716
edits
(added lots) |
|||
Line 13: | Line 13: | ||
! width=20% | Second evolution | ! width=20% | Second evolution | ||
|- | |- | ||
| align=center rowspan=2 | [[Image:043.png]]<br />{{p|Oddish}} | | align=center rowspan=2 | [[Image:043.png]]<br />{{p|Oddish}}<br />[[Image:GrassIC.gif]][[Image:PoisonIC.gif]] | ||
| align=center rowspan=2 | [[Level]] 21 | | align=center rowspan=2 | [[Level]] 21 | ||
| align=center rowspan=2 | [[Image:044.png]]<br />{{p|Gloom}} | | align=center rowspan=2 | [[Image:044.png]]<br />{{p|Gloom}}<br />[[Image:GrassIC.gif]][[Image:PoisonIC.gif]] | ||
| align=center | [[Evolutionary stone|Leaf Stone]] | | align=center | [[Image:LeafStoneSprite.png]]<br />[[Evolutionary stone#Leaf Stone|Leaf Stone]] | ||
| align=center | [[Image:045.png]]<br />{{p|Vileplume}} | | align=center | [[Image:045.png]]<br />{{p|Vileplume}}<br />[[Image:GrassIC.gif]][[Image:PoisonIC.gif]] | ||
|- style="border-bottom:5px solid #88a;" | |- style="border-bottom:5px solid #88a;" | ||
| align=center | [[Evolutionary stone|Sun Stone]] | | align=center | [[Image:SunStoneSprite.png]]<br />[[Evolutionary stone#Sun Stone|Sun Stone]] | ||
| align=center | [[Image:182.png]]<br />{{p|Bellossom}} | | align=center | [[Image:182.png]]<br />{{p|Bellossom}}<br />[[Image:GrassIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center rowspan=2 | [[Image:060.png]]<br />{{p|Poliwag}} | | align=center rowspan=2 | [[Image:060.png]]<br />{{p|Poliwag}}<br />[[Image:WaterIC.gif]] | ||
| align=center rowspan=2 | [[Level]] 25 | | align=center rowspan=2 | [[Level]] 25 | ||
| align=center rowspan=2 | [[Image:061.png]]<br />{{p|Poliwhirl}} | | align=center rowspan=2 | [[Image:061.png]]<br />{{p|Poliwhirl}}<br />[[Image:WaterIC.gif]] | ||
| align=center | [[Evolutionary stone|Water Stone]] | | align=center | [[Image:WaterStoneSprite.png]]<br />[[Evolutionary stone#Water Stone|Water Stone]] | ||
| align=center | [[Image:062.png]]<br />{{p|Poliwrath}} | | align=center | [[Image:062.png]]<br />{{p|Poliwrath}}<br />[[Image:WaterIC.gif]][[Image:FightingIC.gif]] | ||
|- style="border-bottom:5px solid #88a;" | |- style="border-bottom:5px solid #88a;" | ||
| align=center | Trade holding<br />[[Held items|King's Rock]] | | align=center | [[Trade]] holding<br />[[Image:KingsRock.png]]<br />[[Held items#King.27s_Rock|King's Rock]] | ||
| align=center | [[Image:186.png]]<br />{{p|Politoed}} | | align=center | [[Image:186.png]]<br />{{p|Politoed}}<br />[[Image:WaterIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center rowspan=2 | [[Image:079.png]]<br />{{p|Slowpoke}} | | align=center rowspan=2 | [[Image:079.png]]<br />{{p|Slowpoke}}<br />[[Image:WaterIC.gif]][[Image:PsychicIC.gif]] | ||
| align=center | [[Level]] 37 | | align=center | [[Level]] 37 | ||
| align=center | [[Image:080.png]]<br />{{p|Slowbro}} | | align=center | [[Image:080.png]]<br />{{p|Slowbro}}<br />[[Image:WaterIC.gif]][[Image:PsychicIC.gif]] | ||
| align=center rowspan=2 colspan=2 | | | align=center rowspan=2 colspan=2 | | ||
|- style="border-bottom:5px solid #88a;" | |- style="border-bottom:5px solid #88a;" | ||
| align=center | Trade holding<br />[[Held items|King's Rock]] | | align=center | [[Trade]] holding<br />[[Image:KingsRock.png]]<br />[[Held items#King.27s_Rock|King's Rock]] | ||
| align=center | [[Image:199.png]]<br />{{p|Slowking}} | | align=center | [[Image:199.png]]<br />{{p|Slowking}}<br />[[Image:WaterIC.gif]][[Image:PsychicIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center rowspan=7 | [[Image:133.png]]<br />{{p|Eevee}} | | align=center rowspan=7 | [[Image:133.png]]<br />{{p|Eevee}}<br />[[Image:NormalIC.gif]] | ||
