880
edits
Line 871: | Line 871: | ||
! style="color:#fff" | Location | ! style="color:#fff" | Location | ||
! style="color:#fff" class=roundytr | Dates | ! style="color:#fff" class=roundytr | Dates | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| Australia | | Australia | ||
| {{wp|EB Games}} stores | | {{wp|EB Games}} stores | ||
| May 3 to May 26, 2019 | | May 3 to May 26, 2019 | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| rowspan=3 | Belgium | | rowspan=3 | Belgium | ||
| FACTS Fall 2018 | | FACTS Fall 2018 | ||
| [https://facts.be/nintendo-facts-fall-2018/#1537861891816-1649d2aa-9b73 September 29 and 30, 2018] | | [https://facts.be/nintendo-facts-fall-2018/#1537861891816-1649d2aa-9b73 September 29 and 30, 2018] | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| {{wp|Bart Smit}}, [http://www.dreamland.be/dreamland/static/home.shtml DreamLand], [https://www.gamemania.be Game Mania],<br>[http://www.intertoys.be/ Intertoys], and [http://www.smartoys.be/catalog/index.php Smartoys] stores | | {{wp|Bart Smit}}, [http://www.dreamland.be/dreamland/static/home.shtml DreamLand], [https://www.gamemania.be Game Mania],<br>[http://www.intertoys.be/ Intertoys], and [http://www.smartoys.be/catalog/index.php Smartoys] stores | ||
| [https://www.nintendo.be/fr/News/2018/Septembre/Recevez-le-Mythique-Pokemon-Zeraora--1445546.html October 10 to November 15, 2018] | | [https://www.nintendo.be/fr/News/2018/Septembre/Recevez-le-Mythique-Pokemon-Zeraora--1445546.html October 10 to November 15, 2018] | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| GameForce 2018 | | GameForce 2018 | ||
| [https://gameforce.be/2018/09/kom-mythische-pokemon-zeraora-halen-op-gameforce/ October 13 and 14, 2018] | | [https://gameforce.be/2018/09/kom-mythische-pokemon-zeraora-halen-op-gameforce/ October 13 and 14, 2018] | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| Denmark | | Denmark | ||
| {{wp|GameStop}} stores | | {{wp|GameStop}} stores | ||
| [http://archive.ph/GqxjC October 1 to November 15, 2018] | | [http://archive.ph/GqxjC October 1 to November 15, 2018] | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| Finland | | Finland | ||
| {{wp|GameStop}} stores | | {{wp|GameStop}} stores | ||
| [https://www.nintendo.fi/uutiset/26-pokemon/842-pyydysta-zeraora October 1 to November 15, 2018] | | [https://www.nintendo.fi/uutiset/26-pokemon/842-pyydysta-zeraora October 1 to November 15, 2018] | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| France | | France | ||
| [http://www.micromania.fr/ Micromania] stores | | [http://www.micromania.fr/ Micromania] stores | ||
| [http://www.jeuxvideo.com/news/932271/pokemon-ultra-soleil-lune-zeraora-distribue-jusqu-au-15-novembre.htm October 1 to November 15, 2018] | | [http://www.jeuxvideo.com/news/932271/pokemon-ultra-soleil-lune-zeraora-distribue-jusqu-au-15-novembre.htm October 1 to November 15, 2018] | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| Germany | | Germany | ||
| {{wp|GameStop}}, MAG Erfurt, {{wp|Media Markt}}, {{wp|Müller (German trade company)|Müller}},<br>and {{wp|Saturn (retailer)|Saturn}} stores | | {{wp|GameStop}}, MAG Erfurt, {{wp|Media Markt}}, {{wp|Müller (German trade company)|Müller}},<br>and {{wp|Saturn (retailer)|Saturn}} stores | ||
| [https://www.nookville.de/news/index.php?news/242-zeraora-verteilung-via-seriencode-ab-dem-1-oktober-gs-m%C3%BCller-mag-erfurt/ October 1 to November 15, 2018] | | [https://www.nookville.de/news/index.php?news/242-zeraora-verteilung-via-seriencode-ab-dem-1-oktober-gs-m%C3%BCller-mag-erfurt/ October 1 to November 15, 2018] | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| Italy | | Italy | ||
| {{wp|GameStop}} stores | | {{wp|GameStop}} stores | ||
| [https://web.archive.org/web/20181002180000/https://www.gamestop.it/pokemon October 1 to November 15, 2018] | | [https://web.archive.org/web/20181002180000/https://www.gamestop.it/pokemon October 1 to November 15, 2018] | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| Norway | | Norway | ||
| {{wp|GameStop}} stores | | {{wp|GameStop}} stores | ||
| [http://archive.ph/yemUW October 1 to November 15, 2018] | | [http://archive.ph/yemUW October 1 to November 15, 2018] | ||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
| Spain | | Spain | ||
| {{wp|Game (retailer)|GAME}} stores | | {{wp|Game (retailer)|GAME}} stores | ||
| [https://twitter.com/VideojuegosGAME/status/1046698678067613697 October 1 to November 15, 2018] | | [https://twitter.com/VideojuegosGAME/status/1046698678067613697 October 1 to November 15, 2018] | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| Sweden | | Sweden | ||
| {{wp|GameStop}} stores | | {{wp|GameStop}} stores | ||
| [http://archive.ph/HatfX October 1 to November 15, 2018] | | [http://archive.ph/HatfX October 1 to November 15, 2018] | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| United Kingdom | | United Kingdom | ||
| {{wp|Game (retailer)|GAME}} stores | | {{wp|Game (retailer)|GAME}} stores | ||
| [https://twitter.com/gamedigital/status/1047442860570824710 October 1 to November 15, 2018] | | [https://twitter.com/gamedigital/status/1047442860570824710 October 1 to November 15, 2018] | ||
|- style="background:#fff" | |- style="background: #fff" | ||
| rowspan=2 | Netherlands | | rowspan=2 | Netherlands | ||
| Firstlook Festival 2018 | | Firstlook Festival 2018 | ||
Line 933: | Line 929: | ||
| [https://www.nintendo.nl/Nieuws/2018/september/Ontvang-de-Mythische-Pokemon-Zeraora--1445546.html October 10 to November 15, 2018] | | [https://www.nintendo.nl/Nieuws/2018/september/Ontvang-de-Mythische-Pokemon-Zeraora--1445546.html October 10 to November 15, 2018] | ||
|} | |} | ||
=====Online===== | |||
{| width="820px" style="background: #285078; {{roundy|0.5em}}; border: 3.5px solid #901820" | |||
! style="color:#fff" | Country | |||
! style="color:#fff" | Location | |||
! style="color:#fff" | Dates | |||
|- style="background: #fff" | |||
| Russia | |||
| Send an email to [email protected] | |||
| [http://vk.com/wall-61640374_1662 October 1 to November 15, 2018] | |||
|}{{-}} | |||
===Ultra Poipole=== | ===Ultra Poipole=== |
edits