19,415
edits
Line 252: | Line 252: | ||
| 쌔비냥 ''Ssaebinyang'' | | 쌔비냥 ''Ssaebinyang'' | ||
| From ''{{tt|ssabinda|steal}}'' and ''{{tt|nyang|meow}}''. | | From ''{{tt|ssabinda|steal}}'' and ''{{tt|nyang|meow}}''. | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| [[List of Chinese Pokémon names|Chinese]] ({{tt|Mandarin|Taiwan and mainland China}}) | |||
| 扒手貓 / 扒手猫 ''Páshǒumāo'' | |||
| Literally "Pickpocket cat". | |||
|} | |} | ||
|- | |- |