637
edits
FREAKAZOID (talk | contribs) |
|||
Line 9: | Line 9: | ||
! rowspan="2" | Type | ! rowspan="2" | Type | ||
! colspan="2" | Generation I Team | ! colspan="2" | Generation I Team | ||
! | ! colspan="2" | Generation III Team | ||
|- | |- | ||
| Red/Blue || Yellow | | Red/Blue || Yellow | ||
|- | |||
| First Match || Second Match | |||
|- | |- | ||
| align=center | [[Image:FL_Lorelei.png]]<br />[[Lorelei]]<br><small>(カンナ Kanna)</small> | | align=center | [[Image:FL_Lorelei.png]]<br />[[Lorelei]]<br><small>(カンナ Kanna)</small> | ||
| align=center | {{t|Ice}} | | align=center | {{t|Ice}} | ||
| colspan="2" | <center>Lv54 {{p|Dewgong}}<br>Lv53 {{p|Cloyster}}<br>Lv54 {{p|Slowbro}}<br>Lv56 {{p|Jynx}}<br>Lv56 {{p|Lapras}}</center> | | colspan="2" | <center>Lv54 {{p|Dewgong}}<br>Lv53 {{p|Cloyster}}<br>Lv54 {{p|Slowbro}}<br>Lv56 {{p|Jynx}}<br>Lv56 {{p|Lapras}}</center> | ||
|<center>First Battle:<br>Lv52 {{p|Dewgong}}<br>Lv51 {{p|Cloyster}}<br>Lv52 {{p|Slowbro}}<br>Lv54 {{p|Jynx}}<br>Lv54 {{p|Lapras}}</center> | |<center>First Battle:<br>Lv52 {{p|Dewgong}}<br>Lv51 {{p|Cloyster}}<br>Lv52 {{p|Slowbro}}<br>Lv54 {{p|Jynx}}<br>Lv54 {{p|Lapras}}</center> || <center>Second Battle:<br>Lv64 {{p|Dewgong}}<br>Lv63 {{p|Cloyster}}<br>Lv63 {{p|Piloswine}}<br>Lv66 {{p|Jynx}}<br>Lv66 {{p|Lapras}}</center> | ||
|- | |- | ||
| align=center | [[Image:FL_Bruno.png]]<br />[[Bruno]]<br><small>(シバ Shiba)</small> | | align=center | [[Image:FL_Bruno.png]]<br />[[Bruno]]<br><small>(シバ Shiba)</small> | ||
| align=center | {{t|Fighting}} | | align=center | {{t|Fighting}} | ||
| colspan="2" | <center>Lv53 {{p|Onix}}<br>Lv55 {{p|Hitmonchan}}<br>Lv55 {{p|Hitmonlee}}<br>Lv56 {{p|Onix}}<br>Lv58 {{p|Machamp}}</center> | | colspan="2" | <center>Lv53 {{p|Onix}}<br>Lv55 {{p|Hitmonchan}}<br>Lv55 {{p|Hitmonlee}}<br>Lv56 {{p|Onix}}<br>Lv58 {{p|Machamp}}</center> | ||
|<center>First Battle:<br>Lv51 {{p|Onix}}<br>Lv53 {{p|Hitmonchan}}<br>Lv53 {{p|Hitmonlee}}<br>Lv54 {{p|Onix}}<br>Lv56 {{p|Machamp}}</center> | |<center>First Battle:<br>Lv51 {{p|Onix}}<br>Lv53 {{p|Hitmonchan}}<br>Lv53 {{p|Hitmonlee}}<br>Lv54 {{p|Onix}}<br>Lv56 {{p|Machamp}}</center> || <center>Second Battle:<br>Lv65 {{p|Steelix}}<br>Lv65 {{p|Hitmonchan}}<br>Lv65 {{p|Hitmonlee}}<br>Lv66 {{p|Steelix}}<br>Lv68 {{p|Machamp}}</center> | ||