| align=center | [[Evolutionary stone|Water Stone]] | | align=center | [[Image:WaterStoneSprite.png]]<br />[[Evolutionary stone#Water Stone|Water Stone]] | ||
| align=center | [[Image:134.png]]<br />{{p|Vaporeon}} | | align=center | [[Image:134.png]]<br />{{p|Vaporeon}}<br />[[Image:WaterIC.gif]] | ||
| align=center rowspan=7 colspan=7 | | | align=center rowspan=7 colspan=7 | | ||
|- | |- | ||
| align=center | [[Evolutionary stone|Thunder Stone]] | | align=center | [[Image:ThunderStoneSprite.png]]<br />[[Evolutionary stone#Thunder Stone|Thunder Stone]] | ||
| align=center | [[Image:135.png]]<br />{{p|Jolteon}} | | align=center | [[Image:135.png]]<br />{{p|Jolteon}}<br />[[Image:ElectricIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center | [[Evolutionary stone|Fire Stone]] | | align=center | [[Image:FireStoneSprite.png]]<br />[[Evolutionary stone#Fire Stone|Fire Stone]] | ||
| align=center | [[Image:136.png]]<br />{{p|Flareon}} | | align=center | [[Image:136.png]]<br />{{p|Flareon}}<br />[[Image:FireIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center | [[Tameness]] during the day<br>or<br>[[Evolutionary stone|Sun Shard]] | | align=center | [[Tameness]] during the day<br>or<br>[[Evolutionary stone#Sun Shard|Sun Shard]] | ||
| align=center | [[Image:196.png]]<br />{{p|Espeon}} | | align=center | [[Image:196.png]]<br />{{p|Espeon}}<br />[[Image:PsychicIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center | [[Tameness]] at night<br>or<br>[[Evolutionary stone|Moon Shard]] | | align=center | [[Tameness]] at night<br>or<br>[[Evolutionary stone#Moon Shard|Moon Shard]] | ||
| align=center | [[Image:197.png]]<br />{{p|Umbreon}} | | align=center | [[Image:197.png]]<br />{{p|Umbreon}}<br />[[Image:DarkIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center | [[Level]] up at<br />[[Moss Rock]] | | align=center | [[Level]] up at<br />[[Moss Rock]] | ||
| align=center | [[Image:470.png]]<br />{{p|Leafia}} | | align=center | [[Image:470.png]]<br />{{p|Leafia}}<br />[[Image:GrassIC.gif]] | ||
|- style="border-bottom:5px solid #88a;" | |- style="border-bottom:5px solid #88a;" | ||
| align=center | [[Level]] up at<br />[[Ice Rock]] | | align=center | [[Level]] up at<br />[[Ice Rock]] | ||
| align=center | [[Image:471.png]]<br />{{p|Glacia}} | | align=center | [[Image:471.png]]<br />{{p|Glacia}}<br />[[Image:IceIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center rowspan=3 | [[Image:236.png]]<br />{{p|Tyrogue}} | | align=center rowspan=3 | [[Image:236.png]]<br />{{p|Tyrogue}}<br />[[Image:FightingIC.gif]] | ||
| align=center | [[Level]] 20<br />([[Stat#Attack|Attack]] > [[Stat#Defense|Defense]]) | | align=center | [[Level]] 20<br />([[Stat#Attack|Attack]] > [[Stat#Defense|Defense]]) | ||
| align=center | [[Image:106.png]]<br />{{p|Hitmonlee}} | | align=center | [[Image:106.png]]<br />{{p|Hitmonlee}}<br />[[Image:FightingIC.gif]] | ||
| align=center rowspan=3 colspan=3 | | | align=center rowspan=3 colspan=3 | | ||
|- | |- | ||
| align=center | [[Level]] 20<br />([[Stat#Attack|Attack]] < [[Stat#Defense|Defense]]) | | align=center | [[Level]] 20<br />([[Stat#Attack|Attack]] < [[Stat#Defense|Defense]]) | ||
| align=center | [[Image:107.png]]<br />{{p|Hitmonchan}} | | align=center | [[Image:107.png]]<br />{{p|Hitmonchan}}<br />[[Image:FightingIC.gif]] | ||
