19,490
edits
No edit summary |
|||
Line 369: | Line 369: | ||
| | | | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| class="roundybl" | [[List of Chinese Pokémon names|Chinese ( | | [[List of Chinese Pokémon names|Chinese]] ({{tt|Mandarin|Taiwan and mainland China}}) | ||
| 烈焰猴 '' | | 烈焰猴 ''Lièyànhóu'' | ||
| class="roundybr" | | | Literally "Raging flame monkey". | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| class="roundybl" | [[List of Chinese Pokémon names|Chinese]] ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |||
| 烈焰猴 ''Lihtyìhmhàuh'' | |||
| class="roundybr" | Same as Mandarin name. | |||
|} | |} | ||
|- | |- |