321
edits
(→Intro) |
No edit summary |
||
Line 63: | Line 63: | ||
| [[4Kids Entertainment|4Kids]] | | [[4Kids Entertainment|4Kids]] | ||
| {{OBP|Mewtwo|M01}}, {{an|Dr. Fuji}} | | {{OBP|Mewtwo|M01}}, {{an|Dr. Fuji}} | ||
|- | |||
| [[Ryan Bartley]] | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Allister]] | |||
|- | |||
| [[Barron Bass]] | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Rose]], [[Doug and Eva|Doug]] | |||
|- | |- | ||
| Aurora Bea | | Aurora Bea | ||
Line 168: | Line 176: | ||
| [[Kay]] | | [[Kay]] | ||
|- | |- | ||
| Tiana Camacho | | [[Tiana Camacho]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Bea]] | | [[Bea]] | ||
Line 211: | Line 219: | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Hau]] | | [[Hau]] | ||
|- | |||
| [[Allegra Clark]] | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Sonia]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | |||
|- | |- | ||
| [[James Weaver Clark]] | | [[James Weaver Clark]] | ||
Line 220: | Line 232: | ||
| [[Carlita]], [[Doyle]] | | [[Carlita]], [[Doyle]] | ||
|- | |- | ||
| Samantha Cooper | | [[Samantha Cooper]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Ash's Meltan]], {{OBP|Meltan|recurring}} | | [[Ash's Meltan]], {{OBP|Meltan|recurring}} | ||
|- | |- | ||
| Nicholas Corda | | [[Nicholas Corda]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Ulu]] | | [[Ulu]], {{OBP|Oliver|JN020}} | ||
|- | |- | ||
| [[Tamir Cousins-Ali]] | | [[Tamir Cousins-Ali]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Rango]], Trainer <small>(Glasses)</small> | | [[Rango]], Trainer <small>(Glasses)</small> | ||
|- | |||
| [[Brittany Cox]] | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Sonia]] | |||
|- | |- | ||
| [[Emily Cramer]] | | [[Emily Cramer]] | ||
Line 424: | Line 440: | ||
| {{tc|Team Flare Grunt}} <small>([[XY134]])</small>, [[Ash's Talonflame]], {{DL|Jan (XYS05)|Talonflame|Jan's Talonflame}}, {{p|Breloom}} <small>([[XY104]], [[XY129]])</small>, Trainer <small>([[XY096]])</small>, Man B <small>([[XY109]])</small> | | {{tc|Team Flare Grunt}} <small>([[XY134]])</small>, [[Ash's Talonflame]], {{DL|Jan (XYS05)|Talonflame|Jan's Talonflame}}, {{p|Breloom}} <small>([[XY104]], [[XY129]])</small>, Trainer <small>([[XY096]])</small>, Man B <small>([[XY109]])</small> | ||
|- | |- | ||
| Kyle Hebert | | [[Kyle Hebert]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Gym guide|Dan]], [[Professor Oak]] <small>({{pkmn|Origins}})</small>, [[Eusine]] <small>({{pkmn|Generations}})</small> | | [[Gym guide|Dan]], [[Professor Oak]] <small>({{pkmn|Origins}})</small>, [[Eusine]] <small>({{pkmn|Generations}})</small> | ||
Line 539: | Line 555: | ||
| [[4Kids Entertainment|4Kids]] | | [[4Kids Entertainment|4Kids]] | ||
| [[Vincent]] | | [[Vincent]] | ||
|- | |||
| [[Danny Kramer]] | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Raihan]] | |||
|- | |- | ||
| [[Rhonda Krempa]] | | [[Rhonda Krempa]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| {{si|Kenny}}, [[Solana]], [[Character of the day|various CODs]] | | {{si|Kenny}}, [[Solana]], [[Character of the day|various CODs]] | ||
|- | |||
| [[Anjali Kunapaneni]] | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Danika]] | |||
|- | |- | ||
| Alyse Lamb | | Alyse Lamb | ||
Line 564: | Line 588: | ||
| {{kal|Katherine}}, {{kal|Lily}}, [[Charlene]], Female Staff 1 <small>([[XY090]])</small>, Crowd <small>([[XY090]])</small> | | {{kal|Katherine}}, {{kal|Lily}}, [[Charlene]], Female Staff 1 <small>([[XY090]])</small>, Crowd <small>([[XY090]])</small> | ||
|- | |- | ||
