12,292
edits
mNo edit summary |
m (→Names) |
||
Line 32: | Line 32: | ||
| From 睡蓮 ''suiren'', ''{{wp|Nymphaea}}''. | | From 睡蓮 ''suiren'', ''{{wp|Nymphaea}}''. | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| English | | English | ||
| Lilypad Town | | Lilypad Town | ||
| From ''lily pad''. | | From ''lily pad''. | ||
Line 48: | Line 48: | ||
| From ''nénuphar'', water lily. | | From ''nénuphar'', water lily. | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Spanish | | rowspan="2" | Spanish | ||
| Pueblo Nenúfar{{tt|*|Iberian}} | | Pueblo Nenúfar{{tt|*|Iberian}} | ||
| | | From ''nenúfar'', water lily. | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Pueblo Lilypad{{tt|*|Latin America}} | |||
| Same as English name. | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Korean | | Korean |
edits