13,824
edits
mNo edit summary |
|||
Line 46: | Line 46: | ||
==Pokémon== | ==Pokémon== | ||
===Pokémon Red | ===Generation I=== | ||
{| border=1 width=300px style="background: #fff; border:1px solid #999; border-collapse:collapse;" | |||
|- style="background: #{{RouteInfo/landdark}};" | |||
! width=25% | Name | |||
! width=25% | Games | |||
! width=35% | Levels | |||
! width=15% | Rate | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Caterpie}} | |||
| align=center | [[Pokémon Red and Blue|B]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 15% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Weedle}} | |||
| align=center | [[Pokémon Red and Blue|R]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 15% | |||
|- | |||
| align=center rowspan=2 | {{p|Pidgey}} | |||
| align=center | [[Pokémon Red and Blue|RB]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 40% | |||
|- | |||
| align=center | [[Pokémon Yellow|Y]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 35% | |||
|- | |||
| align=center rowspan=2 | {{p|Rattata}} | |||
| align=center | [[Pokémon Red and Blue|RB]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 45% | |||
|- | |||
| align=center | [[Pokémon Yellow|Y]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 35% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Nidoran♀}} | |||
| align=center | [[Pokémon Yellow|Y]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 15% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Nidoran♂}} | |||
| align=center | [[Pokémon Yellow|Y]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 15% | |||
|} | |||
=== | ===Generation II=== | ||
{| border=1 width=300px style="background: #fff; border:1px solid #999; border-collapse:collapse;" | |||
|- style="background: #{{RouteInfo/landdark}};" | |||
! width=25% | Name | |||
! width=25% | Games | |||
! width=35% | Levels | |||
===Pokémon Gold | ! width=15% | Rate | ||
|- style="background: #{{RouteInfo/landlight}};" | |||
! colspan=4 | Morning | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Caterpie}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|G]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 30% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Metapod}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|G]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 20% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Butterfree}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|G]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
===Pokémon Crystal=== | | align=center | 10% | ||
|- | |||
| align=center | {{p|Weedle}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|S]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 30% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Kakuna}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|S]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 20% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Beedrill}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|S]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 10% | |||
|- | |||
| align=center rowspan=2 | {{p|Pidgey}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|G]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 30% | |||
|- | |||
| align=center | [[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 20% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Pikachu}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|GS]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 5% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Ledyba}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|S]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 30% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Ledian}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|S]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 5% | |||
|- style="background: #{{RouteInfo/landlight}};" | |||
! colspan=4 | Day | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Caterpie}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|G]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 30% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Metapod}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|G]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 20% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Weedle}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|S]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 30% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Kakuna}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|S]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 20% | |||
|- | |||
| align=center rowspan=2 | {{p|Pidgey}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|GS]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 40% | |||
|- | |||
| align=center | [[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 50% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Pidgeotto}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|GS]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 5% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Pikachu}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|GS]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 5% | |||
|- style="background: #{{RouteInfo/landlight}};" | |||
! colspan=4 | Night | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Pikachu}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|GS]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 5% | |||
|- | |||
| align=center rowspan=2 | {{p|Hoothoot}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|G]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 50% | |||
|- | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|S]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 80% | |||
|- | |||
| align=center rowspan=2 | {{p|Noctowl}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|G]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 10% | |||
|- | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|S]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 15% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Spinarak}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|G]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 30% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Ariados}} | |||
| align=center | [[Pokémon Gold and Silver|G]][[Pokémon Crystal|C]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 5% | |||
|} | |||
===Pokémon FireRed/LeafGreen=== | ===Pokémon FireRed/LeafGreen=== | ||
{| border=1 width=300px style="background: #fff; border:1px solid #999; border-collapse:collapse;" | |||
|- style="background: #{{RouteInfo/landdark}};" | |||
! width=25% | Name | |||
! width=25% | Games | |||
! width=35% | Levels | |||
! width=15% | Rate | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Caterpie}} | |||
| align=center | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|FRLG]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 5% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Weedle}} | |||
| align=center | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|FRLG]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 5% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Pidgey}} | |||
| align=center | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|FRLG]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 45% | |||
|- | |||
| align=center | {{p|Rattata}} | |||
| align=center | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|FRLG]] | |||
| align=center | | |||
| align=center | 45% | |||
|} | |||
==Differences Among Generations== | ==Differences Among Generations== |
edits