29,809
edits
m (→List) |
Oneofthosedf (talk | contribs) (reordered it according to ndex numbers, the ordering we use site-wide and users are most familiar with) |
||
Line 195: | Line 195: | ||
| {{PDollar}}15 or 30 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}15 or 30 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM Fire SV Sprite.png|24px]] {{TM|049|Sunny Day}} ×3<br>[[File:Bag TM Grass SV Sprite.png|24px]] {{TM|056|Bullet Seed}} ×3<br>[[File:Bag TM Grass SV Sprite.png|24px]] {{TM|137|Grassy Terrain}} ×3 | | [[File:Bag TM Fire SV Sprite.png|24px]] {{TM|049|Sunny Day}} ×3<br>[[File:Bag TM Grass SV Sprite.png|24px]] {{TM|056|Bullet Seed}} ×3<br>[[File:Bag TM Grass SV Sprite.png|24px]] {{TM|137|Grassy Terrain}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |||
| Wooper Slime | |||
| {{MSP/9|0194|Wooper}}{{MSP/9|0195|Quagsire}}{{MSP/9|0194|Wooper|form=-Paldea}}{{MSP/9|0980|Clodsire}} | |||
| {{PDollar}}15 or 30 [[League Point|LP]] | |||
| [[File:Bag TM Ground SV Sprite.png|24px]] {{TM|005|Mud-Slap}} ×3<br>[[File:Bag TM Poison SV Sprite.png|24px]] {{TM|013|Acid Spray}} ×3<br>[[File:Bag TM Ground SV Sprite.png|24px]] {{TM|035|Mud Shot}} ×3 | |||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| Murkrow Bauble | | Murkrow Bauble | ||
Line 811: | Line 816: | ||
| [[File:Bag TM Bug SV Sprite.png|24px]] {{TM|021|Pounce}} ×3<br>[[File:Bag TM Bug SV Sprite.png|24px]] {{TM|060|U-turn}} ×3 | | [[File:Bag TM Bug SV Sprite.png|24px]] {{TM|021|Pounce}} ×3<br>[[File:Bag TM Bug SV Sprite.png|24px]] {{TM|060|U-turn}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Pawmi Fur | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0921|Pawmi}}{{MSP/9|0922|Pawmo}}{{MSP/9|0923|Pawmot}} | ||
| {{PDollar}}25 or 50 [[League Point|LP]] | |||
| [[File:Bag TM Electric SV Sprite.png|24px]] {{TM|082|Thunder Wave}} ×3<br>[[File:Bag TM Electric SV Sprite.png|24px]] {{TM|136|Electric Terrain}} ×3 | |||
|- style="background:#fff" | |||
| Tandemaus Fur | |||
| {{MSP/9|0924|Tandemaus}}{{MSP/9|0925|Maushold}}{{MSP/9|0925|Maushold|form=-Three}} | |||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | |||
| [[File:Bag TM Normal SV Sprite.png|24px]] {{TM|117|Hyper Voice}} ×3<br>[[File:Bag TM Fairy SV Sprite.png|24px]] {{TM|127|Play Rough}} ×3<br>[[File:Bag TM Normal SV Sprite.png|24px]] {{TM|183|Super Fang}} ×3 | |||
|- style="background:#fff" | |||
| Fidough Fur | |||
| {{MSP/9|0926|Fidough}}{{MSP/9|0927|Dachsbun}} | |||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Fairy SV Sprite.png|24px]] {{TM|079|Dazzling Gleam}} ×3<br>[[File:Bag TM Fairy SV Sprite.png|24px]] {{TM|127|Play Rough}} ×5 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Smoliv Oil | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0928|Smoliv}}{{MSP/9|0929|Dolliv}}{{MSP/9|0930|Arboliva}} | ||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Grass SV Sprite.png|24px]] {{TM|033|Magical Leaf}} ×3<br>[[File:Bag TM Grass SV Sprite.png|24px]] {{TM|071|Seed Bomb}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Squawkabilly Feather | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0931|Squawkabilly}}{{MSP/9|0931|Squawkabilly|form=-Blue}}{{MSP/9|0931|Squawkabilly|form=-Yellow}}{{MSP/9|0931|Squawkabilly|form=-White}} | ||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Dark SV Sprite.png|24px]] {{TM|030|Snarl}} ×3<br>[[File:Bag TM Flying SV Sprite.png|24px]] {{TM|097|Fly}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Nacli Salt | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0932|Nacli}}{{MSP/9|0933|Naclstack}}{{MSP/9|0934|Garganacl}} | ||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Rock SV Sprite.png|24px]] {{TM|076|Rock Blast}} ×3<br>[[File:Bag TM Rock SV Sprite.png|24px]] {{TM|086|Rock Slide}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Charcadet Soot | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0935|Charcadet}}{{MSP/9|0936|Armarouge}}{{MSP/9|0937|Ceruledge}} | ||
