19,478
edits
Ricbolog1310 (talk | contribs) |
m (→Names) |
||
Line 588: | Line 588: | ||
| Japanese | | Japanese | ||
| サターン ''Saturn'' | | サターン ''Saturn'' | ||
| From ''{{wp|Saturn}}'' | | From ''{{wp|Saturn}}'' | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| English, German | | English, German | ||
| Saturn | | Saturn | ||
| From ''Saturn'' | | From ''Saturn'' | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Spanish, Italian | |||
| Saturno | |||
| From ''Saturno'' (Saturn) | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| French | | French | ||
| Saturne | | Saturne | ||
| From ''Saturne'' | | From ''Saturne'' (Saturn) | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Korean | | Korean | ||
| 새턴 ''Saturn'' | | 새턴 ''Saturn'' | ||
| From ''Saturn'' | | From ''Saturn'' | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) | ||
| 鎮星 / 镇星 ''Zhènxīng'' | | 鎮星 / 镇星 ''Zhènxīng'' | ||
| From 鎮星 ''Zhènxīng'' | | rowspan="2" |From 鎮星 / 镇星 ''Zhènxīng / Jansīng'' (archaic name for Saturn) | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |||
| 鎮星 ''Jansīng'' | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Vietnamese | | Vietnamese | ||
| Saturn | | Saturn | ||
| | | From his Japanese name | ||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} |