2,362
edits
Line 104: | Line 104: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
==By leveling up== | {{evolved learnset intro|Lanturn}} | ||
==By TM/HM== | |||
== | ==By [[Level|leveling up]]== | ||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| 27 || || || {{M|Stockpile}}<BR>{{M|Swallow}}<BR>{{M|Spit Up}} | |||
|- | |||
| 30 || || || '''{{M|Bubblebeam}}''' | |||
|- | |||
| 32 || || {{M|Confuse Ray}} || | |||
|- | |||
| 33 || {{M|Confuse Ray}} || || | |||
|- | |||
| 35 || || || {{M|Signal Beam}} | |||
|- | |||
| 40 || || || '''{{M|Discharge}}''' | |||
|- | |||
| 43 || || {{M|Take Down}} || | |||
|- | |||
| 45 || {{M|Take Down}} || || | |||
|- | |||
| 47 || || || {{M|Aqua Ring}} | |||
|- | |||
| 50 || || '''{{M|Hydro Pump}}''' || | |||
|- | |||
| 52 || || || '''{{M|Hydro Pump}}''' | |||
|- | |||
| 53 || '''{{M|Hydro Pump}}''' || || | |||
|- | |||
| 57 || || || {{M|Charge}} | |||
|- | |||
| 61 || || {{M|Charge}} || | |||
|}</CENTER> | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM03 || {{m|Curse}} || '''{{M|Water Pulse}}''' || '''{{M|Water Pulse}}''' | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || '''{{M|Zap Cannon}}''' || {{M|Hail}} || {{M|Hail}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Snore}} || {{M|Ice Beam}} || {{M|Ice Beam}} | |||
|- | |||
| TM14 || || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} | |||
|- | |||
| TM15 || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Endure}} || || | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM24 || || '''{{M|Thunderbolt}}''' || '''{{M|Thunderbolt}}''' | |||
|- | |||
| TM25 || '''{{M|Thunder}}''' || '''{{M|Thunder}}''' || '''{{M|Thunder}}''' | |||
|- | |||
| TM27 || {{m|Return}} || {{m|Return}} || {{m|Return}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || '''{{M|Shock Wave}}''' || '''{{M|Shock Wave}}''' | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || || | |||
|- | |||
| TM39 || || || {{M|Rock Tomb}} | |||
|- | |||
| TM42 || || {{m|Facade}} || {{m|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM55 || || || '''{{M|Tide}}''' | |||
|- | |||
| TM57 || || || '''{{M|Charge Beam}}''' | |||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM68 || || || {{M|Giga Attack}} | |||
|- | |||
| TM70 || || || {{M|Flash}} | |||
|- | |||
| TM73 || || || {{M|Thunder Wave}} | |||
|- | |||
| TM78 || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM03 || '''{{M|Surf}}''' || '''{{M|Surf}}''' || '''{{M|Surf}}''' | |||
|- | |||
| HM05 || {{M|Flash}} || {{M|Flash}} || | |||
|- | |||
| HM06 || '''{{M|Whirlpool}}''' || || | |||
|- | |||
| HM07 || '''{{M|Waterfall}}''' || '''{{M|Waterfall}}''' || '''{{M|Waterfall}}''' | |||
|- | |||
| HM08 || || '''{{M|Dive}}''' || | |||
|} | |||
</CENTER> | |||
==By tutoring== | ==By tutoring== | ||
==Special moves== | ==Special moves== | ||
=Evolution= | =Evolution= |
edits