| {{PDollar}}40 or 80 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}40 or 80 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Fire SV Sprite.png|24px]] {{TM|067|Fire Punch}} ×3<br>[[File:Bag TM Fighting SV Sprite.png|24px]] {{TM|112|Aura Sphere}} ×3<br>[[File:Bag TM Fire SV Sprite.png|24px]] {{TM|153|Blast Burn}} ×5<br>[[File:Bag TM Fire SV Sprite.png|24px]] {{TM|165|Flare Blitz}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |||
| Tadbulb Mucus | |||
| {{MSP/9|0938|Tadbulb}}{{MSP/9|0939|Bellibolt}} | |||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | |||
| [[File:Bag TM Electric SV Sprite.png|24px]] {{TM|072|Electro Ball}} ×3<br>[[File:Bag TM Electric SV Sprite.png|24px]] {{TM|126|Thunderbolt}} ×3<br>[[File:Bag TM Electric SV Sprite.png|24px]] {{TM|136|Electric Terrain}} ×3 | |||
|- style="background:#fff" | |||
| Wattrel Feather | |||
| {{MSP/9|0940|Wattrel}}{{MSP/9|0941|Kilowattrel}} | |||
| {{PDollar}}30 or 60 [[League Point|LP]] | |||
| [[File:Bag TM Flying SV Sprite.png|24px]] {{TM|014|Acrobatics}} ×3<br>[[File:Bag TM Water SV Sprite.png|24px]] {{TM|050|Rain Dance}} ×3 | |||
|- style="background:#fff" | |||
| Maschiff Fang | |||
| {{MSP/9|0942|Maschiff}}{{MSP/9|0943|Mabosstiff}} | |||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | |||
| [[File:Bag TM Dark SV Sprite.png|24px]] {{TM|030|Snarl}} ×3<br>[[File:Bag TM Dark SV Sprite.png|24px]] {{TM|108|Crunch}} ×5 | |||
|- style="background:#fff" | |||
| Shroodle Ink | |||
| {{MSP/9|0944|Shroodle}}{{MSP/9|0945|Grafaiai}} | |||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | |||
| [[File:Bag TM Dark SV Sprite.png|24px]] {{TM|018|Thief}} ×3<br>[[File:Bag TM Poison SV Sprite.png|24px]] {{TM|026|Poison Tail}} ×3<br>[[File:Bag TM Poison SV Sprite.png|24px]] {{TM|083|Poison Jab}} ×3 | |||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Bramblin Twig | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0946|Bramblin}}{{MSP/9|0947|Brambleghast}} | ||
| {{PDollar}} | | {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Grass SV Sprite.png|24px]] {{TM|071|Seed Bomb}} ×3<br>[[File:Bag TM Grass SV Sprite.png|24px]] {{TM|119|Energy Ball}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Toedscool Flaps | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0948|Toedscool}}{{MSP/9|0949|Toedscruel}} | ||
| {{PDollar}}25 or 50 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}25 or 50 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Grass SV Sprite.png|24px]] {{TM|146|Grass Pledge}} ×3<br>[[File:Bag TM Grass SV Sprite.png|24px]] {{TM|159|Leaf Storm}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Klawf Claw | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0950|Klawf}} | ||
| {{PDollar}} | | {{PDollar}}50 or 100 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Rock SV Sprite.png|24px]] {{TM|036|Rock Tomb}} ×3<br>[[File:Bag TM Rock SV Sprite.png|24px]] {{TM|150|Stone Edge}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| Capsakid Seed | | Capsakid Seed | ||
Line 856: | Line 891: | ||
