716
edits
m (some more) |
(→List of Pokémon by name: up to 51-german and french) |
||
Line 102: | Line 102: | ||
|Rijadŭ | |Rijadŭ | ||
|- | |- | ||
|006 | |||
|{{p|Charizard}} | |||
|Glurak | |||
|Dracaufeu | |||
|リザードン | |||
|Rizādon | |||
|Lizardon | |||
|리자몽 | |||
|Rijamong | |||
|Rijamong | |||
|- | |||
|007 | |||
|{{p|Squirtle}} | |||
| | |||
| | |||
|ゼニガメ | |||
|Zenigame | |||
|Zenigame | |||
|꼬부기 | |||
|Kkobugi | |||
|Kkobugi | |||
|- | |||
|008 | |||
|{{p|Wartortle}} | |||
| | |||
| | |||
|カメール | |||
|Kamēru | |||
|Kameil | |||
|어니부기 | |||
|Eonibugi | |||
|Ŏnibugi | |||
|- | |||
|009 | |||
|{{p|Blastoise}} | |||
| | |||
| | |||
|カメックス | |||
|Kamekkusu | |||
|Kamex | |||
|거북왕 | |||
|Geobukwang | |||
|Kŏbukwang | |||
|- | |||
|010 | |||
|{{p|Caterpie}} | |||
| | |||
| | |||
|キャタピー | |||
|Kyatapī | |||
|Caterpie | |||
|캐터피 | |||
|Kaeteopi | |||
|K'aet'ŏp'i | |||
|- | |||
|011 | |||
|{{p|Metapod}} | |||
| | |||
| | |||
|トランセル | |||
|Toranseru | |||
|Trancell | |||
|단데기 | |||
|Dandegi | |||
|Tandegi | |||
|- | |||
|012 | |||
|{{p|Butterfree}} | |||
| | |||
| | |||
|バタフリー | |||
|Batafurī | |||
|Butterfree | |||
|버터플 | |||
|Beoteopeul | |||
|Pŏt'ŏp'ŭl | |||
|- | |||
|013 | |||
|{{p|Weedle}} | |||
| | |||
| | |||
|ビードル | |||
|Bīdoru | |||
|Beedle | |||
|뿔충이 | |||
|Ppulchungi | |||
|Ppulch'ungi | |||
|- | |||
|014 | |||
|{{p|Kakuna}} | |||
| | |||
| | |||
|コクーン | |||
|Kokūn | |||
|Cocoon | |||
|딱충이 | |||
|Ttakchungi | |||
|Ttakch'ungi | |||
|- | |||
|015 | |||
|{{p|Beedrill}} | |||
| | |||
| | |||
|スピアー | |||
|Supiā | |||
|Spear | |||
|독침붕 | |||
|Dokchimbung | |||
|Tokch'imbung | |||
|- | |||
|016 | |||
|{{p|Pidgey}} | |||
| | |||
| | |||
|ポッポ | |||
|Poppo | |||
|Poppo | |||
|구구 | |||
|Gugu | |||
|Kugu | |||
|- | |||
|017 | |||
|{{p|Pidgeotto}} | |||
| | |||
| | |||
|ピジョン | |||
|Pijon | |||
|Pigeon | |||
|피죤 | |||
|Pijyon | |||
|P'ijyon | |||
|- | |||
|018 | |||
|{{p|Pidgeot}} | |||
| | |||
| | |||
|ピジョット | |||
|Pijotto | |||
|Pigeot | |||
|피죤투 | |||
|Pijyontu | |||
|P'ijyont'u | |||
|- | |||
|019 | |||
|{{p|Rattata}} | |||
| | |||
| | |||
|コラッタ | |||
|Koratta | |||
|Koratta | |||
|꼬렛 | |||
|Kkoret | |||
|Kkoret | |||
|- | |||
|020 | |||
|{{p|Raticate}} | |||
| | |||
| | |||
|ラッタ | |||
|Ratta | |||
|Ratta | |||
