2,362
edits
Line 153: | Line 153: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
{{evolved learnset intro|Houndoom}} | |||
==By leveling up== | ==By leveling up== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | {| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
Line 159: | Line 160: | ||
! [[Generation II]] | ! [[Generation II]] | ||
! [[Generation III]] | ! [[Generation III]] | ||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |- | ||
| | | 27 || || '''{{M|Bite}}''' || | ||
|- | |- | ||
| | | 28 || || || '''{{M|Beat Up}}''' | ||
|- | |- | ||
| 30 || '''{{M|Faint Attack}}''' || | | 30 || '''{{M|Faint Attack}}''' || || | ||
|- | |- | ||
| | | 32 || || || '''{{M|Fire Fang}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | 35 || || {{M|Odor Sleuth}} || | ||
|- | |- | ||
| | | 38 || || || '''{{M|Faint Attack}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | 41 || '''{{M|Flamethrower}}''' || || | ||
|- | |- | ||
| | | 43 || || '''{{M|Faint Attack}}''' || | ||
|- | |- | ||
| 59 || || '''{{M|Crunch}}''' | | 44 || || || {{M|Freeze}} | ||
|- | |||
| 48 || || || '''{{M|Flamethrower}}''' | |||
|- | |||
| 51 || || '''{{M|Flamethrower}}''' || | |||
|- | |||
| 52 || '''{{M|Crunch}}''' || || | |||
|- | |||
| 54 || || || '''{{M|Crunch}}''' | |||
|- | |||
| 59 || || '''{{M|Crunch}}''' || | |||
|- | |||
| 60 || || || {{M|Scheme}} | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
==By TM/HM== | ==By [[TM]]/[[HM]]== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | {| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
Line 187: | Line 201: | ||
! [[Generation II]] | ! [[Generation II]] | ||
! [[Generation III]] | ! [[Generation III]] | ||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM02 || {{m|Headbutt}} || || | |||
|- | |||
| TM03 || {{m|Curse}} || || | |||
|- | |||
| TM05 || {{m|Roar}} || {{m|Roar}} || {{M|Roar}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM08 || {{m|Rock Smash}} || || | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{m|Sunny Day}} || {{m|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| TM12 || || {{m|Taunt}} || {{M|Taunt}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{m|Snore}} || || | |||
|- | |||
| TM15 || {{m|Hyper Beam}} || || {{M|Hyper Beam}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{M|Protect}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Endure}} || || | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} || {{M|Frustration}} | |||
|- | |- | ||
| | | TM22 || {{m|Solarbeam}} || {{m|Solarbeam}} || {{M|Solarbeam}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM23 || {{m|Iron Tail}} || {{m|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM27 || {{m|Return}} || {{M|Return}} || {{M|Return}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM30 || {{m|Shadow Ball}} || {{m|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM31 || {{m|Mud-Slap}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM32 || {{m|Double Team}} || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM34 || {{m|Swagger}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM35 || {{m|Sleep Talk}} || '''{{m|Flamethrower}}''' || '''{{M|Flamethrower}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM36 || {{m|Sludge Bomb}} || {{m|Sludge Bomb}} || {{M|Sludge Bomb}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM38 || '''{{m|Fire Blast}}''' || '''{{m|Fire Blast}}''' || '''{{M|Fire Blast}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM39 || {{m|Swift}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM41 || || {{m|Torment}} || {{M|Torment}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM42 || {{m|Dream Eater}} || {{m|Facade}} || {{M|Facade}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM43 || {{m|Detect}} || {{m|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM44 || {{m|Rest}} || {{m|Rest}} || {{M|Rest}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM45 || {{m|Attract}} || {{m|Attract}} || {{M|Attract}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM46 || '''{{m|Thief}}''' || '''{{m|Thief}}''' || '''{{M|Thief}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM49 || || {{m|Snatch}} || {{M|Snatch}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM50 || '''{{m|Nightmare}}''' || '''{{m|Overheat}}''' || '''{{M|Overheat}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM58 || || || {{M|Endure}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM61 || || || {{M|Will-O-Wisp}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM63 || || || {{M|Freeze}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM66 || || || {{M|Quick Revenge}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM68 || || || {{M|Giga Attack}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM78 || || || {{M|Entice}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM79 || || || '''{{M|Dark Pulse}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM85 || || || {{M|Dream Eater}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM87 || || || {{M|Swagger}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM90 || || || {{M|Substitute}} | ||
|- | |- | ||
| | | HM04 || || || {{M|Strength}} | ||
|- | |- | ||
| HM06 || || {{m|Rock Smash}} | | HM06 || || {{m|Rock Smash}} || {{M|Rock Smash}} | ||
|} | |} | ||
edits