|- | |- | ||
| align=center | [[Image:FRLG_Agatha.png]]<br />[[Agatha]]<br><small>(キクコ Kikuko)</small> | | align=center | [[Image:FRLG_Agatha.png]]<br />[[Agatha]]<br><small>(キクコ Kikuko)</small> | ||
| align=center | {{t|Poison}} | | align=center | {{t|Poison}} | ||
| colspan="2" | <center>Lv56 {{p|Gengar}}<br>Lv56 {{p|Golbat}}<br>Lv55 {{p|Haunter}}<br>Lv58 {{p|Arbok}}<br>Lv60 {{p|Gengar}}</center> | | colspan="2" | <center>Lv56 {{p|Gengar}}<br>Lv56 {{p|Golbat}}<br>Lv55 {{p|Haunter}}<br>Lv58 {{p|Arbok}}<br>Lv60 {{p|Gengar}}</center> | ||
|<center>First Battle:<br>Lv54 {{p|Gengar}}<br>Lv54 {{p|Golbat}}<br>Lv53 {{p|Haunter}}<br>Lv56 {{p|Arbok}}<br>Lv58 {{p|Gengar}}</center> | |<center>First Battle:<br>Lv54 {{p|Gengar}}<br>Lv54 {{p|Golbat}}<br>Lv53 {{p|Haunter}}<br>Lv56 {{p|Arbok}}<br>Lv58 {{p|Gengar}}</center> || <center>Second Battle:<br>Lv66 {{p|Gengar}}<br>Lv66 {{p|Crobat}}<br>Lv65 {{p|Misdreavus}}<br>Lv68 {{p|Arbok}}<br>Lv70 {{p|Gengar}}</center> | ||
|- | |- | ||
| align=center | [[Image:FL_Lance.png]]<br />[[Lance]]<br><small>(ワタル Wataru)</small> | | align=center | [[Image:FL_Lance.png]]<br />[[Lance]]<br><small>(ワタル Wataru)</small> | ||
| align=center | {{t|Dragon}} | | align=center | {{t|Dragon}} | ||
| colspan="2" | <center>Lv58 {{p|Gyarados}}<br>Lv56 {{p|Dragonair}}<br>Lv56 {{p|Dragonair}}<br>Lv60 {{p|Aerodactyl}}<br>Lv62 {{p|Dragonite}}</center> | | colspan="2" | <center>Lv58 {{p|Gyarados}}<br>Lv56 {{p|Dragonair}}<br>Lv56 {{p|Dragonair}}<br>Lv60 {{p|Aerodactyl}}<br>Lv62 {{p|Dragonite}}</center> | ||
|<center>First Battle:<br>Lv56 {{p|Gyarados}}<br>Lv54 {{p|Dragonair}}<br>Lv54 {{p|Dragonair}}<br>Lv58 {{p|Aerodactyl}}<br>Lv60 {{p|Dragonite}}</center> | |<center>First Battle:<br>Lv56 {{p|Gyarados}}<br>Lv54 {{p|Dragonair}}<br>Lv54 {{p|Dragonair}}<br>Lv58 {{p|Aerodactyl}}<br>Lv60 {{p|Dragonite}}</center> || <center>Second Battle:<br>Lv68 {{p|Gyarados}}<br>Lv66 {{p|Dragonite}}<br>Lv66 {{p|Kingdra}}<br>Lv70 {{p|Aerodactyl}}<br>Lv72 {{p|Dragonite}}</center> | ||
|- | |- | ||
| align=center | [[Image:FL_Blue.png]]<br />[[Pokémon champion|Champion]] [[Blue (game)|Blue]]<br><small>(グリーン Green)</small> | | align=center | [[Image:FL_Blue.png]]<br />[[Pokémon champion|Champion]] [[Blue (game)|Blue]]<br><small>(グリーン Green)</small> | ||