|레트라 | |||
|Reteura | |||
|Ret'ŭra | |||
|- | |||
|021 | |||
|{{p|Spearow}} | |||
| | |||
| | |||
|オニスズメ | |||
|Onisuzume | |||
|Onisuzume | |||
|깨비참 | |||
|Kkaebicham | |||
|Kkaebich'am | |||
|- | |||
|022 | |||
|{{p|Fearow}} | |||
| | |||
| | |||
|オニドリル | |||
|Onidoriru | |||
|Onidrill | |||
|깨비드릴조 | |||
|Kkaebideuriljo | |||
|Kkaebidŭrilcho | |||
|- | |||
|023 | |||
|{{p|Ekans}} | |||
| | |||
| | |||
|アーボ | |||
|Ābo | |||
|Arbo | |||
|아보 | |||
|Abo | |||
|Abo | |||
|- | |||
|024 | |||
|{{p|Arbok}} | |||
| | |||
| | |||
|アーボック | |||
|Ābokku | |||
|Arbok | |||
|아보크 | |||
|Abokeu | |||
|Abok'ŭ | |||
|- | |||
|025 | |||
|{{p|Pikachu}} | |||
| | |||
| | |||
|ピカチュウ | |||
|Pikachū | |||
|Pikachu | |||
|피카츄 | |||
|Pikachyu | |||
|P'ik'ach'yu | |||
|- | |||
|026 | |||
|{{p|Raichu}} | |||
| | |||
| | |||
|ライチュウ | |||
|Raichū | |||
|Raichu | |||
|라이츄 | |||
|Raichyu | |||
|Raich'yu | |||
|- | |||
|027 | |||
|{{p|Sandshrew}} | |||
| | |||
| | |||
|サンド | |||
|Sando | |||
|Sand | |||
|모래두지 | |||
|Moraeduji | |||
|Moraeduji | |||
|- | |||
|028 | |||
|{{p|Sandslash}} | |||
| | |||
| | |||
|サンドパン | |||
|Sandopan | |||
|Sandpan | |||
|고지 | |||
|Goji | |||
|Koji | |||
|- | |||
|029 | |||
|{{p|Nidoran♀}} | |||
| | |||
| | |||
|ニドラン♀ | |||
|Nidoran♀ | |||
|Nidoran♀ | |||
|니드런♀ | |||
|Nideuran♀ | |||
|Nidŭran♀ | |||
|- | |||
|030 | |||
|{{p|Nidorina}} | |||
| | |||
| | |||
|ニドリーナ | |||
|Nidorīna | |||
|Nidorina | |||
|니드리나 | |||
|Nideurina | |||
|Nidŭrina | |||
|- | |||
|031 | |||
|{{p|Nidoqueen}} | |||
| | |||
| | |||
|ニドクイン | |||
|Nidokuin | |||
|Nidoqueen | |||
|니드퀸 | |||
|Nideukwin | |||
|Nidŭk'win | |||
|- | |||
|032 | |||
|{{p|Nidoran♂}} | |||
| | |||
| | |||
|ニドラン♂ | |||
|Nidoran♂ | |||
|Nidoran♂ | |||
|니드런♂ | |||
|Nideuran♂ | |||
|Nidŭran♂ | |||
|- | |||
|033 | |||
|{{p|Nidorino}} | |||
| | |||
| | |||
|ニドリーノ | |||
|Nidorīno | |||
|Nidorino | |||
|니드리노 | |||
|Nideurino | |||
|Nidŭrino | |||
|- | |||
|034 | |||
|{{p|Nidoking}} | |||
| | |||
| | |||
|ニドキング | |||
|Nidokingu | |||
|Nidoking | |||
|니드킹 | |||
|Nideuking | |||
|Nidŭk'ing | |||
|- | |||
|035 | |||
|{{p|Clefairy}} | |||
| | |||
| | |||
|ピッピ | |||
|Pippi | |||
|Pippi | |||
|삐삐 | |||
|Ppippi | |||
|Ppippi | |||
|- | |||
|036 | |||
|{{p|Clefable}} | |||
| | |||