| [[File:Bag TM Grass SV Sprite.png|24px]] {{TM|111|Giga Drain}} ×5<br>[[File:Bag TM Fire SV Sprite.png|24px]] {{TM|144|Fire Pledge}} ×3<br>[[File:Bag TM Fire SV Sprite.png|24px]] {{TM|157|Overheat}} ×3 | | [[File:Bag TM Grass SV Sprite.png|24px]] {{TM|111|Giga Drain}} ×5<br>[[File:Bag TM Fire SV Sprite.png|24px]] {{TM|144|Fire Pledge}} ×3<br>[[File:Bag TM Fire SV Sprite.png|24px]] {{TM|157|Overheat}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Rellor Mud | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0953|Rellor}}{{MSP/9|0954|Rabsca}} | ||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Psychic SV Sprite.png|24px]] {{TM|120|Psychic}} ×5<br>[[File:Bag TM Bug SV Sprite.png|24px]] {{TM|131|Pollen Puff}} ×5 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Flittle Down | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0955|Flittle}}{{MSP/9|0956|Espathra}} | ||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Psychic SV Sprite.png|24px]] {{TM|074|Reflect}} ×3<br>[[File:Bag TM Psychic SV Sprite.png|24px]] {{TM|098|Skill Swap}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Tinkatink Hair | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0957|Tinkatink}}{{MSP/9|0958|Tinkatuff}}{{MSP/9|0959|Tinkaton}} | ||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM Normal SV Sprite.png|24px]] {{TM| | | [[File:Bag TM Normal SV Sprite.png|24px]] {{TM|025|Facade}} ×3<br>[[File:Bag TM Steel SV Sprite.png|24px]] {{TM|093|Flash Cannon}} ×3<br>[[File:Bag TM Fairy SV Sprite.png|24px]] {{TM|127|Play Rough}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Wiglett Sand | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0960|Wiglett}}{{MSP/9|0961|Wugtrio}} | ||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Water SV Sprite.png|24px]] {{TM|110|Liquidation}} ×3<br>[[File:Bag TM Water SV Sprite.png|24px]] {{TM|123|Surf}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Bombirdier Feather | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0962|Bombirdier}} | ||
| {{PDollar}}50 or 100 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}50 or 100 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Flying SV Sprite.png|24px]] {{TM|014|Acrobatics}} ×3<br>[[File:Bag TM Flying SV Sprite.png|24px]] {{TM|097|Fly}} ×3<br>[[File:Bag TM Flying SV Sprite.png|24px]] {{TM|113|Tailwind}} ×3<br>[[File:Bag TM Flying SV Sprite.png|24px]] {{TM|197|Dual Wingbeat}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |||
| Finizen Mucus | |||
| {{MSP/9|0963|Finizen}}{{MSP/9|964-Zero|Palafin}} | |||
| {{PDollar}}25 or 50 [[League Point|LP]] | |||
| [[File:Bag TM Water SV Sprite.png|24px]] {{TM|123|Surf}} ×3<br>[[File:Bag TM Water SV Sprite.png|24px]] {{TM|142|Hydro Pump}} ×5<br>[[File:Bag TM Water SV Sprite.png|24px]] {{TM|196|Flip Turn}} ×2 | |||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Varoom Fume | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0965|Varoom}}{{MSP/9|0966|Revavroom}} | ||
| {{PDollar}} | | {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Steel SV Sprite.png|24px]] {{TM|093|Flash Cannon}} ×3<br>[[File:Bag TM Poison SV Sprite.png|24px]] {{TM|102|Gunk Shot}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| Cyclizar Scales | | Cyclizar Scales | ||
Line 896: | Line 931: | ||
| | | | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Orthworm Tarnish | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0968|Orthworm}} | ||
| {{PDollar}} | | {{PDollar}}50 or 100 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Ground SV Sprite.png|24px]] {{TM|055|Dig}} ×3<br>[[File:Bag TM Steel SV Sprite.png|24px]] {{TM|170|Steel Beam}} ×5 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Glimmet Crystal | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0969|Glimmet}}{{MSP/9|0970|Glimmora}} | ||