| align=center | Various | | align=center | Various | ||
|<center>Lv61 {{p|Pidgeot}}<br>Lv59 {{p|Alakazam}}<br>Lv61 {{p|Rhydon}}<br>Lv61 {{p|Gyarados}}/{{p|Exeggutor}}/{{p|Arcanine}}<br>Lv63 {{p|Arcanine}}/{{p|Gyarados}}/{{p|Exeggutor}}<br>Lv65 {{p|Venusaur}}/{{p|Charizard}}/{{p|Blastoise}}</center> || <center>Lv61 {{p|Sandslash}}<br>Lv59 {{p|Alakazam}}<br>Lv61 {{p|Exeggutor}}<br>Lv61 {{p|Cloyster}}/{{p|Magneton}}/{{p|Ninetales}}<br>Lv63 {{p|Ninetales}}/{{p|Cloyster}}/{{p|Magneton}}<br>Lv65 {{p|Jolteon}}/{{p|Flareon}}/{{p|Vaporeon}}</center> | |<center>Lv61 {{p|Pidgeot}}<br>Lv59 {{p|Alakazam}}<br>Lv61 {{p|Rhydon}}<br>Lv61 {{p|Gyarados}}/{{p|Exeggutor}}/{{p|Arcanine}}<br>Lv63 {{p|Arcanine}}/{{p|Gyarados}}/{{p|Exeggutor}}<br>Lv65 {{p|Venusaur}}/{{p|Charizard}}/{{p|Blastoise}}</center> || <center>Lv61 {{p|Sandslash}}<br>Lv59 {{p|Alakazam}}<br>Lv61 {{p|Exeggutor}}<br>Lv61 {{p|Cloyster}}/{{p|Magneton}}/{{p|Ninetales}}<br>Lv63 {{p|Ninetales}}/{{p|Cloyster}}/{{p|Magneton}}<br>Lv65 {{p|Jolteon}}/{{p|Flareon}}/{{p|Vaporeon}}</center> | ||
|<center>First Battle:<br>Lv59 {{p|Pidgeot}}<br>Lv57 {{p|Alakazam}}<br>Lv59 {{p|Rhydon}}<br>Lv59 {{p|Gyarados}}/{{p|Exeggutor}}/{{p|Arcanine}}<br>Lv61 {{p|Arcanine}}/{{p|Gyarados}}/{{p|Exeggutor}}<br>Lv63 {{p|Venusaur}}/{{p|Charizard}}/{{p|Blastoise}}</center> | |<center>First Battle:<br>Lv59 {{p|Pidgeot}}<br>Lv57 {{p|Alakazam}}<br>Lv59 {{p|Rhydon}}<br>Lv59 {{p|Gyarados}}/{{p|Exeggutor}}/{{p|Arcanine}}<br>Lv61 {{p|Arcanine}}/{{p|Gyarados}}/{{p|Exeggutor}}<br>Lv63 {{p|Venusaur}}/{{p|Charizard}}/{{p|Blastoise}}</center> || <center>Second Battle:<br>Lv72 {{p|Heracross}}<br>Lv69 {{p|Alakazam}}<br>Lv72 {{p|Tyranitar}}<br>Lv73 {{p|Gyarados}}/{{p|Exeggutor}}/{{p|Arcanine}}<br>Lv73 {{p|Arcanine}}/{{p|Gyarados}}/{{p|Exeggutor}}<br>Lv75 {{p|Venusaur}}/{{p|Charizard}}/{{p|Blastoise}}</center> | ||
<center>Second Battle:<br>Lv72 {{p|Heracross}}<br>Lv69 {{p|Alakazam}}<br>Lv72 {{p|Tyranitar}}<br>Lv73 {{p|Gyarados}}/{{p|Exeggutor}}/{{p|Arcanine}}<br>Lv73 {{p|Arcanine}}/{{p|Gyarados}}/{{p|Exeggutor}}<br>Lv75 {{p|Venusaur}}/{{p|Charizard}}/{{p|Blastoise}}</center> | |||
|} | |} | ||
edits