8,621
edits
(→Pokémon Legends: Arceus: new section) |
|||
Line 728: | Line 728: | ||
|move3=Flame Charge|move3type=Fire|move3cat=Physical | |move3=Flame Charge|move3type=Fire|move3cat=Physical | ||
|move4=Shock Wave|move4type=Electric|move4cat=Special}} | |move4=Shock Wave|move4type=Electric|move4cat=Special}} | ||
{{Party/Footer}} | |||
|} | |||
=== Pokémon Legends: Arceus === | |||
{| width="100%" style="background:#FFF;" class="mw-collapsible" data-expandtext="Show" data-collapsetext="Hide Content" | |||
! colspan="2" | Pokémon Legends: Arceus | |||
|- | |||
| width="40%" style="vertical-align:top" | | |||
{{User Legends Arceus}} | |||
{{User Starter|0155Cyndaquil|Cyndaquil}} | |||
{{User Living Dex|Bag Pokédex LA Sprite}} | |||
| width="60%" style="vertical-align:top" | | |||
{{Party/Single | |||
|color={{hisui color}} | |||
|headcolor={{hisui color light}} | |||
|bordercolor={{hisui color dark}} | |||
|sprite=VSRei Masters.png | |||
|size=x100px | |||
|prize=none | |||
|class=Pokémon Weilder | |||
|classlink=Player character | |||
|name={{color2|000|Rei (game)|Rei}} | |||
|game={{color2|000|Pokémon Legends: Arceus|Legends: Arceus}} | |||
|location=Jubilife Village | |||
|pokemon=6}} | |||
| | |||
{{User:TehPerson/Pokémon/LA | |||
|ndex=157H | |||
|pokemon=Typhlosion | |||
|gender=male | |||
|level=77 | |||
|nickname=''Typo'' | |||
|type1=Fire | |||
|type2=Ghost | |||
|move1=Shadow Ball|move1type=Ghost|move1cat=Special|move1master=yes | |||
|move2=Infernal Parade|move2type=Ghost|move2cat=Special|move2master=yes | |||
|move3=Flamethrower|move3type=Fire|move3cat=Special|move3master=yes | |||
|move4=Overheat|move4type=Fire|move4cat=Special|move4master=yes}} | |||
| | |||
{{User:TehPerson/Pokémon/LA | |||
|ndex=405 | |||
|pokemon=Luxray | |||
|gender=male | |||
|spritegender=male | |||
|level=82 | |||
|alpha=yes | |||
|nickname=''Scar'' | |||
|type1=Electric | |||
|move1=Thunder Fang|move1type=Electric|move1cat=Physical|move1master=yes | |||
|move2=Thunder|move2type=Electric|move2cat=Special|move2master=yes | |||
|move3=Crunch|move3type=Electric|move3cat=Physical|move3master=yes | |||
|move4=Wild Charge|move4type=Electric|move4cat=Physical|move4master=yes}} | |||
| | |||
{{User:TehPerson/Pokémon/LA | |||
|ndex=475 | |||
|pokemon=Gallade | |||
|gender=male | |||
|level=82 | |||
|alpha=yes | |||
|nickname=''One HP Man'' | |||
|type1=Psychic | |||
|type2=Fighting | |||
|move1=False Swipe|move1type=Normal|move1cat=Physical|move1master=yes | |||
|move2=Psychic|move2type=Psychic|move2cat=Special|move2master=yes | |||
|move3=Leaf Blade|move3type=Grass|move3cat=Physical|move3master=yes | |||
|move4=Close Combat|move4type=Fighting|move4cat=Special|move4master=yes}} | |||
{{Party/Div}} | |||
| | |||
{{User:TehPerson/Pokémon/LA | |||
|ndex=282 | |||
|pokemon=Gardevoir | |||
|gender=female | |||
|level=81 | |||
|alpha=yes | |||
|nickname=''Fiona'' | |||
|type1=Psychic | |||
|type2=Fairy | |||
|move1=Magical Leaf|move1type=Grass|move1cat=Special|move1master=yes | |||
|move2=Moonblast|move2type=Fairy|move2cat=Special|move2master=yes | |||
|move3=Psychic|move3type=Psychic|move3cat=Special|move3master=yes | |||
|move4=Aura Sphere|move4type=Fighting|move4cat=Special|move4master=yes}} | |||
| | |||
{{User:TehPerson/Pokémon/LA | |||
|ndex=395 | |||
|pokemon=Empoleon | |||
|gender=male | |||
|level=80 | |||
|alpha=yes | |||
|nickname=''Nero'' | |||
|type1=Water | |||
|type2=Steel | |||
|move1=Steel Beam|move1type=Steel|move1cat=Special|move1master=yes | |||
|move2=Liquidation|move2type=Water|move2cat=Physical|move2master=yes | |||
|move3=Hydro Pump|move3type=Water|move3cat=Special|move3master=yes | |||
|move4=Double-Edge|move4type=Normal|move4cat=Physical|move4master=yes}} | |||
| | |||
{{User:TehPerson/Pokémon/LA | |||
|ndex=389 | |||
|pokemon=Torterra | |||
|gender=male | |||
|level=80 | |||
|alpha=yes | |||
|nickname=''Toph'' | |||
|type1=Grass | |||
|type2=Ground | |||
|move1=Earth Power|move1type=Ground|move1cat=Special|move1master=yes | |||
|move2=Headlong Rush|move2type=Ground|move2cat=Physical|move2master=yes | |||
|move3=Wood Hammer|move3type=Grass|move3cat=Physical|move3master=yes | |||
|move4=Leaf Blade|move4type=Grass|move4cat=Physical|move4master=yes}} | |||
{{Party/Footer}} | {{Party/Footer}} | ||
|} | |} |