43]] || '''{{M|Secret Power}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM46]] || {{M|Thief}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM57]] || {{M|Charge Beam}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM58]] || {{M|Endure}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM68]] || '''{{M|Giga Impact}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM73]] || {{M|Thunder Wave}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM78]] || {{M|Captivate}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM82]] || {{M|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM83]] || {{M|Natural Gift}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM86]] || {{M|Grass Knot}} || {{ic|Grass}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM87]] || {{M|Swagger}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM88]] || {{m|Pluck}} || {{ic|Flying}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM89]] || {{M|U-Turn}} || {{ic|Bug}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM90]] || {{M|Substitute}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[HM01]] || '''{{M|Cut}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[HM04]] || '''{{M|Strength}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[HM06]] || {{M|Rock Smash}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
edits