42,680
edits
(→Trivia) |
(→Bosses) |
||
Line 331: | Line 331: | ||
In order of storyline appearance. | In order of storyline appearance. | ||
{| class="roundy" style="text-align:center; background: #{{ | {| class="roundy" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{blue color light}}; border: 5px solid #{{silver color}}" | ||
! Boss | ! colspan="2" | {{color2|{{silver color light}}|Pokémon|Boss}} | ||
! | ! {{color2|{{silver color light}}|Dungeon}} | ||
|- style="background: # | |- rowspan="3" style="background: #{{silver color light}}" | ||
| '''{{ | ! colspan="4" | {{color|{{blue color dark}}|Main Story}} | ||
| | |- style="background: #{{fighting color}}" | ||
|- style="background: # | | [[File:MDP 3DS 533.png]]<br>[[File:MDP 3DS 559.png]] | ||
| '''{{ | | '''{{mdc|Gurdurr|gti|c=000}}''' and '''{{pcolor|Scraggy|000}}''' | ||
| | | {{color2|000|Hazy Pass}} | ||
|- style="background: # | |- style="background: #{{dark color}}" | ||
| | | [[File:MDP 3DS 624.png]]<br>[[File:MDP 3DS 543.png]]<br>[[File:MDP 3DS 596.png]] | ||
| | | '''{{color2|000|Pawniard Brothers}}'''<br>{{pcolor|Venipede|000}} x2<br>{{pcolor|Galvantula|000}} x2 | ||
|- style="background: # | | {{color2|000|Desolate Canyon}} | ||
| | |- style="background: #{{poison color}}" | ||
| | | [[File:MDP 3DS 454.png]]<br>[[File:MDP 3DS 432.png]] | ||
|- style="background: # | | {{pcolor|Toxicroak|000}}<br>{{pcolor|Purugly|000}} | ||
| '''{{ | | {{color2|000|Crags of Lament}} | ||
| | |- style="background: #{{ground color}}" | ||
|- style="background: # | | [[File:MDP 3DS 623.png]]<br>[[File:MDP 3DS 615.png]] | ||
| '''{{ | | {{pcolor|Golurk|000}}<br>{{pcolor|Cryogonal|000}} x2 | ||
| Outside the | | {{color2|000|Glacier Palace}} | ||
|- style="background: # | |- style="background: #{{fighting color}}" | ||
| '''{{ | | [[File:MDP 3DS 454.png]]<br>[[File:MDP 3DS 526.png]]<br>[[File:MDP 3DS 609.png]] | ||
| | | '''{{pcolor|Toxicroak|000}}'''<br>{{pcolor|Gigalith|000}}<br>{{pcolor|Chandelure|000}} | ||
|- style="background: # | | {{color2|000|Daybreak Ridge}} | ||
| '''{{ | |- style="background: #{{dragon color}}" | ||
| [[Glacier Palace - | | [[File:MDP 3DS 373.png]]<br>[[File:MDP 3DS 609.png]] | ||
|- style="background: # | | '''{{pcolor|Salamence|000}}'''<br>{{pcolor|Chandelure|000}} x2 | ||
| '''{{ | | Outside the<br>{{color2|000|Great Glacier}} | ||
| [[ | |- style="background: #{{normal color}}" | ||
| [[File:MDP 3DS 432.png]]<br>[[File:MDP 3DS 530.png]] | |||
| '''{{pcolor|Purugly|000}}'''<br>{{pcolor|Excadrill|000}} x6 | |||
| {{color2|000|Glacier Palace Eastern Spire}} | |||
|- style="background: #{{psychic color}}" | |||
| [[File:MDP 3DS 517.png]]<br>[[File:MDP 3DS 454.png]]<br>[[File:MDP 3DS 609.png]]<br>[[File:MDP 3DS 526.png]] | |||
| '''{{mdc|Munna|gti|c=000}}'''<br>{{pcolor|Toxicroak|000}}<br>{{pcolor|Chandelure|000}}<br>{{pcolor|Gigalith|000}} x4 | |||
| {{color2|000|Glacier Palace Eastern Spire}} | |||
|- style="background: #{{ice color}}" | |||
| [[File:MDP 3DS 646.png]] | |||
| '''{{mdc|Kyurem|gti|c=000}}''' | |||
| {{color2|000|Glacier Palace Great Spire|Glacier Palace Great Spire}} | |||
|- style="background: #{{ice color}}" | |||
| [[File:Bittercold Core PMDGTI.png|56px]] | |||
| '''{{color2|000|Bittercold}}''' | |||
| {{color2|000|Glacier Palace Great Spire|Great Spire Inner Chamber}} | |||
|- rowspan="3" style="background: #{{silver color light}}" | |||
! colspan="4" | {{color|{{blue color dark}}|Post-game}} | |||
|- style="background: #{{fire color}}" | |||
| [[File:MDP 3DS 250.png]] | |||
| '''{{pcolor|Ho-Oh|000}}''' | |||
| rowspan=2 | {{color2|000|Eternal Ruins}} | |||
|- style="background: #{{fire color}}" | |||
| [[File:MDP 3DS 250 s.png]] | |||
| '''{{color2|000|Shiny Pokémon|Shiny}} {{pcolor|Ho-Oh|000}}''' | |||
|- style="background: #{{psychic color}}" | |||
| [[File:MDP 3DS 249.png]] | |||
| '''{{pcolor|Lugia|000}}''' | |||
| {{color2|000|Seasound Ruins}} | |||
|- style="background: #{{ice color}}" | |||
| [[File:MDP 3DS 646.png]] | |||
| '''<!--{{mdc|Kyurem|gti|c=000}}-->{{pcolor|Kyurem|000}}''' | |||
| {{color2|000|Hoarfrost Tower}} | |||
|- style="background: #{{fire color}}" | |||
| [[File:MDP 3DS 643.png]] | |||
| '''{{pcolor|Reshiram|000}}''' | |||
| {{color2|000|Ivory Peak}} | |||
|- style="background: #{{electric color}}" | |||
| [[File:MDP 3DS 644.png]] | |||
| '''{{pcolor|Zekrom|000}}''' | |||
| {{color2|000|Obsidian Edge}} | |||
|- | |||
| style="background: #{{ice color}}" | [[File:MDP 3DS 646W.png]] | |||
| style="background: #{{ice color}}" | '''{{color2|000|List of Pokémon with form differences#Kyurem|White}} <!--{{mdc|Kyurem|gti|c=000}}-->{{pcolor|Kyurem|000}}''' | |||
| style="background: #{{ice color}}; {{roundybr|5px}}" rowspan=2 | {{color2|000|Turbulent Tor}} | |||
|- | |- | ||
| style="background: # | | style="background: #{{ice color}}; {{roundybl|5px}}" | [[File:MDP 3DS 646B.png]] | ||
| style="background: # | | style="background: #{{ice color}}" | '''{{color2|000|List of Pokémon with form differences#Kyurem|Black}} <!--{{mdc|Kyurem|gti|c=000}}-->{{pcolor|Kyurem|000}}''' | ||
|} | |} | ||