1,187
edits
Line 342: | Line 342: | ||
| HM08 || || || || {{M|Rock Climb}} | | HM08 || || || || {{M|Rock Climb}} | ||
|} | |} | ||
===By [[move tutor|tutoring]]=== | |||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fighting color}};" | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
! colspan="3" | [[Version]] | |||
|- | |||
| {{m|Body Slam}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Counter}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Double-Edge}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Mega Kick}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Mega Punch}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Metronome}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Mimic}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Rock Slide}} || {{ic|Rock}} || {{ic|Physical}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Seismic Toss}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Substitute}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Dynamicpunch}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Endure}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Ice Punch}} || {{ic|Ice}} || {{ic|Physical}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Fire Punch}} || {{ic|Fire}} || {{ic|Physical}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Mud-Slap}} || {{ic|Ground}} || {{ic|Special}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Snore}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Swagger}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Swift}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Thunderpunch}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Physical}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|} | |||
===Special moves=== | ===Special moves=== |
edits