19,275
edits
Reinhartmax (talk | contribs) No edit summary |
m (→Names) |
||
Line 73: | Line 73: | ||
|Grisbi | |Grisbi | ||
|From ''grisbi'' (slang term for cash) and ''gris'' (gray) | |From ''grisbi'' (slang term for cash) and ''gris'' (gray) | ||
|- style="background:#FFF" | |||
|German | |||
|Moos | |||
|From ''Moos'' (slang term for cash; moss) | |||
|}{{-}} | |}{{-}} | ||