48
edits
Line 151: | Line 151: | ||
| 精靈寶可夢 ''Jīnglìhng Pokémon''{{tt|*|2017 - 2019}}<br>寵物小精靈 ''Chúngmaht Síujīnglìhng''{{tt|*|1998 - present}} | | 精靈寶可夢 ''Jīnglìhng Pokémon''{{tt|*|2017 - 2019}}<br>寵物小精靈 ''Chúngmaht Síujīnglìhng''{{tt|*|1998 - present}} | ||
| Same as Mandarin name.<br>Means ''pet creature''. | | Same as Mandarin name.<br>Means ''pet creature''. | ||
|- style="background:#FFF" | |||
| Turkish | |||
| Pocket Monsters ''Cep Canavarları'' | |||
| Cep ''Pocket'' and Canavarları ''Monsters'' | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Korean | | Korean |
edits