2,209
edits
(→Gold/Silver/Crystal/HeartGold/SoulSilver characters: Found Japanese name in game script, how can I unlock the Silktree message in HGSS?) |
No edit summary |
||
Line 272: | Line 272: | ||
|Atlas | |Atlas | ||
|아폴로 ''Apollo'' | |아폴로 ''Apollo'' | ||
|- | |||
|ケイト | |||
|Kate | |||
|{{FB|Hall Matron|Argenta}} | |||
|Célosia | |||
|Argenta | |||
|Mara | |||
|Argenta | |||
|맨드라 ''Mandra'' | |||
|- | |- | ||
|アテナ | |アテナ | ||
Line 425: | Line 434: | ||
|Copiona | |Copiona | ||
|흉내내기 아가씨 ''{{tt|Hyungnaenaegi Agassi|Mimicking Lady}}'' | |흉내내기 아가씨 ''{{tt|Hyungnaenaegi Agassi|Mimicking Lady}}'' | ||
|- | |||
|シロナ | |||
|Shirona | |||
|[[Cynthia]] | |||
|Cynthia | |||
|Cynthia | |||
|Camilla | |||
|Cintia | |||
|난천 ''Nancheon'' | |||
|- | |||
|ダリア | |||
|Dahlia | |||
|{{FB|Arcade Star|Dahlia}} | |||
|Dahlia | |||
|Dahlia | |||
|Dahlia | |||
|Delila | |||
|달리아 ''Dahlia'' | |||
|- | |- | ||
|ナナミ | |ナナミ | ||
Line 434: | Line 461: | ||
|Dalia | |Dalia | ||
|남나리 ''Namnari'' | |남나리 ''Namnari'' | ||
|- | |||
|コクラン | |||
|Kokuran | |||
|{{FB|Castle Valet|Darach and Lady Caitlin|Darach}} | |||
|Parsley | |||
|Perenus | |||
|Paride | |||
|Kokuran | |||
|코크런 ''Kokeureon'' | |||
|- | |- | ||
|ジョバンニ | |ジョバンニ | ||
Line 731: | Line 767: | ||
|Prof. Oak | |Prof. Oak | ||
|오박사 ''O-{{tt|baksa|Dr.}}'' | |오박사 ''O-{{tt|baksa|Dr.}}'' | ||
|- | |||
|クロツグ | |||
|Kurotsugu | |||
|{{FB|Tower Tycoon|Palmer}} | |||
|Koner | |||
|Viktor | |||
|Palmer | |||
|Jericor | |||
|종수 ''Jongsu'' | |||
|- | |- | ||
|ラムダ | |ラムダ | ||
Line 840: | Line 885: | ||
|예솔 ''Yesol'' | |예솔 ''Yesol'' | ||
|- | |- | ||
|ネムノキ博士 | |||
|Nemunoki-{{tt|hakase|doctor}} | |Nemunoki-{{tt|hakase|doctor}} | ||
|[[Ruins of Alph|Professor Silktree]] | |[[Ruins of Alph|Professor Silktree]] | ||
Line 848: | Line 893: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|スナップ | |スナップ | ||
|Snap | |Snap | ||
Line 857: | Line 902: | ||
|Fotonio | |Fotonio | ||
|스냅 ''Snap'' | |스냅 ''Snap'' | ||
|- | |||
|ダイゴ | |||
|Daigo | |||
|[[Steven]] | |||
|Pierre | |||
|Troy | |||
|Rocco | |||
|Máximo | |||
| | |||
|- | |- | ||
|ニチオ | |ニチオ | ||
Line 875: | Line 929: | ||
|Lt. Surge | |Lt. Surge | ||
|마티스 ''Matisse'' | |마티스 ''Matisse'' | ||
|- | |||
|ネジキ | |||
|Nejiki | |||
|{{FB|Factory Head|Thorton}} | |||
|Cardus | |||
|Distmar | |||
|Spino | |||
|Espinal | |||
|수철 ''Sucheol'' | |||
|- | |- | ||
|ヒコ | |ヒコ |
edits