25,326
edits
m (Relinking series pages) |
|||
Line 21: | Line 21: | ||
| style="background:#{{dragon color light}}; {{roundytr|5px}}" | [[File:718Zygarde.png|96px]]<br>{{pcolor|Zygarde|{{dragon color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Dragon}}{{typecolor|Ground}}</small> | | style="background:#{{dragon color light}}; {{roundytr|5px}}" | [[File:718Zygarde.png|96px]]<br>{{pcolor|Zygarde|{{dragon color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Dragon}}{{typecolor|Ground}}</small> | ||
|- | |- | ||
| rowspan=" | | rowspan="7" style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|1}} | ||
| style="background:#{{ | | | ||
| style="background:#{{ | | | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{ground color light}}" | '''{{mcolor|Thousand Arrows|{{ground color dark}}}}''' | ||
|- | |||
| | |||
| | |||
| style="background:#{{ground color light}}" | '''{{mcolor|Thousand Waves|{{ground color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Core Enforcer|{{dragon color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Bind|{{normal color dark}}}} | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
| | | | ||
| style="background:#{{ground color light}}" | '''{{mcolor|Bulldoze|{{ground color dark}}}}''' | | style="background:#{{ground color light}}" | '''{{mcolor|Bulldoze|{{ground color dark}}}}''' | ||
|- | |- | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Tackle|{{normal color dark}}}} | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Gust|{{flying color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Dragon Breath|{{dragon color dark}}}}''' | | style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Dragon Breath|{{dragon color dark}}}}''' | ||
|- | |- | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Gravity|{{psychic color dark}}}}'' | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Double Team|{{normal color dark}}}}'' | ||
| style="background:#{{dark color light}}" | {{mcolor|Bite|{{dark color dark}}}} | | style="background:#{{dark color light}}" | {{mcolor|Bite|{{dark color dark}}}} | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|5}} | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|5}} | ||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Light Screen|{{psychic color dark}}}}'' | | style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Light Screen|{{psychic color dark}}}}'' | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{dark color light}}" | ''{{mcolor|Taunt|{{dark color dark}}}}'' | ||
| style="background:#{{ | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|8}} | |||
| | |||
| | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | ''{{mcolor|Haze|{{ice color dark}}}}'' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|10}} | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|10}} | ||
| style="background:#{{ice color light}}" | {{mcolor|Aurora Beam|{{ice color dark}}}} | | style="background:#{{ice color light}}" | {{mcolor|Aurora Beam|{{ice color dark}}}} | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{dark color light}}" | '''{{mcolor|Snarl|{{dark color dark}}}}''' | ||
| | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|15}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Nature Power|{{normal color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Disable|{{normal color dark}}}}'' | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|16}} | |||
| | |||
| | |||
| style="background:#{{ground color light}}" | '''{{mcolor|Dig|{{ground color dark}}}}''' | | style="background:#{{ground color light}}" | '''{{mcolor|Dig|{{ground color dark}}}}''' | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e| | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|20}} | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{dark color light}}" | {{mcolor|Night Slash|{{dark color dark}}}} | ||
| style="background:#{{dark color light}}" | '''{{mcolor| | | style="background:#{{dark color light}}" | '''{{mcolor|Sucker Punch|{{dark color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor| | | | ||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|24}} | |||
| | |||
| | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Safeguard|{{normal color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|25}} | |||
| style="background:#{{grass color light}}" | ''{{mcolor|Aromatherapy|{{grass color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | ''{{mcolor|Tailwind|{{flying color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|30}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Psych Up|{{normal color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | ''{{mcolor|Roost|{{flying color dark}}}}'' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e| | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|32}} | ||
| | | | ||
| style="background:#{{ | | | ||
| style="background:#{{dark color light}}" | {{mcolor|Crunch|{{dark color dark}}}} | |||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|35}} | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|35}} | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{grass color light}}" | {{mcolor|Horn Leech|{{grass color dark}}}} | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Air Slash|{{flying color dark}}}}''' | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e| | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|40}} | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{fairy color light}}" | ''{{mcolor|Misty Terrain|{{fairy color dark}}}}'' | ||
| style="background:#{{dark color light}}" | '''{{mcolor|Dark Pulse|{{dark color dark}}}}''' | | style="background:#{{dark color light}}" | '''{{mcolor|Dark Pulse|{{dark color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Dragon Pulse|{{dragon color dark}}}}''' | ||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|45}} | |||
| style="background:#{{grass color light}}" | ''{{mcolor|Ingrain|{{grass color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Psychic|{{psychic color dark}}}} | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|48}} | |||
| | |||
| | |||
| style="background:#{{ground color light}}" | '''{{mcolor|Land's Wrath|{{ground color dark}}}}''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e| | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|50}} | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Take Down|{{normal color dark}}}} | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Oblivion Wing|{{flying color dark}}}}''' | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|55}} | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|55}} | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{fairy color light}}" | ''{{mcolor|Geomancy|{{fairy color dark}}}}'' | ||
| style="background:#{{ghost color light}}" | {{mcolor|Phantom Force|{{ghost color dark}}}} | | style="background:#{{ghost color light}}" | {{mcolor|Phantom Force|{{ghost color dark}}}} | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e| | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|56}} | ||
| style="background:#{{fairy color light}}" | ''{{mcolor| | | | ||
| | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Glare|{{normal color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|60}} | |||
| style="background:#{{fairy color light}}" | '''{{mcolor|Moonblast|{{fairy color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | '''{{mcolor|Foul Play|{{dark color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|64}} | |||
| | |||
| | |||
| style="background:#{{rock color light}}" | ''{{mcolor|Sandstorm|{{rock color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|65}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Heal Pulse|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | {{mcolor|Dragon Rush|{{dragon color dark}}}} | | style="background:#{{dragon color light}}" | {{mcolor|Dragon Rush|{{dragon color dark}}}} | ||
| style="background:#{{ | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|70}} | |||
| style="background:#{{bug color light}}" | {{mcolor|Megahorn|{{bug color dark}}}} | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Hurricane|{{flying color dark}}}}''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|72}} | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|72}} | ||
| style="background:#{{ | | | ||
| | |||
| style="background:#{{poison color light}}" | ''{{mcolor|Coil|{{poison color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|75}} | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | {{mcolor|Close Combat|{{fighting color dark}}}} | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | {{mcolor|Focus Blast|{{fighting color dark}}}} | | style="background:#{{fighting color light}}" | {{mcolor|Focus Blast|{{fighting color dark}}}} | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|80}} | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|80}} | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{dragon color light}}" | {{mcolor|Outrage|{{dragon color dark}}}} | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Sky Attack|{{flying color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{ | | style="background:#{{ground color light}}" | '''{{mcolor|Earthquake|{{ground color dark}}}}''' | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e| | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|85}} | ||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Giga Impact|{{normal color dark}}}} | | style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Giga Impact|{{normal color dark}}}} | ||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Hyper Beam|{{normal color dark}}}} | | style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Hyper Beam|{{normal color dark}}}} | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e| | | style="text-align:right; background:#{{kalos color dark}}" | {{color|cf517e|88}} | ||
| | | | ||
| style="background:#{{ | | | ||
| style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Outrage|{{dragon color dark}}}}''' | |||
|- | |- | ||
| colspan="4" style="background:#{{kalos color dark}}; color: #{{kalos color light}}; {{roundybottom|5px}}" | <small>Moves in '''bold''' get {{color2|cf517e|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | | colspan="4" style="background:#{{kalos color dark}}; color: #{{kalos color light}}; {{roundybottom|5px}}" | <small>Moves in '''bold''' get {{color2|cf517e|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> |