1,167
edits
Yuuki Asuna (talk | contribs) m (→Name origin) |
|||
Line 176: | Line 176: | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | ||
| 唐草鎮 ''Tángcǎo Zhèn'' | | 唐草鎮 / 唐草镇 ''Tángcǎo Zhèn'' | ||
| From 唐草 ''karakusa''. Literally means "{{wp|Tang Dynasty|Tang}} grass". | |||
|- style="background:#FFF" | |||
| Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |||
| 唐草鎮 ''Tòhngchóu Jan'' | |||
| From 唐草 ''karakusa''. Literally means "{{wp|Tang Dynasty|Tang}} grass". | | From 唐草 ''karakusa''. Literally means "{{wp|Tang Dynasty|Tang}} grass". | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" |
edits