20,137
edits
No edit summary |
|||
Line 228: | Line 228: | ||
! Name | ! Name | ||
! Origin | ! Origin | ||
|- style="background: #FFF" | |||
| Japanese | |||
| ミー ''Me'' | |||
| From ''me'' | |||
|- style="background: #FFF" | |||
| English, German, Spanish, French, Italian | |||
| Molly | |||
| Similar to her Japanese name | |||
|- style="background: #FFF" | |- style="background: #FFF" | ||
| Korean | | Korean | ||
| 미이 ''Mee'' | | 미이 ''Mee'' | ||
| | | Transcription of her Japanese name | ||
|- style="background: #FFF" | |- style="background: #FFF" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and mainland China}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and mainland China}}) | ||
| | | 小美 ''Xiǎo Měi''{{tt|*|Film}}<br>小米 ''Xiǎo Mǐ''{{tt|*|Official website}} | ||
| | | rowspan="2" | Transcription of her Japanese name | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |||
| 小美 ''Síu Méih'' | |||
|- style="background: #FFF" | |- style="background: #FFF" | ||
| Thai | | Thai | ||
| มี ''Me'' | | มี ''Me'' | ||
| | | Transcription of her Japanese name | ||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} |