19,490
edits
m (→Locations) |
m (→Names) |
||
Line 98: | Line 98: | ||
|Japanese | |Japanese | ||
|シーヤのみ ''Shīya no Mi'' | |シーヤのみ ''Shīya no Mi'' | ||
|From | |From 椰子 ''yashi'', palm tree | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|English | |English | ||
|Pamtre Berry | |Pamtre Berry | ||
|From ''palm tree'' | |From ''palm tree'' | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|French | |French | ||
|Baie Palma | |Baie Palma | ||
|From ''palmier'', palm | |From ''palmier'', palm | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|German | |German | ||
|Pallmbeere | |Pallmbeere | ||
|From ''Palme'' | |From ''Palme'', palm | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Italian | |Italian | ||
|Baccapalma | |Baccapalma | ||
|From ''palma'' | |From ''palma'', palm | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Spanish | |Spanish | ||
|Baya Plama | |Baya Plama | ||
|From ''palma'' | |From ''palma'', palm | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Korean | |Korean | ||
|자야열매 ''Jaya Yeolmae'' | |자야열매 ''Jaya Yeolmae'' | ||
|From 椰子 | |From 야자 (椰子) ''yaja'', palm tree | ||
|- style="background:#FFF | |- style="background:#FFF" | ||
|Chinese | |rowspan="2"|Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) | ||
|紫椰 ''Zǐyé'' | |椰木果 ''Yémù Guǒ / Yēmù Guǒ''{{tt|*|Games}} | ||
| | |From 椰子 ''yézi / yēzi'', coconut | ||
|- style="background:#FFF" | |||
|紫椰 ''Zǐyé''{{tt|*|Emerald Guidebook}} | |||
|From 紫 ''zǐ'' (purple) and 椰子 ''yézi'' (coconut) | |||
|- style="background:#FFF" | |||
|Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |||
|椰木果 ''Yèhmuhk Gwó'' | |||
|From 椰子 ''yèhjí'', coconut | |||
|} | |} | ||
Line 139: | Line 146: | ||
[[it:Baccapalma]] | [[it:Baccapalma]] | ||
[[ja:シーヤのみ]] | [[ja:シーヤのみ]] | ||
[[zh: | [[zh:椰木果(道具)]] |