22,962
edits
Line 576: | Line 576: | ||
=====Battle Tower===== | =====Battle Tower===== | ||
=====Singles Master Rank 2===== | |||
{{Party/Single| | |||
|color={{tower color}} | |||
|bordercolor={{tower color dark}} | |||
|headcolor={{tower color light}} | |||
|sprite=Spr Pt Gardenia.png | |||
|class=Gym Leader | |||
|name=Gardenia | |||
|game=BDSP | |||
|prize={{color2|000000|Battle Point|BP}} | |||
|location=Battle Tower (Generation IV) | |||
|locationname=Battle Tower | |||
|pokemon=3}} | |||
|{{Pokémon/8 | |||
|ndex=286 | |||
|pokemon=Breloom | |||
|gender=both | |||
|level=50 | |||
|type1=Grass|type2=Fighting | |||
|ability=Technician | |||
|held=Focus Sash | |||
|move1=Spore|move1type=Grass|move1cat=Status | |||
|move2=Mach Punch|move2type=Fighting|move2cat=Physical | |||
|move3=Bullet Seed|move3type=Grass|move3cat=Physical | |||
|move4=Rock Tomb|move4type=Rock|move4cat=Physical | |||
}} | |||
|{{Pokémon/8 | |||
|ndex=346 | |||
|pokemon=Cradily | |||
|gender=both | |||
|level=50 | |||
|type1=Rock|type2=Grass | |||
|ability=Storm Drain | |||
|held=Leftovers | |||
|move1=Giga Drain|move1type=Grass|move1cat=Special | |||
|move2=Leech Seed|move2type=Grass|move2cat=Status | |||
|move3=Sludge Bomb|move3type=Poison|move3cat=Special | |||
|move4=Stockpile|move4type=Normal|move4cat=Status | |||
}} | |||
|{{Pokémon/8 | |||
|ndex=407 | |||
|pokemon=Roserade | |||
|gender=both | |||
|level=50 | |||
|type1=Grass|type2=Poison | |||
|ability=Poison Point | |||
|held=White Herb | |||
|move1=Leaf Storm|move1type=Grass|move1cat=Special | |||
|move2=Sludge Bomb|move2type=Poison|move2cat=Special | |||
|move3=Shadow Ball|move3type=Ghost|move3cat=Special | |||
|move4=Dazzling Gleam|move4type=Fairy|move4cat=Special | |||
}} | |||
|- | |||
|{{Pokémon/8 | |||
|ndex=479 | |||
|pokemon=Rotom | |||
|form=-Mow | |||
|level=50 | |||
|type1=Electric|type2=Grass | |||
|ability=Levitate | |||
|held=Sitrus Berry | |||
|move1=Thunderbolt|move1type=Electric|move1cat=Special | |||
|move2=Leaf Storm|move2type=Grass|move2cat=Special | |||
|move3=Volt Switch|move3type=Electric|move3cat=Special | |||
|move4=Thunder Wave|move4type=Electric|move4cat=Status | |||
}} | |||
|{{Pokémon/8 | |||
|ndex=350 | |||
|pokemon=Milotic | |||
|gender=both | |||
|level=50 | |||
|type1=Water | |||
|ability=Competitive | |||
|held=Life Orb | |||
|move1=Hypnosis|move1type=Psychic|move1cat=Status | |||
|move2=Ice Beam|move2type=Ice|move2cat=Special | |||
|move3=Hydro Pump|move3type=Water|move3cat=Special | |||
|move4=Dragon Pulse|move4type=Dragon|move4cat=Special | |||
}} | |||
|{{Pokémon/8 | |||
|ndex=407 | |||
|pokemon=Roserade | |||
|gender=both | |||
|level=50 | |||
|type1=Grass|type2=Poison | |||
|ability=Poison Point | |||
|held=Focus Sash | |||
|move1=Leaf Storm|move1type=Grass|move1cat=Special | |||
|move2=Sludge Bomb|move2type=Poison|move2cat=Special | |||
|move3=Shadow Ball|move3type=Ghost|move3cat=Special | |||
|move4=Dazzling Gleam|move4type=Fairy|move4cat=Special | |||
}} | |||
|- | |||
|{{Pokémon/8 | |||
|ndex=038 | |||
|pokemon=Ninetales | |||
|gender=both | |||
|level=50 | |||
|type1=Fire | |||
|ability=Drought | |||
|held=Heat Rock | |||
|move1=Flamethrower|move1type=Fire|move1cat=Special | |||
|move2=Solar Beam|move2type=Grass|move2cat=Special | |||
|move3=Will-O-Wisp|move3type=Fire|move3cat=Status | |||
|move4=Hex|move4type=Ghost|move4cat=Special | |||
}} | |||
|{{Pokémon/8 | |||
|ndex=479 | |||
|pokemon=Rotom | |||
|form=-Mow | |||
|level=50 | |||
|type1=Electric|type2=Grass | |||
|ability=Levitate | |||
|held=Choice Specs | |||
|move1=Thunderbolt|move1type=Electric|move1cat=Special | |||
|move2=Leaf Storm|move2type=Grass|move2cat=Special | |||
|move3=Volt Switch|move3type=Electric|move3cat=Special | |||
|move4=Trick|move4type=Psychic|move4cat=Status | |||
}} | |||
|{{Pokémon/8 | |||
|ndex=003 | |||
|pokemon=Venusaur | |||
|gender=both | |||
|level=50 | |||
|type1=Grass|type2=Poison | |||
|ability=Chlorophyll | |||
|held=Black Sludge | |||
|move1=Giga Drain|move1type=Grass|move1cat=Special | |||
|move2=Sleep Powder|move2type=Grass|move2cat=Status | |||
|move3=Sludge Bomb|move3type=Poison|move3cat=Special | |||
|move4=Earth Power|move4type=Ground|move4cat=Special | |||
}} | |||
{{Party/Footer}} | |||
======Doubles Master Rank 3====== | ======Doubles Master Rank 3====== | ||
{{Party/Tag| | {{Party/Tag| |
edits