559
edits
(→Trivia) |
|||
Line 164: | Line 164: | ||
{{evolved learnset intro|Crobat}} | {{evolved learnset intro|Crobat}} | ||
===By [[Level|leveling up]]=== | ===By [[Level|leveling up]]=== | ||
{| | {| align="center" | ||
|- | |- | ||
| | | valign="top" |<!--Gen II--> | ||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | 30 || '''{{M|Wing Attack}}''' || {{ic|Flying}} | ||
|- | |- | ||
| | | 42 || {{M|Scary Face}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 55 || {{M|Haze}} || {{ic|Ice}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | 28 || {{M|Confuse Ray}} || {{ic|Ghost}} | ||
|- | |- | ||
| 35 | | 35 || '''{{M|Air Cutter}}''' || {{ic|Flying}} | ||
|- | |- | ||
| | | 42 || {{M|Mean Look}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 49 || '''{{M|Poison Fang}}''' || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | 56 || {{M|Haze}} || {{ic|Ice}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |||
| Start || '''{{M|Cross Poison}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| 27 || '''{{M|Air Cutter}}''' || {{ic|Flying}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| | | 33 || {{M|Mean Look}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | 39 || '''{{M|Poison Fang}}''' || {{ic|Poison}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | 45 || {{M|Haze}} || {{ic|Ice}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | 51 || '''{{M|Air Slash}}''' || {{ic|Flying}} || {{ic|Physical}} | ||
|} | |||
|} | |} | ||
===By [[TM]]/[[HM]]=== | ===By [[TM]]/[[HM]]=== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | {| align="center" | ||
|- style="background: #{{poison color}};" | |- | ||
! | | valign="top" |<!--Gen II--> | ||
! [[Generation III]] | {| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
! [[ | |- style="background: #{{poison color}};" | ||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| TM03 || {{m|Curse}} || {{ic|Unknown}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Snore}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM15 || {{M|Hyper Beam}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM19 || {{M|Giga Drain}} || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Endure}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{M|Double Team}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM39 || {{M|Swift}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM43 || {{M|Detect}} || {{ic|Fighting}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM46 || {{M|Thief}} || {{ic|Dark}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
| TM12 || {{M|Taunt}} || {{ic|dark}} | |||
|- | |||
| TM15 || {{M|Hyper Beam}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| TM19 || {{M|Giga Drain}} || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |- | ||
| | | TM27 || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM30 || {{M|Shadow Ball}} || {{ic|Ghost}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM32 || {{M|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM36 || '''{{M|Sludge Bomb}}''' || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM40 || '''{{M|Aerial Ace}}''' || {{ic|Flying}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM41 || {{M|Torment}} || {{ic|Dark}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM42 || {{m|Facade}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM43 || {{M|Secret Power}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM44 || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM45 || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM46 || {{M|Thief}} || {{ic|Dark}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM47 || {{M|Steel Wing}} || {{ic|Steel}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM49 || {{M|Snatch}} || {{ic|Dark}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |- | ||
| | | TM06 || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM12 || {{M|Taunt}} || {{ic|dark}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM15 || {{M|Hyper Beam}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM17 || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{ic|Water}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM19 || {{M|Giga Drain}} || {{ic|Grass}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM21 || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM27 || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM30 || {{M|Shadow Ball}} || {{ic|Ghost}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM32 || {{M|Double Team}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM36 || '''{{M|Sludge Bomb}}''' || {{ic|Poison}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM40 || '''{{M|Aerial Ace}}''' || {{ic|Flying}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM41 || {{M|Torment}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM42 || {{m|Facade}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM43 || {{M|Secret Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM44 || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM45 || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM46 || {{M|Thief}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM47 || {{M|Steel Wing}} || {{ic|Steel}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM49 || {{M|Snatch}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM51 || {{M|Roost}} || {{ic|flying}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM58 || {{M|Endure}} || {{ic|normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM66 || {{M|Payback}} || {{ic|dark}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM68 || {{M|Giga Impact}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM78 || {{M|Captivate}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM82 || {{M|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM83 || {{M|Natural Gift}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM87 || {{M|Swagger}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |||
| TM88 || '''{{M|Pluck}}''' || {{ic|flying}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM89 || {{M|U-Turn}} || {{ic|Bug}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM90 || {{M|Substitute}} || {{ic|normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| HM02 || '''{{M|Fly}}''' || {{ic|flying}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| HM05 || {{M|Defog}} || {{ic|Flying}} || {{ic|Status}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
Line 352: | Line 474: | ||
|} | |} | ||
===By tutoring=== | ===By [[Move tutor|tutoring]]=== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! [[Move]] | |||
===Special | ! [[Type]] | ||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
! colspan="3" | [[Version]] | |||
|- | |||
| '''{{m|Double-Edge}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Mimic}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Substitute}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} || style="background:#FF6000" | [[Pokémon FireRed and LeafGreen|<span style="color:#000000">'''FR'''</span> || style="background: #00EE00" | <span style="color:#000000">'''LG'''</span>]] || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Endure}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| {{m|Swagger}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|- | |||
| '''{{m|Swift}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} || || || style="background:#00C000" | [[Pokémon Emerald|<span style="color:#000000">'''E'''</span>]] | |||
|} | |||
==Side game data== | ==Side game data== |
edits