336
edits
Line 181: | Line 181: | ||
{{Learnset intro|Ivysaur}} | {{Learnset intro|Ivysaur}} | ||
===By leveling up=== | ===By leveling up=== | ||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
{| align="center" | |||
|- | |||
| valign="top" |<!--Gen I--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{grass color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation I]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="4" | Previous || {{m|Tackle}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Growl}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Leech Seed}} || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Vine Whip}}''' || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| 22 || {{M|PoisonPowder}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| 30 || '''{{M|Razor Leaf}}''' || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| 38 || {{M|Growth}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 46 || {{M|Sleep Powder}} || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| 54 || '''{{M|SolarBeam}}''' || {{ic|Grass}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{grass color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="6" | Previous || {{M|Tackle}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{M|Growl}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{M|Leech Seed}} || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| '''{{M|Vine Whip}}''' || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| {{M|PoisonPowder}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| {{m|Sleep Powder}} || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| 22 || '''{{M|Razor Leaf}}''' || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| 29 || {{M|Sweet Scent}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 38 || {{M|Growth}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 47 || {{M|Synthesis}} || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| 56 || '''{{M|SolarBeam}}''' || {{ic|Grass}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{grass color}};" | |- style="background: #{{grass color}};" | ||
! | ! colspan="3" | [[Generation III]] | ||
! [[ | |- style="background: #{{poison color}};" | ||
! [[ | ! [[Level]] | ||
! [[ | ! [[Move]] | ||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| Previous || {{m|Tackle}} | | rowspan="6" | Previous || {{m|Tackle}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{M|Growl}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| {{M|Leech Seed}} || {{ic|Grass}} | |||
|- | |- | ||
| | | '''{{M|Vine Whip}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{M|PoisonPowder}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| {{m|Sleep Powder}} || {{ic|Grass}} | |||
|- | |- | ||
| | | 22 || '''{{M|Razor Leaf}}''' || {{ic|Grass}} | ||
|- | |- | ||
| | | 29 || {{M|Sweet Scent}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 38 || {{M|Growth}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 37 || {{M|Synthesis}} || {{ic|Grass}} | ||
|- | |- | ||
| | | 56 || '''{{M|SolarBeam}}''' || {{ic|Grass}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{grass color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |- | ||
| | | rowspan="7" | Previous || {{m|Tackle}} || {{ic|Grass}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| {{M|Growl}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| | | {{M|Leech Seed}} || {{ic|Grass}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| '''{{M|Vine Whip}}''' || {{ic|Grass}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| | | {{M|PoisonPowder}} || {{ic|Poison}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |||
| {{m|Sleep Powder}} || {{ic|Grass}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| {{M|Take Down}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 20 || '''{{M|Razor Leaf}}''' || {{ic|Grass}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 23 || {{M|Sweet Scent}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 28 || {{M|Growth}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 31 || {{M|Double Edge}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 36 || {{M|Worry Seed}} || {{ic|Grass}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 39 || {{M|Synthesis}} || {{ic|Grass}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 44 || '''{{M|Solarbeam}}''' || {{ic|Grass}} || {{ic|Special}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
===By [[TM]]/[[HM]]=== | ===By [[TM]]/[[HM]]=== | ||
{| align="center" | |||
|- | |||
| valign="top" |<!--Gen I--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{grass color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation I]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| [[TM03]] || {{m|Swords Dance}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| [[TM08]] || {{m|Body Slam}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM09]] || {{m|Take Down}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM10]] || {{m|Double-Edge}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM20]] || {{m|Rage}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM21]] || '''{{m|Mega Drain}}''' || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| [[TM22]] || '''{{m|SolarBeam}}''' || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| [[TM31]] || {{m|Mimic}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM33]] || {{m|Reflect}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM34]] || {{m|Bide}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM50]] || {{M|Substitute}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[HM01]] || {{M|Cut}} || {{ic|Normal}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | {| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
|- style="background: #{{grass color}};" | |- style="background: #{{grass color}};" | ||
! | ! colspan="3" | [[Generation II]] | ||
! [[ | |- style="background: #{{poison color}};" | ||
! [[ | ! [[TM|#]] | ||
! [[ | ! [[Move]] | ||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| TM02 | | [[TM02]] || {{m|Headbutt}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| TM03 || {{m| | | [[TM03]] || {{m|Curse}} || {{ic|Unknown}} | ||
|- | |- | ||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{ | | [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM11]] || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM12]] || {{M|Sweet Scent}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM13]] || {{M|Snore}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM19]] || '''{{M|Giga Drain}}''' || {{ic|Grass}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM20]] || {{m|Endure}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM21]] || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM22]] || '''{{m|SolarBeam}}''' || {{ic|Grass}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM27]] || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM31]] || {{m|Mud-Slap}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM34]] || {{M|Swagger}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM35]] || {{M|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM40]] || {{M|Defense Curl}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM49]] || {{M|Fury Cutter}} || {{ic|Bug}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[HM01]] || {{M|Cut}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[HM05]] || {{M|Flash}} || {{ic|Normal}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{grass color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |- | ||
| | | [[TM09]] || '''{{m|Bullet Seed}}''' || {{ic|Grass}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM11]] || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM19]] || '''{{M|Giga Drain}}''' || {{ic|Grass}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM21]] || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM22]] || '''{{m|SolarBeam}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM27]] || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM36]] || '''{{M|Sludge Bomb}}''' || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM42]] || {{m|Facade}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM43]] || {{M|Secret Power}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| HM01 || {{M|Cut}} || {{ | | [[HM01]] || {{M|Cut}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| HM04 | | [[HM04]] || {{M|Strength}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| HM05 | | [[HM05]] || {{M|Flash}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| HM06 | | [[HM06]] || {{M|Rock Smash}} || {{ic|Fighting}} | ||
|} | |} | ||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{grass color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |||
| [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM09]] || '''{{m|Bullet Seed}}''' || {{ic|Grass}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM11]] || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM19]] || '''{{M|Giga Drain}}''' || {{ic|Grass}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM21]] || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM22]] || '''{{m|SolarBeam}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM27]] || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM36]] || '''{{M|Sludge Bomb}}''' || {{ic|Poison}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM42]] || {{m|Facade}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM43]] || {{M|Secret Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM53]] || '''{{M|Energy Ball}}''' || {{ic|Grass}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM58]] || {{M|Endure}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM70]] || {{M|Flash}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM75]] || {{M|Swords Dance}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM78]] || {{M|Captivate}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM82]] || {{M|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM83]] || {{M|Natural Gift}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM86]] || '''{{M|Grass Knot}}''' || {{ic|Grass}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM87]] || {{M|Swagger}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM90]] || {{M|Substitute}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[HM01]] || {{M|Cut}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[HM04]] || {{M|Strength}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[HM06]] || {{M|Rock Smash}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} | |||
|} | |||
|} | |||
===By [[breeding]]=== | ===By [[breeding]]=== | ||
* {{m|Amnesia}} | * {{m|Amnesia}} |
edits