|- style="border-bottom:5px solid #88a;" | |- style="border-bottom:5px solid #88a;" | ||
| align=center | [[Level]] 20<br />([[Stat#Attack|Attack]] = [[Stat#Defense|Defense]]) | | align=center | [[Level]] 20<br />([[Stat#Attack|Attack]] = [[Stat#Defense|Defense]]) | ||
| align=center | [[Image:237.png]]<br />{{p|Hitmontop}} | | align=center | [[Image:237.png]]<br />{{p|Hitmontop}}<br />[[Image:FightingIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center rowspan=2 | [[Image:265.png]]<br />{{p|Wurmple}} | | align=center rowspan=2 | [[Image:265.png]]<br />{{p|Wurmple}}<br />[[Image:BugIC.gif]] | ||
| align=center | [[Level]] 7<br />([[Personality value]] mod 10 < 5) | | align=center | [[Level]] 7<br />([[Personality value]] mod 10 < 5) | ||
| align=center | [[Image:266.png]]<br />{{p|Silcoon}} | | align=center | [[Image:266.png]]<br />{{p|Silcoon}}<br />[[Image:BugIC.gif]] | ||
| align=center | [[Level]] 10 | | align=center | [[Level]] 10 | ||
| align=center | [[Image:267.png]]<br />{{p|Beautifly}} | | align=center | [[Image:267.png]]<br />{{p|Beautifly}}<br />[[Image:BugIC.gif]][[Image:FlyingIC.gif]] | ||
|- style="border-bottom:5px solid #88a;" | |- style="border-bottom:5px solid #88a;" | ||
| align=center | [[Level]] 7<br />([[Personality value]] mod 10 ≥ 5) | | align=center | [[Level]] 7<br />([[Personality value]] mod 10 ≥ 5) | ||
| align=center | [[Image:268.png]]<br />{{p|Cascoon}} | | align=center | [[Image:268.png]]<br />{{p|Cascoon}}<br />[[Image:BugIC.gif]] | ||
| align=center | [[Level]] 10 | | align=center | [[Level]] 10 | ||
| align=center | [[Image:269.png]]<br />{{p|Dustox}} | | align=center | [[Image:269.png]]<br />{{p|Dustox}}<br />[[Image:BugIC.gif]][[Image:PoisonIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center rowspan=2 | [[Image:280.png]]<br />{{p|Ralts}} | | align=center rowspan=2 | [[Image:280.png]]<br />{{p|Ralts}}<br />[[Image:PsychicIC.gif]] | ||
| align=center rowspan=2 | [[Level]] 20 | | align=center rowspan=2 | [[Level]] 20 | ||
| align=center rowspan=2 | [[Image:281.png]]<br />{{p|Kirlia}} | | align=center rowspan=2 | [[Image:281.png]]<br />{{p|Kirlia}}<br />[[Image:PsychicIC.gif]] | ||
| align=center | [[Level]] 30 | | align=center | [[Level]] 30 | ||
| align=center | [[Image:282.png]]<br />{{p|Gardevoir}} | | align=center | [[Image:282.png]]<br />{{p|Gardevoir}}<br />[[Image:PsychicIC.gif]] | ||
|- style="border-bottom:5px solid #88a;" | |- style="border-bottom:5px solid #88a;" | ||
| align=center | [[Evolutionary stone|Awakening Stone]]<br />(male only) | | align=center | [[Image:Awakening_Stone.png]]<br />[[Evolutionary stone#Awakening Stone|Awakening Stone]]<br />(male ♂ only) | ||
| align=center | [[Image:475.png]]<br />{{p|Erlade}} | | align=center | [[Image:475.png]]<br />{{p|Erlade}}<br />[[Image:PsychicIC.gif]][[Image:FightingIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center rowspan=2 | [[Image:290.png]]<br />{{p|Nincada}} | | align=center rowspan=2 | [[Image:290.png]]<br />{{p|Nincada}}<br />[[Image:BugIC.gif]][[Image:GroundIC.gif]] | ||
| align=center | [[Level]] 20 | | align=center | [[Level]] 20 | ||
| align=center | [[Image:291.png]]<br />{{p|Ninjask}} | | align=center | [[Image:291.png]]<br />{{p|Ninjask}}<br />[[Image:BugIC.gif]][[Image:FlyingIC.gif]] | ||
| align=center rowspan=2 colspan=2 | | | align=center rowspan=2 colspan=2 | | ||
|- style="border-bottom:5px solid #88a;" | |- style="border-bottom:5px solid #88a;" | ||
