2,362
edits
m (Classified as a Generation I Pokemon) |
(→Learnset: Gen. IV) |
||
Line 101: | Line 101: | ||
![[Generation II]] | ![[Generation II]] | ||
![[Generation III]] | ![[Generation III]] | ||
![[Generation IV]] | |||
|- | |- | ||
| Start || '''{{M|Peck}}'''<BR>{{M|Sand Attack}} || '''{{M|Peck}}''' || '''{{M|Peck}}''' | | Start || '''{{M|Peck}}'''<BR>{{M|Sand Attack}} || '''{{M|Peck}}''' || '''{{M|Peck}}''' || {{M|Poison Stab}}<BR>'''{{M|Peck}}'''<BR>{{M|Sand Attack}}<BR>{{M|Leer}}<BR>{{M|Fury Cutter}} | ||
|- | |- | ||
| 6 || || || {{M|Sand Attack}} | | 6 || || || {{M|Sand Attack}} || | ||
|- | |- | ||
| 7 || {{M|Leer}} || {{M|Sand Attack}} || | | 7 || {{M|Leer}} || {{M|Sand Attack}} || || '''{{M|Fury Attack}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | 9 || || || || {{M|Knock Off}} | ||
|- | |- | ||
| | | 11 || || || {{M|Leer}} || | ||
|- | |- | ||
| | | 13 || || {{M|Leer}} || || '''{{M|Aerial Ace}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | 15 || '''{{M|Fury Attack}}''' || || || | ||
|- | |- | ||
| | | 16 || || || '''{{M|Fury Attack}}''' || | ||
|- | |- | ||
| | | 19 || || '''{{M|Fury Attack}}''' || || '''{{M|Slash}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | 21 || || || {{M|Knock Off}} || '''{{M|Air Cutter}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | 23 || {{M|Swords Dance}} || || || | ||
|- | |- | ||
| | | 25 || || {{M|Swords Dance}} || || {{M|Swords Dance}} | ||
|- | |- | ||
| | | 26 || || || {{M|Fury Cutter}} || | ||
|- | |- | ||
| | | 31 || {{M|Agility}} || {{M|Agility}} || {{M|Swords Dance}} || {{M|Agility}} | ||
|- | |- | ||
| | | 33 || || || || {{M|Blade Test}} | ||
|- | |- | ||
| | | 36 || || || {{M|Agility}} || | ||
|- | |- | ||
| | | 37 || || '''{{M|Slash}}''' || || '''{{M|Air Slash}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | 39 || '''{{M|Slash}}''' || || || | ||
|- | |- | ||
| 46 || || || '''{{M|False Swipe}}''' | | 41 || || || '''{{M|Slash}}''' || | ||
|- | |||
| 43 || || || || '''{{M|False Swipe}}''' | |||
|- | |||
| 44 || || '''{{M|False Swipe}}''' || || | |||
|- | |||
| 46 || || || '''{{M|False Swipe}}''' || | |||
|} | |} | ||
Line 148: | Line 155: | ||
![[Generation II]] | ![[Generation II]] | ||
![[Generation III]] | ![[Generation III]] | ||
![[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM02 || '''{{M|Razor Wind}} ''' || '''{{M|Headbutt}}''' || || | |||
|- | |||
| TM03 || {{M|Swords Dance}} || {{m|Curse}} || || | |||
|- | |||
| TM04 || {{M|Whirlwind}} || || || | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM08 || '''{{M|Body Slam}}''' || || || | |||
|- | |||
| TM09 || '''{{m|Take Down}}''' || {{M|Psych Up}} || || | |||
|- | |||
| TM10 || '''{{m|Double-Edge}}''' || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| TM13 || || '''{{M|Snore}}''' || || | |||
|- | |||
| TM17 || || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | |||
|- | |||
| TM20 || '''{{m|Rage}}''' || {{m|Endure}} || || | |||
|- | |||
| TM21 || || '''{{m|Frustration}}''' || '''{{m|Frustration}}''' || '''{{m|Frustration}}''' | |||
|- | |||
| TM23 || || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} | |||
|- | |- | ||
| | | TM27 || || '''{{m|Return}}''' || '''{{m|Return}}''' || '''{{m|Return}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM31 || {{m|Mimic}} || {{M|Mud-Slap}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM32 || {{m|Double Team}} || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM33 || {{M|Reflect}} || || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM34 || {{m|Bide}} || {{M|Swagger}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM35 || || '''{{M|Sleep Talk}}''' || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM39 || '''{{M|Swift}}''' || '''{{M|Swift}}''' || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM40 || '''{{M|Skull Bash}}''' || || '''{{M|Aerial Ace}}''' || '''{{M|Aerial Ace}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM42 || || || '''{{m|Facade}}''' || '''{{m|Facade}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM43 || '''{{M|Sky Attack}}''' || {{M|Detect}} || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM45 || || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM46 || || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM47 || || {{M|Steel Wing}} || {{M|Steel Wing}} || {{M|Steel Wing}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM50 || {{M|Substitute}} || || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM51 || || || || {{M|Feather Rest}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM54 || || || || '''{{M|False Swipe}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM58 || || || || {{M|Endure}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM75 || || || || {{M|Swords Dance}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM77 || || || || {{M|Psych Up}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM78 || || || || {{M|Entice}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM82 || || || || {{M|Sleep Talk}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM83 || || || || {{M|Nature Blessing}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM84 || || || || {{M|Poison Stab}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM87 || || || || {{M|Swagger}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM88 || || || || '''{{M|Beak Peck}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM89 || || || || {{M|Somersault}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM90 || || || || {{M|Substitute}} | ||
|- | |- | ||
| HM01 || '''{{M|Cut}}''' || '''{{M|Cut}}''' || '''{{M|Cut}}''' | | HM01 || '''{{M|Cut}}''' || '''{{M|Cut}}''' || '''{{M|Cut}}''' || '''{{M|Cut}}''' | ||
|- | |- | ||
| HM02 || '''{{M|Fly}}''' || '''{{M|Fly}}''' || '''{{M|Fly}}''' | | HM02 || '''{{M|Fly}}''' || '''{{M|Fly}}''' || '''{{M|Fly}}''' || '''{{M|Fly}}''' | ||
|} | |} | ||
edits