40
edits
Line 15: | Line 15: | ||
{{mlentry3|50|Light Screen|Psychic|—|—|30|Beauty|1|0}} | {{mlentry3|50|Light Screen|Psychic|—|—|30|Beauty|1|0}} | ||
{{movelist/note|3}} | {{movelist/note|3}} | ||
====By [[TM/HM|TM/HM]]==== | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{electric color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{electric color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| [[TM01]] || {{m|Focus Punch}} || {{ic|Fighting}} | |||
|- | |||
| [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM16]] || {{m|Light Screen}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM18]] || {{m|Rain Dance}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[TM21]] || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM23]] || {{m|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} | |||
|- | |||
| [[TM24]] || '''{{m|Thunderbolt}}''' || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM25]] || '''{{m|Thunder}}''' || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM27]] || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM28]] || {{m|Dig}} || {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| [[TM31]] || {{m|Brick Break}} || {{ic|Fighting}} | |||
|- | |||
| [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM34]] || '''{{m|Shock Wave}}''' || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM42]] || {{m|Facade}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM43]] || {{m|Secret Power}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM44]] || {{m|Rest}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM45]] || {{m|Attract}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[HM04]] || {{m|Strength}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[HM05]] || {{m|Flash}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[HM06]] || {{m|Rock Smash}} || {{ic|Fighting}} | |||
|} |
edits