559
edits
m (→By leveling up) |
|||
Line 324: | Line 324: | ||
===By [[TM]]/[[HM]]=== | ===By [[TM]]/[[HM]]=== | ||
{| | {| align="center" | ||
|- | |- | ||
| | | valign="top" |<!--Gen I--> | ||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation I]] | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | TM06 || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM08 || ''{{m|Body Slam}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM09 || ''{{m|Take Down}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM10 || ''{{m|Double-Edge}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM15 || ''{{m|Hyper Beam}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM20 || ''{{m|Rage}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM31 || {{m|Mimic}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM32 || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM33 || {{m|Reflect}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM34 || {{m|Bide}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM38 || '''{{m|Fire Blast}}''' || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM39 || ''{{m|Swift}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM40 || ''{{m|Skull Bash}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM44 || {{m|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM50 || {{m|Substitute}} || {{ic|Normal}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | TM02 || ''{{m|Headbutt}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM03 || {{m|Curse}} || {{ic|Unknown}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM05 || {{m|Roar}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM06 || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM07 || {{m|Zap Cannon}} || {{ic|Electric}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM11 || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM13 || ''{{m|Snore}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM15 || ''{{m|Hyper Beam}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM17 || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM18 || {{m|Rain Dance}} || {{ic|Water}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM20 || {{m|Endure}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM21 || ''{{m|Frustration}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM23 || {{m|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM27 || ''{{m|Return}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM30 || {{m|Shadow Ball}} || {{ic|Ghost}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM31 || {{m|Mud-Slap}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM32 || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM34 || {{m|Swagger}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM35 || {{m|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM38 || '''{{m|Fire Blast}}''' || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM39 || ''{{m|Swift}}'' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM43 || {{m|Detect}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM44 || {{m|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM45 || {{m|Attract}} || {{ic|Normal}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | TM05 || {{m|Roar}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM06 || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
| TM15 || ''{{m|Hyper Beam}}'' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{m|Rain Dance}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| TM21 || ''{{m|Frustration}}'' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM23 || {{m|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} | |||
|- | |||
| TM27 || ''{{m|Return}}'' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM28 || {{m|Dig}} || {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| TM30 || {{m|Shadow Ball}} || {{ic|Ghost}} | |||
|- | |||
| TM32 || '''{{m|Double Team}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM35 || '''{{m|Flamethrower}}''' || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
| TM42 || ''{{m|Facade}}'' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM43 || ''{{m|Secret Power}}'' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{m|Rest}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{m|Attract}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM50 || '''{{m|Overheat}}''' || {{ic|Fire}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |||
| TM05 || {{m|Roar}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM15 || ''{{m|Hyper Beam}}'' || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{m|Rain Dance}} || {{ic|Water}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM21 || ''{{m|Frustration}}'' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM23 || {{m|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM27 || ''{{m|Return}}'' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM28 || {{m|Dig}} || {{ic|Ground}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM30 || {{m|Shadow Ball}} || {{ic|Ghost}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM32 || '''{{m|Double Team}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM35 || '''{{m|Flamethrower}}''' || {{ic|Fire}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM42 || ''{{m|Facade}}'' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM43 || ''{{m|Secret Power}}'' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{m|Rest}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{m|Attract}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM50 || '''{{m|Overheat}}''' || {{ic|Fire}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM58 || {{m|Endure}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM61 || {{m|Will-O-Wisp}} || {{ic|Fire}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM68 || ''{{m|Giga Impact}}'' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM78 || {{m|Captivate}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM82 || {{m|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM83 || ''{{m|Natural Gift}}'' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM87 || {{m|Swagger}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM90 || {{m|Substitute}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| HM04 || ''{{m|Strength}}'' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| HM06 || {{m|Rock Smash}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
edits