| | |||
|ピクシー | |||
|Pikushī | |||
|Pixy | |||
|픽시 | |||
|Piksi | |||
|P'iksi | |||
|- | |||
|037 | |||
|{{p|Vulpix}} | |||
| | |||
| | |||
|ロコン | |||
|Rokon | |||
|Rokon | |||
|식스테일 | |||
|Sikseuteil | |||
|Siksŭt'eil | |||
|- | |||
|038 | |||
|{{p|Ninetales}} | |||
| | |||
| | |||
|キュウコン | |||
|Kyūkon | |||
|Kyukon | |||
|나인테일 | |||
|Nainteil | |||
|Naint'eil | |||
|- | |||
|039 | |||
|{{p|Jigglypuff}} | |||
| | |||
| | |||
|プリン | |||
|Purin | |||
|Purin | |||
|푸린 | |||
|Purin | |||
|P'urin | |||
|- | |||
|040 | |||
|{{p|Wigglytuff}} | |||
| | |||
| | |||
|プクリン | |||
|Pukurin | |||
|Pukurin | |||
|푸크린 | |||
|Pukeurin | |||
|P'ukŭrin | |||
|- | |||
|041 | |||
|{{p|Zubat}} | |||
| | |||
| | |||
|ズバット | |||
|Zubatto | |||
|Zubat | |||
|주뱃 | |||
|Jubaet | |||
|Chubaet | |||
|- | |||
|042 | |||
|{{p|Golbat}} | |||
| | |||
| | |||
|ゴルバット | |||
|Gorubatto | |||
|Golbat | |||
|골뱃 | |||
|Golbaet | |||
|Kolbaet | |||
|- | |||
|043 | |||
|{{p|Oddish}} | |||
| | |||
| | |||
|ナゾノクサ | |||
|Nazonokusa | |||
|Nazonokusa | |||
|뚜벅쵸 | |||
|Ttubakchyo | |||
|Ttubakch'yo | |||
|- | |||
|044 | |||
|{{p|Gloom}} | |||
| | |||
| | |||
|クサイハナ | |||
|Kusaihana | |||
|Kusaihana | |||
|냄새꼬 | |||
|Naemsaekko | |||
|Naemsaekko | |||
|- | |||
|045 | |||
|{{p|Vileplume}} | |||
| | |||
| | |||
|ラフレシア | |||
|Rafureshia | |||
|Ruffresia | |||
|라플레시아 | |||
|Rapeullesia | |||
|Rapŭllesia | |||
|- | |||
|046 | |||
|{{p|Paras}} | |||
| | |||
| | |||
|パラス | |||
|Parasu | |||
|Paras | |||
|파라스 | |||
|Paraseu | |||
|P'arasŭ | |||
|- | |||
|047 | |||
|{{p|Parasect}} | |||
| | |||
| | |||
|パラセクト | |||
|Parasekuto | |||
|Parasect | |||
|파라섹트 | |||
|Parasekteu | |||
|Parasekt'ŭ | |||
|- | |||
|048 | |||
|{{p|Venonat}} | |||
| | |||
| | |||
|コンパン | |||
|Konpan | |||
|Kongpang | |||
|콘팡 | |||
|Konpang | |||
|K'onp'ang | |||
|- | |||
|049 | |||
|{{p|Venomoth}} | |||
| | |||
| | |||
|モルフォン | |||
|Morufon | |||
|Morphon | |||
|도나리 | |||
|Donari | |||
|Tonari | |||
|- | |||
|050 | |||
|{{p|Diglett}} | |||
| | |||
| | |||
|ディグダ | |||
|Diguda | |||
|Digda | |||
|디그다 | |||
|Digeuda | |||
|Tigŭda | |||
|- | |||
|051 | |||
|{{p|Dugtrio}} | |||
| | |||
| | |||
|ダグトリオ | |||
|Dagutorio | |||
|Dugtrio | |||
|닥트리오 | |||
|Dakteurio | |||
|Takt'ŭrio | |||
|} | |} |
edits