241
edits
(→Ravine) |
TrainerX493 (talk | contribs) (→Armies) |
||
Line 138: | Line 138: | ||
| N/A | | N/A | ||
|- style="background:#{{dragon color light}};" | |- style="background:#{{dragon color light}};" | ||
| [[File:644CFS.png|Zekrom|link=Zekrom (Pokémon)]]<br>{{m|Bolt Strike}}+3<br>{{ | | [[File:644CFS.png|Zekrom|link=Zekrom (Pokémon)]]<br>{{m|Bolt Strike}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest||Teravolt}} | ||
| [[File:148CFS.png|Dragonair|link=Dragonair (Pokémon)]]<br>{{m|Dragon Tail}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest|Shed Skin}} | | [[File:148CFS.png|Dragonair|link=Dragonair (Pokémon)]]<br>{{m|Dragon Tail}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest|Shed Skin}} | ||
| [[File:444CFS.png|Gabite|link=Gabite (Pokémon)]]<br>{{m|Dragon Claw}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest|Parry}} | | [[File:444CFS.png|Gabite|link=Gabite (Pokémon)]]<br>{{m|Dragon Claw}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest|Parry}} | ||
Line 161: | Line 161: | ||
| style="background:#{{dragon color light}}; {{roundybr}}" | [[File:633CFS.png|Deino|link=Deino (Pokémon)]]<br>{{m|Dragon Rage}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest|Pride}} | | style="background:#{{dragon color light}}; {{roundybr}}" | [[File:633CFS.png|Deino|link=Deino (Pokémon)]]<br>{{m|Dragon Rage}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest|Pride}} | ||
|} | |} | ||
===The Legend of Ransei (2nd)=== | |||
{| style="text-align:center; background:#{{dragon color}}; border:3px solid #{{dragon color dark}}; {{roundy|15px}}" | |||
! colspan="6" style="background:#{{dragon color light}}; {{roundytop}}" | Warriors | |||
|- style="background:#{{dragon color light}};" | |||
| colspan=2 | [[Nobunaga]] | |||
| colspan=2 | [[Mitsuhide]] | |||
| colspan=2 | [[Nō]] | |||
|- style="background:#{{dragon color light}};" | |||
| rowspan=3 | [[File:Conquest Nobunaga II icon.png]] | |||
| {{DL|Warrior Skill|Ambition}} | |||
| rowspan=3 | [[File:Conquest Mitsuhide I icon.png]] | |||
| {{DL|Warrior Skill|Crack Shot}} | |||
| rowspan=3 | [[File:Conquest No I icon.png]] | |||
| {{DL|Warrior Skill|Added Bonus}} | |||
|- style="background:#{{dragon color light}};" | |||
| N/A | |||
| N/A | |||
| N/A | |||
|- style="background:#{{dragon color light}};" | |||
| [[File:384CFS.png|Rayquaza|link=Rayquaza (Pokémon)]]<br>{{m|Dragon Pulse}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest|Nomad}} | |||
| [[File:131CFS.png|Lapras|link=Lapras (Pokémon)]]<br>{{m|Ice Beam}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest|Shell Armor}} | |||
| [[File:429CFS.png|Mismagius|link=Mismagius (Pokémon)]]<br>{{m|Shadow Ball}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest|Levitate}} | |||
|- style="background:#{{dragon color light}};" | |||
| colspan=2 | [[Ieyasu]] | |||
| colspan=2 | [[Hideyoshi]] | |||
| colspan=2 | [[Ranmaru]] | |||
|- | |||
| rowspan=3 style="background:#{{dragon color light}}; {{roundybl}}" | [[File:Conquest Ieyasu I icon.png]] | |||
| style="background:#{{dragon color light}};" | {{DL|Warrior Skill|Brotherhood}} | |||
| rowspan=3 style="background:#{{dragon color light}};" | [[File:Conquest Hideyoshi I icon.png]] | |||
| style="background:#{{dragon color light}};" | {{DL|Warrior Skill|Grand Dream}} | |||
| rowspan=3 style="background:#{{dragon color light}};" | [[File:Conquest Ranmaru I icon.png]] | |||
| style="background:#{{dragon color light}};" | {{DL|Warrior Skill|Empathy}} | |||
|- style="background:#{{dragon color light}};" | |||
| N/A | |||
| N/A | |||
| N/A | |||
|- | |||
| style="background:#{{dragon color light}};" | [[File:306CFS.png|Aggron|link=Aggron (Pokémon)]]<br>{{m|Iron Tail}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest|Sturdy}} | |||
| style="background:#{{dragon color light}};" | [[File:392CFS.png|Infernape|link=Infernape (Pokémon)]]<br>{{m|Fire Spin}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest|Blaze}} | |||
| style="background:#{{dragon color light}}; {{roundybr}}" | [[File:448CFS.png|Lucario|link=Lucario (Pokémon)]]<br>{{m|Aura Sphere}}+3<br>{{DL|List of Abilities in Pokémon Conquest|Parry}} | |||
|} | |||
===Unite Ransei stories=== | ===Unite Ransei stories=== |
edits