| Barrett Leddy | | [[Barrett Leddy]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Molayne]] | | [[Molayne]], [[Wikstrom]] | ||
|- | |- | ||
| [[Eddy Lee]] | | [[Eddy Lee]] | ||
Line 584: | Line 608: | ||
| [[Caroline]] | | [[Caroline]] | ||
|- | |- | ||
| Jeremy Levy | | [[Jeremy Levy]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Mohn]], [[Charlie Charma]] | | [[Mohn]], [[Charlie Charma]] | ||
Line 619: | Line 643: | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Character of the day|various CODs]] | | [[Character of the day|various CODs]] | ||
|- | |||
| [[Jennifer Losi]] | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Oleana]] | |||
|- | |- | ||
| Gary Mack | | Gary Mack | ||
Line 659: | Line 687: | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| {{tc|Team Flare Grunt}} <small>([[XY102]], [[XY103]])</small>, Mecha <small>([[XY103]])</small>, Aroma Detector <small>([[XY104]])</small> | | {{tc|Team Flare Grunt}} <small>([[XY102]], [[XY103]])</small>, Mecha <small>([[XY103]])</small>, Aroma Detector <small>([[XY104]])</small> | ||
|- | |||
| [[Armen Mazlumian]] | |||
| {{TPCi}} | |||
| {{OBP|Taylor|AG179}} | |||
|- | |- | ||
| [[Maggie McDowell]] | | [[Maggie McDowell]] | ||
Line 719: | Line 751: | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Shannon]] | | [[Shannon]] | ||
|- | |||
| [[Gilles Motais]] | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Monsieur Pierre]] | |||
|- | |- | ||
| Rob Mungle | | Rob Mungle | ||
Line 780: | Line 816: | ||
| [[Bertha]] | | [[Bertha]] | ||
|- | |- | ||
| Sara Ornelas | | [[Sara Ornelas]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Yansu]] | | [[Yansu]], [[Mallow's mother]] | ||
|- | |- | ||
| [[Lisa Ortiz]] | | [[Lisa Ortiz]] | ||
Line 1,192: | Line 1,228: | ||
| [[Reggie]], {{EF|Flint}}, [[Cress]], [[Virgil]], [[Meyer]] <small>([[XY009]]-[[XY066]])</small>, [[Ash's Charmeleon]] <small>([[BW116]])</small>, [[Ash's Gible]], [[Ash's Goodra]] <small>([[XY065]]-[[XY066]])</small>, {{OBP|Arceus|M12}}, [[Character of the day|various CODs]], [[:Category:Anime characters (Pokémon)|various Pokémon]] | | [[Reggie]], {{EF|Flint}}, [[Cress]], [[Virgil]], [[Meyer]] <small>([[XY009]]-[[XY066]])</small>, [[Ash's Charmeleon]] <small>([[BW116]])</small>, [[Ash's Gible]], [[Ash's Goodra]] <small>([[XY065]]-[[XY066]])</small>, {{OBP|Arceus|M12}}, [[Character of the day|various CODs]], [[:Category:Anime characters (Pokémon)|various Pokémon]] | ||
|- | |- | ||
| Tim Werenko | | [[Tim Werenko]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Dawn's Piloswine]], [[Character of the day|various CODs]], [[:Category:Anime characters (Pokémon)|various Pokémon]] | | [[Dawn's Piloswine]], [[Character of the day|various CODs]], [[:Category:Anime characters (Pokémon)|various Pokémon]] | ||
Line 1,228: | Line 1,264: | ||
| {{an|Casey}}, [[Sakura]], [[Macy]], [[Domino]], {{OBP|Jirachi|M06}}, [[Character of the day|various CODs]] | | {{an|Casey}}, [[Sakura]], [[Macy]], [[Domino]], {{OBP|Jirachi|M06}}, [[Character of the day|various CODs]] | ||
|- | |- | ||
| Scott Williams | | [[Scott Williams]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Delbert]], [[Kiawe's grandfather]], {{OBP|Darkrai|M10}}, {{p|Tornadus}}, [[Montgomery#Throh|Montgomery's Throh]] | | [[Delbert]], [[Kiawe's grandfather]], {{OBP|Darkrai|M10}}, {{p|Tornadus}}, [[Montgomery#Throh|Montgomery's Throh]] | ||
Line 1,239: | Line 1,275: | ||
| [[4Kids Entertainment|4Kids]] | | [[4Kids Entertainment|4Kids]] | ||
| [[Mateo]] | | [[Mateo]] | ||
|- | |||
| [[Jenny Yokobori]] | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Horace]] | |||
|- | |- | ||
| [[Pete Zarustica]] | | [[Pete Zarustica]] |
edits