| align=center | [[Level]] 20<br />(Empty slot in [[Party]]) | | align=center | [[Level]] 20<br />(Empty slot in [[Party]]) | ||
| align=center | [[Image:292.png]]<br />{{p|Shedinja}} | | align=center | [[Image:292.png]]<br />{{p|Shedinja}}<br />[[Image:BugIC.gif]][[Image:GhostIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center rowspan=2 | [[Image:361.png]]<br />{{p|Snorunt}} | | align=center rowspan=2 | [[Image:361.png]]<br />{{p|Snorunt}}<br />[[Image:IceIC.gif]] | ||
| align=center | [[Level]] 42 | | align=center | [[Level]] 42 | ||
| align=center | [[Image:362.png]]<br />{{p|Glalie}} | | align=center | [[Image:362.png]]<br />{{p|Glalie}}<br />[[Image:IceIC.gif]] | ||
| align=center rowspan=2 colspan=2 | | | align=center rowspan=2 colspan=2 | | ||
|- style="border-bottom:5px solid #88a;" | |- style="border-bottom:5px solid #88a;" | ||
| align=center | [[Evolutionary stone|Awakening Stone]]<br />(female only) | | align=center | [[Image:Awakening_Stone.png]]<br />[[Evolutionary stone#Awakening Stone|Awakening Stone]]<br />(female ♀ only) | ||
| align=center | [[Image:478.png]]<br />{{p|Yukimenoko}} | | align=center | [[Image:478.png]]<br />{{p|Yukimenoko}}<br />[[Image:IceIC.gif]][[Image:GhostIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center rowspan=2 | [[Image:366.png]]<br />{{p|Clamperl}} | | align=center rowspan=2 | [[Image:366.png]]<br />{{p|Clamperl}}<br />[[Image:WaterIC.gif]] | ||
| align=center | Trade holding<br />[[Held items|Deepseatooth]] | | align=center | [[Trade]] holding<br />[[Image:Deepseatooth.png]]<br />[[Held items#Deepseatooth|Deepseatooth]] | ||
| align=center | [[Image:367.png]]<br />{{p|Huntail}} | | align=center | [[Image:367.png]]<br />{{p|Huntail}}<br />[[Image:WaterIC.gif]] | ||
| align=center rowspan=2 colspan=2 | | | align=center rowspan=2 colspan=2 | | ||
|- style="border-bottom:5px solid #88a;" | |- style="border-bottom:5px solid #88a;" | ||
| align=center | Trade holding<br />[[Held items|Deepseascale]] | | align=center | [[Trade]] holding<br />[[Image:Deepseascale.png]]<br />[[Held items#Deepseascale|Deepseascale]] | ||
| align=center | [[Image:368.png]]<br />{{p|Gorebyss}} | | align=center | [[Image:368.png]]<br />{{p|Gorebyss}}<br />[[Image:WaterIC.gif]] | ||
|- | |- | ||
| align=center rowspan= | | align=center rowspan=4 | [[Image:412.png]]<br />[[Image:412-ground.png]]<br />[[Image:412-steel.png]]<br />{{p|Minomutchi}}<br />[[Image:BugIC.gif]] | ||
| align=center | [[Level]] 20<br />(female) | | align=center | [[Level]] 20<br />(female ♀, {{t|Grass}} form) | ||
| align=center | [[Image:413Minomadam.png]]<br />{{p|Minomadam}} | | align=center | [[Image:413Minomadam.png]]<br />{{p|Minomadam}}<br />[[Image:BugIC.gif]][[Image:GrassIC.gif]] | ||
| align=center rowspan= | | align=center rowspan=4 colspan=2 | | ||
|- | |||
| align=center | [[Level]] 20<br />(female ♀, {{t|Ground}} form) | |||
| align=center | [[Image:413-ground.png]]<br />{{p|Minomadam}}<br />[[Image:BugIC.gif]][[Image:GroundIC.gif]] | |||
|- | |||
| align=center | [[Level]] 20<br />(female ♀, {{t|Steel}} form) | |||
| align=center | [[Image:413-steel.png]]<br />{{p|Minomadam}}<br />[[Image:BugIC.gif]][[Image:SteelIC.gif]] | |||
|- | |- | ||
| align=center | [[Level]] 20<br />(male) | | align=center | [[Level]] 20<br />(male ♂) | ||
| align=center | [[Image:414.png]]<br />{{p|Garmeil}} | | align=center | [[Image:414.png]]<br />{{p|Garmeil}}<br />[[Image:BugIC.gif]][[Image:FlyingIC.gif]] | ||
|} | |} | ||
edits