19,479
edits
Yuuki Asuna (talk | contribs) m (→Names) |
m (→Names) |
||
Line 89: | Line 89: | ||
! Origin | ! Origin | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Japanese | | Japanese | ||
|タツ{{tt|ばあさん|baasan}} ''Grandma Tatsu'' | | タツ{{tt|ばあさん|baasan}} ''Grandma Tatsu'' | ||
|From 竜 ''tatsu'' | | From 竜 ''tatsu'' (dragon) | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|English | | English | ||
|Grandma Wilma | | Grandma Wilma | ||
| | | | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| | | German | ||
| | | Oma Ma | ||
| | | | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| | | Spanish | ||
| | | Abuela Ela | ||
| From ''abuela'' (grandma) | |||
|- style="background:#FFF;" | |||
| French | |||
| Mamie Bertille | |||
| | | | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Italian | | Italian | ||
|Nonna Elmira | | Nonna Elmira | ||
| | | | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Korean | |||
| 진{{tt|할머니|Halmeoni}} ''Grandma Jin'' | |||
| From 진 (辰) ''jin'' (an {{wp|earthly branch}} associated with the dragon) | |||
|Korean | |||
|진{{tt|할머니|Halmeoni}} ''Grandma Jin'' | |||
|진 (辰) | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) | ||
| | | 龍{{tt|婆婆|Pópo}} / 龙{{tt|婆婆|Pópo}} ''Grandma Lóng'' | ||
|From 龍 ''lóng'' | |rowspan="2"| From 龍 / 龙 ''lóng / lùhng'' (dragon) | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | | Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | ||
| | | 龍{{tt|婆婆|Pòhpó}} ''Grandma Lùhng'' | ||
| | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Polish | | Polish | ||
|Babcia Wilma | | Babcia Wilma | ||
| | | | ||
|} | |} |