| {{PDollar}}30 or 60 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}30 or 60 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Normal SV Sprite.png|24px]] {{TM|171|Tera Blast}} ×8 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Greavard Wax | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0971|Greavard}}{{MSP/9|0972|Houndstone}} | ||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Ghost SV Sprite.png|24px]] {{TM|029|Hex}} ×3<br>[[File:Bag TM Ground SV Sprite.png|24px]] {{TM|055|Dig}} ×3<br>[[File:Bag TM Ghost SV Sprite.png|24px]] {{TM|151|Phantom Force}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| Flamigo Down | | Flamigo Down | ||
Line 921: | Line 951: | ||
| [[File:Bag TM Flying SV Sprite.png|24px]] {{TM|065|Air Slash}} ×3<br>[[File:Bag TM Fighting SV Sprite.png|24px]] {{TM|158|Focus Blast}} ×5 | | [[File:Bag TM Flying SV Sprite.png|24px]] {{TM|065|Air Slash}} ×3<br>[[File:Bag TM Fighting SV Sprite.png|24px]] {{TM|158|Focus Blast}} ×5 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Cetoddle Grease | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0974|Cetoddle}}{{MSP/9|0975|Cetitan}} | ||
| {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}20 or 40 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Fighting SV Sprite.png|24px]] {{TM|089|Body Press}} ×5<br>[[File:Bag TM Ice SV Sprite.png|24px]] {{TM|124|Ice Spinner}} ×5 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Veluza Fillet | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0976|Veluza}} | ||
| {{PDollar}} | | {{PDollar}}35 or 70 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Psychic SV Sprite.png|24px]] {{TM|059|Zen Headbutt}} ×3<br>[[File:Bag TM Psychic SV Sprite.png|24px]] {{TM|063|Psychic Fangs}} ×3<br>[[File:Bag TM Water SV Sprite.png|24px]] {{TM|196|Flip Turn}} ×2 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Dondozo Whisker | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0977|Dondozo}} | ||
| {{PDollar}} | | {{PDollar}}40 or 80 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Steel SV Sprite.png|24px]] {{TM|121|Heavy Slam}} ×3<br>[[File:Bag TM Water SV Sprite.png|24px]] {{TM|154|Hydro Cannon}} ×5 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Tatsugiri Scales | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|978-Curly|Tatsugiri}}{{MSP/9|0978|Tatsugiri|form=-Droopy}}{{MSP/9|0978|Tatsugiri|form=-Stretchy}} | ||
| {{PDollar}} | | {{PDollar}}50 or 100 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Dragon SV Sprite.png|24px]] {{TM|100|Dragon Dance}} ×3<br>[[File:Bag TM Dragon SV Sprite.png|24px]] {{TM|115|Dragon Pulse}} ×3<br>[[File:Bag TM Dark SV Sprite.png|24px]] {{TM|140|Nasty Plot}} ×3 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| | | Frigibax Scales | ||
| {{MSP/9| | | {{MSP/9|0996|Frigibax}}{{MSP/9|0997|Arctibax}}{{MSP/9|0998|Baxcalibur}} | ||
| {{PDollar}} | | {{PDollar}}50 or 100 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM | | [[File:Bag TM Ice SV Sprite.png|24px]] {{TM|124|Ice Spinner}} ×3<br>[[File:Bag TM Dragon SV Sprite.png|24px]] {{TM|156|Outrage}} ×3<br>[[File:Bag TM Dragon SV Sprite.png|24px]] {{TM|169|Draco Meteor}} ×5 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
| Gimmighoul Coin | | Gimmighoul Coin | ||
Line 960: | Line 980: | ||
| {{PDollar}}200 or 10 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}200 or 10 [[League Point|LP]] | ||
| | | | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background:#fff" | ||
! style="background:#{{castle color}}; text-align: center" colspan="4" | {{color2|000|Kitakami Dex|Kitakami Pokédex}} | ! style="background:#{{castle color}}; text-align: center" colspan="4" | {{color2|000|Kitakami Dex|Kitakami Pokédex}} | ||
Line 1,187: | Line 1,187: | ||
| {{PDollar}}30 or 60 [[League Point|LP]] | | {{PDollar}}30 or 60 [[League Point|LP]] | ||
| [[File:Bag TM Water SV Sprite.png|24px]] {{TM|188|Scald}} ×3 | | [[File:Bag TM Water SV Sprite.png|24px]] {{TM|188|Scald}} ×3 | ||
|} | |} | ||
edits