8,497
edits
m (→Generation IX) |
(→Gallery: adding overworld models, and correcting copy-paste errors) |
||
Line 44: | Line 44: | ||
== Gallery == | == Gallery == | ||
<div class="scrollbox"> | |||
{| class="roundy" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{water color dark}}; border: #{{water color dark}}" | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{water color}}; border: #{{water color}}" | |||
|- | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{kanto color light}}; border: #{{kanto color}}" | |||
|- | |||
| colspan="2" | {{gameabbrev1|RBY}} | |||
|- | |||
| [[File:RBY Surf.png]] | |||
| [[File:025 I Surfing OD.png]] | |||
|} | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{johto color light}}; border: #{{kanto color}}" | |||
|- | |||
| colspan="4" | {{gameabbrev2|GSC}} | |||
|- | |||
| [[File:GSC Surf M.png]] | |||
| [[File:C Surf F.png]] | |||
| [[File:Doll Surf Pikachu II.png]] | |||
| [[File:Doll Surf Pikachu II F.png]] | |||
|- | |||
|} | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{hoenn color light}}; border: #{{hoenn color}}" | |||
|- | |||
| colspan="2" | {{gameabbrev3|RS}} | |||
|- | |||
| [[File:RS Surf M.png]] | |||
| [[File:RS Surf F.png]] | |||
|} | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{kanto color dark}}; border: #{{kanto color}}" | |||
|- | |||
| colspan="2" | {{gameabbrev3|FRLG}} | |||
|- | |||
| [[File:FRLG Surf M.png]] | |||
| [[File:FRLG Surf F.png]] | |||
|} | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{hoenn color light}}; border: #{{hoenn color}}" | |||
|- | |||
| colspan="2" | {{gameabbrev3|E}} | |||
|- | |||
| [[File:E Surf M.png]] | |||
| [[File:E Surf F.png]] | |||
|} | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{sinnoh color dark}}; border: #{{sinnoh color}}" | |||
|- | |||
| colspan="2" | {{gameabbrev4|DP}} | |||
|- | |||
| [[File:DP Surf M.png]] | |||
| [[File:DP Surf F.png]] | |||
|} | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{sinnoh color light}}; border: #{{sinnoh color}}" | |||
|- | |||
| colspan="2" | '''{{color2|{{platinum color dark}}|Pokémon Platinum Version|Pt}}''' | |||
|- | |||
| [[File:Pt Surf M.png]] | |||
| [[File:Pt Surf F.png]] | |||
|} | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{johto color light}}; border: #{{kanto color light}}" | |||
|- | |||
| colspan="2" | {{gameabbrev4|HGSS}} | |||
|- | |||
| [[File:HGSS Surf M.png]] | |||
| [[File:HGSS Surf F.png]] | |||
|} | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{unova color light}}; border: #{{unova color}}" | |||
|- | |||
| colspan="2" | {{gameabbrev5|BW}} | |||
|- | |||
| [[File:BW Surf M.png]] | |||
| [[File:BW Surf F.png]] | |||
|} | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{unova color light}}; border: #{{unova color}}" | |||
|- | |||
| colspan="2" | {{gameabbrev5|B2W2}} | |||
|- | |||
| [[File:B2W2 Surf M.png]] | |||
| [[File:B2W2 Surf F.png]] | |||
|} | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{kalos color light}}; border: #{{kalos color}}" | |||
|- | |||
| colspan="2" | {{gameabbrev6|XY}} | |||
|- | |||
| [[File:XY Surf M.png]] | |||
| [[File:XY Surf F.png]] | |||
|} | |||
| | |||
{| class="roundy" style="background: #{{hoenn color light}}; border: #{{hoenn color}}" | |||
|- | |||
| colspan="2" | {{gameabbrev6|ORAS}} | |||
|- | |||
| [[File:ORAS Surf M.png|44px]] | |||
| [[File:ORAS Surf F.png|44px]] | |||
|} | |||
|} | |||
|} | |||
</div> | |||
<div class="scrollbox"> | <div class="scrollbox"> | ||
{| class="roundy" style="margin:auto; text-align:center; background:#{{water color light}}; border:2px solid #{{water color dark}}" cellpadding="5" cellspacing="3" | {| class="roundy" style="margin:auto; text-align:center; background:#{{water color light}}; border:2px solid #{{water color dark}}" cellpadding="5" cellspacing="3" | ||
Line 52: | Line 158: | ||
| class="roundytop" | [[File:Surf III OW.png]] | | class="roundytop" | [[File:Surf III OW.png]] | ||
|- align="center" style="background:#{{water color}};" | |- align="center" style="background:#{{water color}};" | ||
| class="roundybottom" | {{color2|000| | | class="roundybottom" | {{color2|000|Surf (move)|Surf}} in {{gameabbrev1|RBY}} | ||
| class="roundybottom" | {{color2|000| | | class="roundybottom" | {{color2|000|Surf (move)|Surf}} in {{gameabbrev2|GSC}} | ||
| class="roundybottom" | {{color2|000| | | class="roundybottom" | {{color2|000|Surf (move)|Surf}} in {{gameabbrev3|RSEFRLG}} | ||
|}</div> | |}</div> | ||
<div class="scrollbox"> | <div class="scrollbox"> | ||
Line 74: | Line 180: | ||
|- align="center" style="background:#{{water color}};" | |- align="center" style="background:#{{water color}};" | ||
| class="roundybottom" | {{color2|000|Surf (move)|Surf}} in {{gameabbrev6|XYORAS}} | | class="roundybottom" | {{color2|000|Surf (move)|Surf}} in {{gameabbrev6|XYORAS}} | ||
| class="roundybottom" | {{color2|000|Surf (move)|Surf}} used by {{color2|000|Lapras (Pokémon)|Lapras}} in {{gameabbrev6| | | class="roundybottom" | {{color2|000|Surf (move)|Surf}} used by {{color2|000|Lapras (Pokémon)|Lapras}} in {{gameabbrev6|XYORAS}} | ||
|}</div> | |}</div> | ||
<div class="scrollbox"> | <div class="scrollbox"> |